Home / 2018 / October / 03

Daily Archives: October 3, 2018

A e keni ditur këtë për Liqenin e Ujmanit? Sa kushtoi dhe ku i mori Kosova paratë për ta ndërtuar

Liqeni i Ujmanit kohëve të fundit është kthyer në qendër të vëmendjes, sidomos pas vizitës së presidentit të Kosovë, Hashim Thaçi, dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ky liqen është i një rëndësie të veçantë për zhvillimin e vendit. Megjithatë, janë disa fakte interesante për të cilat edhe mund të mos keni dëgjuar. Politologu Nexhat Maliqi i ka dhënë disa detaje që tregojnë se sa i rëndësishëm është ky aset. Sipas tij, ndërtimi i pendës së Ujmanit ka kushtuar 90 milionë dollarë. Postimi i plotë në Facebook: Penda e Ujmanit është ndërtuar 1979-1984 Kosova ka paguar për ndërtimin e Pendës nga buxheti i saj 45 mil.$ kredi Bankës Botërore. 45 mil.$ tjerë (Penda gjithsejt ka kushtuar 90 mil.$) janë paguar nga mjetet që i kanë takuar Kosovës nga Fondi federal për zhvillim të viseve të pazhvilluara të ish RSFJ-së. Penda ka sip.11.9 km², në gjatësinë 24 km. e thellësinë 105 m. ?85% e Liqenit gjendet në territorin e Republikës së Kosovës e15 % në Novi Pazar (Tregun e Ri) ?Pend..

Read More »

Sulmohet shtëpia e imamit te njohur

Policia shtetërore e Pensilvanisë ka hyrë në pronën e imamit mysliman, Fetullah Gylenit, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara. Sipas mediave lokale, policia ka hyrë në pronëm e imamit, pasi ishte thirrur për të shtëna. Gylen është i akuzuar nga Turqia për organizimin e një grushti të pasuksesshëm në vitin 2014.

Read More »

Tottenaham ngushton rezultatin

Ka ardhur edhe goli i pestë në ndeshjen Tottenham – Barcelonë. Është skuadra e Tottenhamit që ka arritur të ngushtojë epërsinë në 2:3. Për Tottenhamin ka shënuar Erik Lamela. GOALL!! Lamela’s deflected shot beats ter Steygon. GAME ON! #TOTBAR #COYS pic.twitter.com/QWMgzEF6bZ — COYS.com (@COYS_com) October 3, 2018

Read More »

Natën e mirë Tottenham, Messi shënon super gol

Messi ka shënuar golin e dytë për Barcelonën Në minutën e 87’të, Messi ka shfrytëzuar një gabim në mbrojtje të Tottenham dhe ka shënuar golin e katër. Me rezultatin 4:2 në favor të Barcelonës është mbyllur takimi i zhvilluar në Angli.

Read More »

Finish dramatik, Napoli shokon Liverpoolin në minutën e fundit

Napoli ka marrë tre pikë shumë të rëndësishme nga përballja me Liverpoolin në Ligën e Kampionëve, duke e fituar 1:0 përballjen e ‘San Paolo’. Skuadra e trajnerit Carlo Ancelotti ka arritur që me një gol të shënuar në minutën e 90’ të takimit të mund finalistët e sezonit të kaluar të Ligës së Kampionëve. Ishte Lorenzo Insigne heroi i Napolit, që shënoi golin e vetëm të takimit dhe të fitores në minutën e 90’. Pas kësaj fitore, Napoli renditet në vendin e parë në grupin C me katër pikë të grumbulluara, ndërsa Liverpool me tre pikë zë vendin e dytë.

Read More »

Inter me përmbytje të rezultatit, del fitues në Holandë

Ka ardhur edhe fitorja e dytë për Interin në Ligën e Kampionëve. Skuadra e Luciano Spallettit ka marrë pikë të plota nga udhëtimi në Holandë, ku ka mposhtur me përmbysje të rezultatit 1:2 vendasit e PSV. Luhej minuta e 27’ e ndeshjes kur PSV kaloi në epërsi me një gol të bukur të shënuar nga Rosario. Interi arriti të barazonte në 1:1 rezultatin me anë të Nainggolan që shënoi në minutën e 44’. Goli i tre pikëve për Interin erdhi në pjesën e dytë, që u shënua nga Mauro Icardi në minutën e 60’ të ndeshjes.

Read More »

Zjarr i madh në këtë fshatë të Prishtinës, intervenojnë zjarrfikësit e policia

Një zjarr i madh ka përfshirë arat e fshatit Barilevë të Komunës së Prishtinës. Zjarri shihet të jetë shpërndarë në një pjesë mjaft të gjerë të fshatit përderisa nuk dihet për ndonjë person të lënduar. Në vendin e ngjarjes tashmë kanë dalë edhe njësitë emergjente, zjarrfikësit dhe policia në mënyrë që ta lokalizojnë zjarrin që po përhapet me të madhe. Indeksonline ka siguruar një video të këtij zjarri. Zjarr i ngjashme dje kishte shpërthyer edhe në Veterenik të Prishtinës.

Read More »

Leonora sapo është rregulluar, shfaqet me frizure, grimin dhe fustanin më të bukur

Këngëtarja e njohur Leonora Jakupi është ndër personat më të dashura për publikun tonë. Ajo pos për këngët e saj, shquhet edhe për elegancën në ҫdo paraqitje, shkruan ORAinfo. Ajo është aktive në rrjetet sociale, ku bën postime nga më të ndryshmet ku zakonisht shfaqet me pamje tejet elegante. Sonte ajo ka publikuar një foto në të cilën shihet se është rregulluar dhe po duket tejet bukur./ORAinfo/

Read More »