Daily Archives: September 18, 2018

Njeriu më i afërt i Fatmir Limajt pritet të bëhet ministër

Endrit Shala pritet të bëhet Ministër i Tregtisë, e Labinot Tahiri pret që Ferizaji të udhëheqë një ministri. Krahu i djathtë i Fatmir Limajt, Endrit Shala, pritet të ulet në karrigen e ministrit të Tregtisë. Burime të FRONTAL në T7 brenda partisë mësojnë se në krye të kësaj ministri pritet të vije shefi i kabinetit të Limajt, Endriti. E ka dy javë që pozita e ministrit në dikasterin e Tregtisë dhe Industrisë ka mbetur bosh. Kjo për shkak se një javë më parë, Nisma Socialdemokrate e shkarkoi ministrin e saj. Në këtë parti thonë se ende janë në shqyrtim të ministrit të ardhshëm. Edhe Ministria e Mjedisit e cila është nën udhëheqjen e Aleancës Kosova e Re ka dy muaj që është pa kreun e saj. Burime brenda AKR-së thonë se minsitër do mbetet Fatmir Matoshi, që aktualisht është ushtrues detyre. Sipas tyre kështu është disponimi i Pacollit. Por këtë post duket se është duke e pritur dikush tjetër. Deputeti nga kjo parti, Labinot Tahiri i cili ka dalë me kerkesën që Ferizajit t`i një m..

Read More »

Sami Lushtaku mbron shokun e luftës

Ish-kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka bërë thirrje që në protestën e nesërme në mbështetje të Sylejman Selimit të dalin sa më shumë qytetarë. Në një postim në Facebook, Lushtaku ka shkruar se qëndrimi i Selimit në burg është i padrejtë dhe joligjor, transmeton Indeksonline. Më poshtë postimi i Lushtakut: Të nderuar qytetarë, Ju ftoj që nesër nga ora 12:00, të protestojmë në mënyrë paqësore para Pallatit të Drejtësisë në Veternik, duke kërkuar lirimin e ish-Komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi. Qëndrimi i tij për më shumë se 5 vite në burg është krejtësisht i padrejtë. Pas vendimit të fundit të gjykatës që procesi të kthehet në rigjykim, kërkojmë mbrojtjen në liri për Sylejman Selimin dhe bashkëluftëtarët e tjerë. Vazhdimi i mbajtjes në burg është joligjor dhe precedent i paparë.

Read More »

“Kemi përkrahjen e Kinës për Kosovën”

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot në Pekin ka theksuar se Serbia e ka përkrahjen e plotë të Kinës lidhur me çështjen e Kosovës, transmeton Koha.net. “Ne përkrahim politikën e një Kine. Për ne ekziston një Kinë dhe asgjë tjetër. Ashtu siç është për ta Serbia unike dhe asgjë tjetër”, ka thënë Vuçiq. Vuçiqi për TV Pink ka thënë se me kryetarin e Kinës Ji ka folur haptas për bashkëpunimin tekniko-ushtarak dhe se në këtë fushë janë ekipet e dy shteteve që në këtë plan do ta vazhdojnë punën. “Qytetarët e Serbisë mund të bëhen të sigurt se Serbia, ngadalë, por me siguri, po bëhet më e fuqishme, ka thënë Vuçiq duke shtuar se ushtria e rrënuara gjatë 10 – 12 vjetëve por edhe më parë me humbjet në substancë nga luftërat, tani p ripërtërihet. Vuçiqit, gjatë vizitës, i është thënë kryetari i Kinës Xi Jingping do t’ia kthejë vizitën në Beograd.

Read More »

Shpend Ahmeti tregon numrin e veteranëve të vërtetë

Kryetari i PSD-së njëherësh kryetar i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se çështjen e veteranëve partitë në pushtet po mundohen ta shndërrojnë në betejë, “a je për, apo kundër luftës?”. “Koalicioni qeveritar po tenton me shndërrua çështjen e veteranëve në shndërrua në betejë: ‘a je për, apo kundër luftës?’. Kjo është një gjë shumë problematike, sepse diskutimi nuk është për këtë çështje”. Ahmeti, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se” të gjithë e dimë se nuk kanë qenë 60 mijë ushtarë të UÇK-së”. “Ka qenë gati si sekret publik fakti që nuk kanë qenë 60 mijë. Kryeministri ka thënë se njëherë ka mbet në Dukagjin me 50 veta”, tha Ahemti. Ahmeti ka thënë se në bazë të shifrave të IOM, nuk ka më shumë se 15 mijë veteranë të UÇK-së. E si tash u bënë menjëherë 60 mijë. “Në vitin ’99 kam punuar si student me IOM dhe shkuam për t’i regjistruar të gjithë luftëtarët sepse u duhej lista për t’i risocializuar në shoqëri. Ideja e programit ishte për tu dhënë ndonjë pag..

Read More »

Aktori i ‘O sa mirë’ i thotë Delawies: Me dreqen darsem s’bohet!!

