​Pesë sekretet e femrave që duken shumë më të reja se sa janë

Trupi i njeriut përbëhet nga 60 për qind ujë, dhe detyrat dhe rutina ditore konsumon burime të vlefshme që duhet të plotësohen.

Pini të paktën tetë gota ujë çdo ditë. Përveç që e mban trupin tuaj të hidratuar dhe duket më i freskët dhe i shëndetshëm, uji ndihmon që sistemi juaj tretës të funksionojë më mirë.

Trajtojeni fytyrën me fruta – bëjeni maskën tuaj të fytyrës me fruta të zgjedhura. Ju mund të vendosni një maskë papaja në fytyrën tuaj. Fruta e papajës përmban enzimën papain, e cila zvogëlon depozitimin e melaninës. Ju gjithashtu mund të vendosni dredhëza të prera në fytyrën tuaj. Ato përmbajnë betakarotinë dhe vitaminë A, e cila ndihmon në rivendosjen e kolagjenit. Aloe vera natyrale është gjithashtu e shkëlqyeshme për të luftuar plakjen e lëkurës.

Ulni stresin – çdo person ka stres në jetën e tij, por nëse mësoni ta kontrolloni në jetë do të jeni shumë më mirë. Kërkimet kanë treguar se stresi mendor përshpejton procesin e plakjes. Kur jeni nën stres, ekuilibri natyror dhe sekretimi i hormoneve prishen, gjë që e bën të vështirë riparimin e qelizave dhe gjenerimin e kolagjenit.

Ka shumë mënyra për të zvogëluar stresin mendor. Ju mund ta ktheni vëmendjen tuaj në gjëra të ndryshme të tjera të tilla si ushtrimet. Joga, frymëmarrja e thellë dhe meditimi mund të zvogëlojnë stresin, të përmirësojnë oksigjenin dhe rrjedhën e gjakut dhe të përmirësojnë nivelet e energjisë.

Ushtroni rregullisht – Ushtrimi është një pjesë integrale e regjimit tuaj të kujdesit për lëkurën. Ai ndihmon në ruajtjen e tonit dhe fleksibilitetit të muskujve, dhe përmirëson shëndetin. Aktiviteti fizik ndihmon në mbrojtjen nga problemet e zemrës dhe ju bën të ndiheni dhe të dukeni më të rinj. Ushtrimet rrit rrjedhën e gjakut në trup. Një nga mënyrat më të mira është të ecësh. Shkuarja për një shëtitje është një ushtrim i shkëlqyeshëm kardiovaskular që zgjat jetën.

Dietë e shëndetshme – Duhet t’i përmbaheni një diete më të shëndetshme që përfshin mjaft perime dhe fruta. Shmangni mishin e kuq, alkoolin dhe cigaren. Frutat dhe perimet janë antioksidues të shkëlqyeshëm. Sa më shëndetshëm të hani, aq më mirë do të ndiheni dhe dukeni.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !