Home / 2017 / Prill

Monthly Archives: Prill 2017

Foshnja kënaqet nga prekja e nënës, videoja shikohet miliona herë (VIDEO)

Bebja nga xhirimi është aq e ëmbël sa kënaqja me përkëdheljen e nënës ka bërë për vete më shumë se 11 milionë njerëz në Facebook. Çdokush ka nevojë për përqam të ngrohtë apo së paku për një prekje të tillë, në mënyrë që të përballet me përditshmërinë jo rrallë të …

Read More »

Ishte një varrim normal, deri kur kamerat kapën diçka të tmerrshme (Video)

Ishte një varrim normal, deri kur kamerat kapën diçka të tmerrshme (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=uIvnCUvA6pg Një familje në Amerikë vuajti humbjen e gjyshes së shtëpië. Gjithka ishte gatii për t’i dhënë një lamtumirë dinjitoze dhe të ndershme. Megjithatë kamerat e sigurisë kanë shënuar një skenë të tmerrshme. Një grua, e cila ka thënë se ishte e afërme e të moshuarës u afrua deri në …

Read More »

Ja si do dukej Toka nëse do shkriheshin akullnajat (Video)

Ja si do dukej Toka nëse do shkriheshin akullnajat (Video)

Shumë nga efektet e ndryshme klimatike janë të pakthyeshme. Nivelet e detit janë rritur në një masë më të madhe vit pas viti, dhe Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike vlerëson se ato mund të rriten me një metër ose më shumë në fund të këtij shekulli, shkruan Business Insider. Siç …

Read More »

Ja si të bëni foto të përkryera në Instagram

Ja si të bëni foto të përkryera në Instagram

Tommy Clarke është bërë një fotograf mode që kur nisi të postojë në Instagram, dhe u dallua për cilësinë e tyre. Si ekspert, ai jep disa këshilla si të bësh fotot e duhura për të postuar më pas në rrjetin social më të përdorur për fotot. Hapi i parë sipas …

Read More »

Ky robot mund ta printojë shtëpinë tuaj brenda 14 orëve [VIDEO]

Hulumtuesit në MIT kanë dizajnuar një sistem për printim 3D të strukturave masive. Këta printerë të strukturave masive nuk janë risi, në vitin 2005 disa kompani kineze kanë ndërtuar pajisje të tilla, transmeton Express. Kompania e quajtur Apis Cor mund të printoj një shtëpi brenda 24 orëve me çmim prej …

Read More »

Kamera e re GoPro (Video)

Kamera e re GoPro (Video)

Go Pro ka lanquar sot një kamera me rezulocion 5.2K, të quajtur GoPro Fusion. “Fusion është pajisja kryesore për foto dhe video. Pajisja mund të xhiroj video 5.2K dhe të shkrep foto të mrekullueshme,” ka deklaruar Jess Foley nga GoPro. “Falë Fusion, përdoruesit tanë mund të kapin momente në të …

Read More »

Shumë shpejtë do të provoni të fluturoni me veturë (Video)

Shumë shpejtë do të provoni të fluturoni me veturë (Video)

Teknologjia po avancon me hapa të mëdhenj saqë të gjithë po mahnitemi më të arriturat e saj Shumë shpejtë do të dal në çarkullim modeli më i ri i veturës fluturuese. AeroMobil ishtëe duke e projekuar këtë makinë për vite të tëra, por ata po shpresojnë që të dalin në …

Read More »

Tavolina e mençur që shërben për gjithçka

Tavolina e mençur që shërben për gjithçka

Kompania StoreBounds ka prezantuar tavolinën e mençur Sobro, e cila mund të përdoret për gjithçka. Nuk është veç e bukur, por është e pajisur me frigoriferë, zmadhues zëri dhe drita. Të gjitha këto mund të kontrollohen përmes telefonit të mençur. Nëse dekori i dhomës është klasik atëherë kjo tavolinë nuk …

Read More »

Deputeti i Bundestagut Juatovic: Të ratifikohet Demarkacioni

Deputeti i Bundestagut Juatovic: Të ratifikohet Demarkacioni

Deputeti i Bundestagut Josip Juratovic thotë se Kuvendi i Kosovës duhet ta ratifikojë Demarkacionin me Malin e Zi. Çështje tjetër sipas tij është luftimi i korrupsionit. Deputeti gjerman tha se edhe Kosovën duhet ta përfshijë sindroma Sanader. Ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi është kusht për liberalizimin e vizave. …

Read More »

Shkencëtarët krijuan superbateri nga shishet e qelqit të ricikluar (VIDEO)

Shkencëtarët krijuan superbateri nga shishet e qelqit të ricikluar (VIDEO)

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë kanë bërë anodën nanosilikon – komponentë e rëndësishme e baterive, e cila ofron më shumë energji. Kur përdoren me bateritë litium-jon, anodat nanosilikon mund të ruajnë katër herë më shumë energji se sa anodat konvencionale me grafit. Edhe me programet më të avancuara të sotme …

Read More »