Një pritje lamtumirëse u mbajt sot për ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie. E largimi i tij nga Kosova, duket se ka mërzitur edhe Jeton Zogjanin, aktorin e njohur të serialit “O sa mirë”, transmeton Indeksonline. “Dashamire, t’njefsha t’miren, boll je munu me na ndihmu por me dreqen darsem s’bohet!!”, ka shkruar ai krahas fotografisë të publikuar në Facebook. Ndryshe, Zogjani njihet për batutat e tij të shpeshta.

Read More »

Liverpool – PSG, lojtari dhe dështimi i ndeshjes

Liverpooli ka arritur t shënoj një fitore të madhe ndaj PSG-s. Skuadra angleze fitoi në fund me rezultat 3 me 2, duke marr tri pikë tejet të rëndësishme. Lojtari i ndeshjes ishte Sturrdige, që mori notën 7.9, raporton ORAinfo. Xherdan Shaqiri debutoi në Ligën e Kampionëve me Liverpoolin, duke marr notën 6.2. Më poshtë mund t’i shikoni notat e të gjithë lojtarëve./ORAinfo/

Read More »

Pochettino zbulon fajtorin e humbjes nga Interi

Trajneri i Tottenham Hotspur, Mauricio Pochettino ka ndjekur “performancën më të mirë të sezonit” në ndeshjen ndaj Inter, pavarësisht disfatës me përmbysje të ekipit të tij, me rezultatin 2-1. Skuadra nga Premier League po fitonte deri në minutën e 85’, kur dy golat nga Mauro Icardi dhe Matias Vecino i dhanë zikaltërve fitoren dramatike. “Jam i kënaqur me performancën, ne dominuam deri në fund, por është shumë e dhimbshme. Për mua ishte performanca më e mirë e sezonit”, deklaroi Pochettino për “BT Sport”. “Jam i kënaqur me performancën, por shumë i zhgënjyer dhe mërzitur, sepse meritonim më shumë, por pësuam dy gola në vetëm dy aksione. Deri në golin e parë ndeshja ishte nën kontroll, por më pas pësuam dhe pastaj çdo gjë mund të ndodhë në një vend si “San Siro”. Kur je në një periudhë negative, është shumë e vështirë të ndryshosh rrymën. Ndodh në futboll. Mendoj se mund ta korigjosh atë vetëm me punë, duke punuar më fort se mëparë. Bëmë një gabim dhe e paguam shtrenjtë, ndonjëherë n..

Read More »

Opozita planifikon ta rrëzojë Thaçin në tetor

Sekretari i përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, ka thënë se opozita po vazhdon përgatitjet për paraqitjen e një mocioni në Kuvendin e Kosovës, për rrëzimin e Hashim Thaçit nga posti i presidentit të vendit. Beqiri ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se opozitës aktualisht i duhen vetëm edhe katër vota për ta arritur qëllimin e saj. Ai ka bërë të ditur se opozita është në bisedime me disa deputetë të koalicionit qeverisës të vendit, për të siguruar votën e tyre për mocionin kundër Thaçit. Sipas tij, që të gjithë këta deputetë janë të të njëjtit subjekt politik. Por, Beqiri nuk ka pranuar të thotë se për cilën parti bëhet fjalë. Ai ka bërë të ditur se këta deputetë, ndonëse “nuk kanë premtuar votën e tyre, kanë shprehur pakënaqësi të mëdha” me Thaçin. Beqiri është shprehur optimist se këta deputetë do të mbështesin mocionin e opozitës, ndonëse ka shprehur dyshimet e tij se ata, siç është shprehur ai, “mund të shantazhohen”. Sekretari ..

Read More »

Rina tani ‘kapet’ me fansat

Reperja nga Istogu, Rina Balaj kohët e fundit ka qenë në qendër të vëmendjes. Ajo ishte e ftuara e radhës në emisionin “Mirage”, që është prodhim i lajmi net, ku rrëfeu shumë të pathëna, shkruan lajmi net. Ndonëse konkurenca ndërmjet emrave të rinj të estradës është rritur, Rina vazhdon të jetë fokus i shtypit mediatik. Ajo po ashtu qysh nga fillimi ka pranuar komente mjaft pozitive rreth muzikës por ka edhe prej atyre që nuk e pëlqejnë repin e saj. Se çfarë thotë për ata që nuk e duan e mësoni në intervistën e mëposhtme.

Read More »

Geti i realizon foto hot Marina Vjollcës

Edhe një tjetër imazh i sapopublikuar nga Marina, nuk ka si t’i ikë vëmendjes së plotë, shkruan Kosovarja. Kjo pasi që moderatorja shqiptare, po e përvetëson atë përmes pozave tejet të nxehta që së fundi po i sjell me imazhe. Megjithëse, dukej tip më i tërhequr dhe më pak provokuese me postime, për dallim prej motrës së saj Luanës, këto ditë ajo po e vërteton të kundërtën. Sigurisht, këtë po u’a bën të mundshme fiziku dhe super linjat që motrat Vjollca kanë, në veçanti tani kur në fokus është Marina. E për foton e fundit, s’ka dyshim se shfaqet tejet atraktive, e akoma më atraktive i’a ka realizuar bashkëshorti, Getoar Selimi.

Read More »