Home / 2018 / July

Monthly Archives: July 2018

Louis Tomlinson is noticeably absent from Love Island-inspired first trailer for The X Factor 2018

Well that was one recoupling we were not expecting… The #XFactor, back soon on @ITV… #itstimetofacethemusic #itsayesfromme #IdidntlikeitIlovedit ❌😎❤️🌴 pic.twitter.com/g22mR3hzft — The X Factor (@TheXFactor) July 30, 2018 Three out of four X Factor judges appear together in the first trailer for the new series. Riding the wave of the Love Island finale, Robbie Williams, Simon Cowell and Ayda Field talking recoupling, hooking up and being ‘loyal’ in the new ad. Drinking from Love Island water bottles, Ayda tells the boys that she’s not happy with her husband Robbie recoupling with the X Factor boss. Robbie replies: ‘I never said we were exclusive.’ ‘I know you didn’t say we were exclusive but I know the recoupling is tonight,’ Ayda says. Robbie starts to say he is ‘loyal’ – Georgia Steel’s catchphrase in the villa – before adding: ‘I’ve got a text’. The text reads: ‘Judges, it’s time to face the music…#itsayesfromme’. Robbie gets a text (Picture: ITV/Twitter) Ayda, Robbie and Si..

Read More »

Haradinaj jep detaje për statutin e Asociacionit

Hartimin i statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe është një proces dhe rezultati i parë, në formë propozimi, do të jepet më 4 ose 5 gusht, ka thënë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. “Megjithatë, procesi do të vazhdojë. Fillimisht, do paraqitet statuti i hartuar nga Ekipi menaxhues. Më pas, Qeveria dhe të tjerët mund t’i kenë vërejtjet ose këshillat e tyre. Në fund duhet të jemi të sigurt që është në harmoni me ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës, ashtu siç edhe e thotë marrëveshja”, ka thënë Haradinaj gjatë një konference për medie. Brukseli zyrtar pret nga pala e Kosovës që në afat deri më 4 gusht ta hartojë statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Read More »

Vjen alarmi: Më 1 gusht mbarojnë…

Që nga vitet ’70 konsumojmë më shumë se ajo që natyra është në gjendje të prodhojë. Dhe këtë vit ka ndodhur e njëjta gjë. Të mërkurën e 1 Gushtit do të jetë dita e rezervave të Tokës, dita kur popullsia e gjithë planetit ka konsumuar të gjitha burimet tokësore për 2018-n, dhe që nga 1 Gushti do të fillojmë të shfrytëzojmë Tokën mbi kapacitetet e saj. Organizata ndërkombëtare e kërkimeve “Global Footprint Network” ka llogaritur datën, kur ne kemi konsumiar të gjithë sasinë e frutave, perimeve, mishit, peshkut, ujit dhe drurit që Toka na vë në dispozicion për 365 ditët e vitit. Por jo të gjithë popujt kanë të njëjtat zakone, pasi nëse e gjithë popullsia globale od të jetonte si Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të duheshin pesë planete Tokë për të përmbushur nevojat. 4.1 nëse të gjithë do kishim stilin e jetesës së australianëve, 3.5 nëse do ishim si koreanojugorët, 3. 3 për rusët, 3 si gjermanët e kështu me radhë, përcjell Shqip. 86 për qind e banorëve në botë jetojnë në një vend q..

Read More »

E vogla e motrave Mustafa ua kalon të gjithave, me grim dhe veshje të veçantë

Është më e vogla nga motrat Mustafa, Lule Mustafa. Por, edhe pse më e vogla në moshë ajo ka arrit që të njihet po sikurse motrat e saj Sahide e Safete Mustafa. Dhe krejt kjo duke iu falenderuar këngëve të bukura dhe zërit të saj. Mandej vjen dukja e bukuroshes së Motrave Mustafa. Lulja njihet edhe për këngët e saj të cilat i këndon live në versionin “acustic” dhe që vërtet i këndon shumë bukur../InfoKosova/ Po ashtu krahas këngëve të bukura që ajo iu sjell fansave të saj, Lulja iu ofron edhe foto të ndryshme, ku në këtë të fundit që e ka hedh në facebook, vërtet po shkëlqen.

Read More »

EastEnders spoilers: Fresh knife crime terror ahead for Keegan Baker

(Picture: BBC) Ever since his horrifying experience which saw him stabbed and also witness the death of his best friend Shakil Kazemi in a knife attack, a shaken Keegan Baker has been trying to pick up the pieces. But with another gang hanging around and causing trouble in EastEnders, the haunting memories of what he went through are never far away and his trauma rears its ugly head once more. After getting roped in by the gang to do a task for them, young Denny Rickman is in trouble and with the youths hanging around outside of the Arches, horrible memories return to Keegan when he sees them eyeing up a bike. Of course, Keegan is recalling the bike that was the catalyst for Shakil’s death and he is unsettled. (Picture: BBC) The gang pick up on his upset and start to goad him so Keegan runs off to the café and, desperate to avoid everything, he declines a day out with Bex Fowler and Louise Mitchell and instead agrees to do Hunter Owen’s shift at Beale’s when he ducks out. Hunter is ..

Read More »

Dy të rinj rrezikuan mbytjen në det

Dy persona janë shpëtuar ditën e sotme nga mbytja. B. T., 26 vjeçe, dhe F. T. , 17 vjeç, të dy banues në Bulqizë, kishin shkuar për të pushuar në plazhin e Divjakës, ndërsa pasditen e sotme rrezikuan që të mbyteshin, por u shpëtuan falë ndërhyrjes së shpejtë të rojës së kullës dhe punonjësve të policisë. Pas dhënies së alarmit nga pushuesit, menjëherë në ndihmë të tyre është futur në det dhe i ka nxjerrë roja i kullës dhe punonjësit e policisë të cilët patrullojnë në breg me biçikleta. Pasi iu është dhënë ndihma e parë ata janë dërguar për në spital. Aktualisht të dy ndodhen në spitalin e Lushnjes nën mbikëqyrjen e mjekëve jashtë rrezikut për jetën. Këtë sezon 11 person janë humbur jetën në plazhe./syri.ne

Read More »

Dëshironi që t’ju zgjatë me shumë ngjyra e rrëzitjes, ja disa truqe

Për shumëkënd vera mund të jetë stina më e ‘’urryer’’ e vitit sidomos nëse ju duhet të punoni ndërkohë që të tjerët pushojnë, të ecni në këmbë në pikun e diellit, të mos keni kondicioner ose ventilator në shtëpi etj. Urojmë që personat e mësipërm të jenë sa më të paktë në numër pasi vera është sinonim i detit dhe diellit, pra i kënaqësisë. Nëse keni pak orë që keni nisur pushimet, lexoni këshillat e mëposhtme nëse doni që të keni një nxirje perfekte këtë verë, shkruan Living.al. Pini sa më shumë ujë dhe lëngje të freskëta Një ndër këshillat më të shpeshta që do të dëgjoni gjatë verës është të pini sa më shumë ujë dhe lëngje të freskëta. Hidratimi i vazhdueshëm jo vetëm ju ndihmon të ruani ekuilibrin e lagështisë së trupit por edhe ndihmon që të merrni rrezet në mënyrë të njëtrajtshme. Këshillojmë që të mos ndani nga tryeza edhe ushqimet e mëposhtme si: trangulli, sallata jeshile, selinoja, luleshtrydhet, pjepri dhe shalqiri. Ushqimi luan gjithashtu një rol të rëndësishëm në ruajtje..

Read More »

Dauti argëtohet kështu në dasmë, por ku është Lola

Luftëtar i njohur, gjeneral, anëtar i familjes heroike, politikan, deputet i zëshëm e shumë aktiv në seancat e Kuvendit të Kosovës, ku fjala e tij përherë merr vëmendje. Shumë i angazhuar në politikë, e me pak kohë të lirë. Por, megjithatë edhe Daut Haradinajt i duhet pak relaks, largim nga politika e angazhimet e të shumta. A ka jetë sociale deputeti Haradinaj? A del me shokë? A shkon në pishina? A shkon në dasma? Vikendi që e lamë pas duket se ka qenë me më shumë aktivitete të tilla për Daut Haradinaj, pasi ishte për pushim me miqtë në pishinë, e më pas në një dasmë ku shihet se ia ka kaluar mirë, shkruan “Kosovarja”. Thuhet në rrethe të ngushta se Dauti asnjëherë nuk i harron miqtë e vjetër, sidomos bashkëluftëtarët e tij.

Read More »

Real Madrid-Neymar, vjen lajmi “BOMBË” nga Spanja

Kur u duk një rrugë praktikisht e vdekur, ardhja e mundshme e Neymar në Real Madrid duket se është riaktivizuar. Kjo është ajo që thuhet, të paktën, në orët e fundit, pasi që duket se Florentino Perez ka një plan si ta bind brazilianin të i bashkohet Realit përcjell ORAinfo. Mos të harrojmë se javët e fundit kanë qenë të vështira për Neymarin. Ai pati një formë të dobët në Kupën e Botës dhe vetë ka pranuar se është mjaft i pamotivuar për të ardhmen. Dhe, në këtë kuptim, Real Madridi mund të jetë destinacioni më i mirë për të rikuperuar besimin që atij i ka humbur./ORAinfo/

Read More »

Perez ‘çmendet’, e do yllin 70 milionësh

Real Madridi është gati që të kthej vëmendjen e tyre tek Christian Pulisic derisa po luajnë lojën e pritjes për të parë mundësitë që të transferojnë Neymarin, raporton Don Balon. Perez është gati të shpenzojë shumë para për yllin e Dortmundit Blutë larguan Los Blancos pasi që kërkuan 200 milionë euro për Eden Hazardin dhe dëshirojnë që te presin dhe ta transferojnë Neymarin në verën e 2019’ës. Deri atëherë ata pritet që të ofrojnë 70 milionë euro për Pulisic, i cili edhe më parë kishte shprehur dëshirën që të luante në Bernabeu.

Read More »