​Një aeroplan i OKB-së arrin në Bejrut, u dërguan 20 tonë pajisje mjekësore

​Slloveni, 15 raste të reja, një vdekje nga COVID-19

Një aeroplan me 20 tonë ndihma mjekësore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka arritur në Bejrut.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se kujdesi mjekësor do të shpërndahet në spitalet e tjera në Liban që kanë marrë pacientë nga Bejrut, pasi tri spitale në qytet nuk janë më funksionale dhe dy janë dëmtuar pjesërisht nga shpërthimi.

“Rezistenca legjendare e popullit libanez rrallë është testuar aq seriozisht,” tha Organizata Botërore e Shëndetit në një deklaratë, duke përmendur se aksidenti kimik të martën ishte i lidhur me trazirat në vend, krizën ekonomike, pandeminë koronavirus dhe pritjen e afro 900,000 refugjatëve sirianë.

Një shpërthim i fuqishëm në Bejrut, në të cilin të paktën 113 njerëz u vranë, u shkaktua nga një pleh artificial i sekuestruar nga një anije ngarkese ruse gjashtë vjet më parë.

Anija “Rhosus” u ankorua në portin e Bejrutit gjashtë vjet më parë për shkak të një avarie, dhe ajo ishte në rrugën e saj për në Afrikë me 2.750 ton pleh azot amoniumi.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !