Daily Archives: September 10, 2018

Pas fitores, Zeneli vjen me një deklaratë emocionuese

Kosova ka debutuar në mënyrën më të mirë të mundshme në stadiumin “Fadil Vokrri”. “Dardanët” kanë shënuar fitore të pastër ndaj Ishujve Faroe, në ndeshjen e dytë të grupit në Ligën e Kombeve. Kosova triumfoi 2:0, ku dy golat i gjeti në pjesën e dytë. “Jam shumë i lumtur për golin, sigurisht që atë ia dedikoj Fadil Vokrrit”, deklaroi Zeneli për Supersport. “Kemi qenë në disa momente pak nervoz, mirëpo ne e kontrolluam ndeshjen gjatë gjithë kohës”. “Ngadalë u futëm në lojën tonë dhe ia dolëm të marrim tri pikë”, shtoi ai.

Read More »

Kosova kalon në vendin e parë në grupin e saj

Kosova e ka mundur me rezultat 2-0 Ishujt Faroe për të kaluar në vendin e parë të Grupit 3 të Ligës D te Kombeve. Ndërkohë, Azerbajxhani ka barazuar me Maltën në Valleta sonte, duke mbetur në pozitën e dytë. Golat e Arbër Zenelit dhe Atdhe Nuhiut për Kosovën kanë bërë që Kosova sonte ta merr kryesimin në Grupin 3 të Ligës D te Kombeve. Pas barazimit me Kosovën në Baku te Azerbajxhanit, Kosova ka shënuar fitore sonte në Prishtinë kundër Ishujve Faroe, me të cilën skuadër Kosova do të përballet përsëri në muajin tetor por si mysafirë. Ndërkohë, në anën tjetër Malta sot ka barazuar me Azerbajxhanin. Malta kaloi në epërsi në minutën e 10. Nga penalltia shënoi Andre Agius. Azerbajxhani arriti që të barazoi rezultatin në minutën e 26’të, ku një gol të bukur e shënoi Tamkin Khalilzade.

Read More »

Alarmante, AUV nuk mund ta kontrollojë nivelin e proteinave në miell

Kosova nuk ka rregullore për përcaktimin e nivelit të proteinave në miell. Në mungesë të kësaj rregulloreje, mielli mund të importohet, por edhe të dalë në treg me çfarëdo niveli të proteinave. Në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë tregojnë se inspektimet e bëra sipas legjislacionit në fuqi, mundësojnë vetëm ta vërtetojnë nëse mielli është i prishur. Lamir Thaçi, zyrtar për informim në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë tregon se deri tash, nuk ka pasur as iniciativë për një rregullore të këtij lloji. Mungesa e kontrollit të proteinave, sipas Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, ka ndikuar në import të madh të miellit. Niveli i ulët i proteinave në miell, ditë më parë, shkaktoi edhe bllokimin e 30 tonë miell gruri nga Kosova në Shqipëri. Në kontrollet e bëra, niveli i proteinave kishte dalë 11.5 për qind më i ulët sesa ishte deklaruar, e po ashtu, edhe më i ulët se norma e lejuar në Shqipëri e që është 13 për qind. Në Doganën e Kosovës tregojnë se ka edhe raste ku mielli kthe..

Read More »

Vuçiqi e “imitoi” Millosheviqin edhe në fjalimin që mbajti në Kosovë

Përmendjen e Millosheviqit nga Aleksandër Vuçiq në fjalimin që e mbajti të dielën në Mitrovicë, për një profesor universitar dhe një ish-deputet të viteve ’90’ta, tregon se politika serbe e sotme nuk dallon shumë me atë të para 20 vjetësh. Derisa, për pjesën tjetër të adresimit të presidentit serb, ata kanë qëndrime të ndryshme. “Millosheviqi ishte lider i madh. Qëllimet i kishte më të mirat por rezultatet i patëm të këqija’, tha Vuçiq në Kosovë. Pavarësisht këtyre lëvdatave Aleksandar Vuçiq në Mitrovicë tha se fjalimi i tij nuk mund të krahasohet assesi me ato të ish-presidentit serb Sllobodan Millosheviq në Fushë Kosovë e Gazimestan. Me këtë po pajtohet edhe profesori universitar nga Kosova Milazim Krasniqi. Megjithatë me këtë nuk pajtohet ish-delegati i Kuvendit të Kosovës në vitet e 90’ta Nazmi Kelmendi. Derisa shton se përmendja e Millosheviqit nga Vuciqi tregon se politika serbe tashmë nuk ka ndryshuar me ato të para rreth tri dekadave. Në këtë pjesë mendimet e profesorit ..

Read More »

Kur të gjithë po shikonin ndeshjen, Ariana publikon një foto me ‘ekipin’ e saj

Ariana Fejzullahu është bashkëshortja e këngëtarit të njohur Ermal Fejzullahu. Ajo tashmë është bërë shumë e njohur dhe e dashur për publikun, natyrisht fal burrit dhe vjehrrit të saj, shkruan ORAinfo. Të dy janë shumë aktiv në rrjetet sociale, ku bëjnë postime nga më të ndryshmet. E sonte, kur të gjithë po shihnin ndeshjen ajo publikoi një foto me Ermalin dhe fëmijët e saj. Të gjithë së bashku po duken një ‘ekip’ shumë i bukur./ORAinfo/

Read More »

Skocia mposht Shqipërinë, ky është rezultati përfundimtar

Shqipëria ka pësuar humbjen e parë në Ligën e Kombeve derisa sonte ata janë gjetur përballë një stuhie të fuqishme të Skocisë, të cilët e kanë sulmuar portën e Strakoshës që nga minuta e parë e këtij takimi. Berat Gjumshiti shënoi autogol në minutën e 47’të, kurse Naismith dyfishoi epërsinë në minutën e 68’të Shqipëria nuk ka arritur që ti bëj ballë presionit të Skocisë që nga minuta e parë e ndeshjes. Shqiptarët vazhdimisht janë gjetur në presion te Skocisë të cilët e kanë dominuar Shqipërinë në pjesën e parë. Megjithatë, Shqipëria nuk mori gol në këtë pjesë dhe arriti që të mbrohet për mrekulli. Në pjesën e dytë, sulmet e shpeshta bën që Vedat Gjumshiti të shënoi autogol në minutën e 47’të. Shqipëria tentoi të kthehet në lojë, por ishte shumë e vështirë sepse skocezët vazhdonin që të kërkonin golin e dytë të sigurisë dhe e arrin atë në minutën e 68 me anë të Naismith. Shqipëria vazhdojë me të njëjtin ritëm kurse skocezët vazhduan ta kontrollojnë ndeshjen deri në fund të saj. P..

Read More »

Pas fitores së parë, Milot Rashica ka një mesazh për tifozët

Kosova ka debutuar në mënyrën më të mirë të mundshme në stadiumin “Fadil Vokrri”. “Dardanët” kanë shënuar fitore të pastër ndaj Ishujve Faroe, në ndeshjen e dytë të grupit në Ligën e Kombeve. Kosova triumfoi 2:0, ku dy golat i gjeti në pjesën e dytë , përcjellë “Lajmi.net”. “Kemi luajtur mirë dhe fituam me meritë. Është kënaqësi e madhe për secilin prej nesh të luajmë para këtij publiku fantastik”, deklaroi Rashica për “Supersport”. “Ne po e japim maksimumin për Kosovën dhe jemi shumë të lumtur me përkrahjen e publikut”. “Kjo fitore ishte shumë e rëndësishme për ne dhe do të japim gjithçka edhe në të ardhmnen”, shtoi Rashica.

Read More »

Fitorja e Kosovës i dedikohet Fadil Vokrrit

Kosova ka debutuar në mënyrën më të mirë të mundshme në stadiumin “Fadil Vokrri”. “Dardanët” kanë shënuar fitore të pastër ndaj Ishujve Faroe, në ndeshjen e dytë të grupit në Ligën e Kombeve. Kosova triumfoi 2:0, ku dy golat i gjeti në pjesën e dytë. “Ishte një fitore për Fadil Vokrrin. Një ndeshje emocionale dhe shpresoj se ai nga lart na ka shikuar”, ka thënë zvicerani për mediat kosovare. “Nga ndeshja e parë ndryshuam. Kishim nevojë për këtë fitore dhe e arritëm. Besoj që do ja dalim mirë deri në fund dhe do të këtë edhe fitore të tjera”.

Read More »

Burim Ademi ban hor ket person ,Shikone deri ne fund

Kohë pas kohe është Burimi ai i cili sjell realitetin në vendin tonë në bazë të humorit të tij.Kësaj radhe ai humorin e tij e ka drejtuar tek Ai është njëri nga persona i cili me humorin e tij ka arritur të bëjë të qeshë një numër të madh të …

Read More »