Home / 2018 / October / 10

Daily Archives: October 10, 2018

Korabi takon fansen e cila s’mund t’i ndal lotët, këngëtari befason me reagimin

Korab Shaqiri është ndër këngëtarët më të dashur për publikun që nga kënga e tij e parë “Banesa e Vogël”. Këngët e tij janë shumë të pëlqyera dhe vazhdojnë ende të dëgjohen, shkruan ORAinfo. Korabi është shumë aktiv edhe në rrjetet sociale, ku bën postime nga më të ndryshmet. Sot ai ka takuar një fanse të tij e cila nuk mundi t’i mbajë lotët. E këtë moment ai e ka publikuar në Instagramin e tij./ORAinfo/

Read More »

11-vjeçari nga Mitrovica që ndërroi jetë, trajneri i tij vjen me dedikim tejet prekës

Humbja e 11- vjeçarit nga Mitrovica ka tronditur të gjithë. Xhevat Jusufi ka ndërruar jetë derisa po shkonte në stërvitje të ekipit Lushta pas një aksidenti. Trajneri i tij Emin Baliqi ka reaguar me fjalë emocionuese në rrjetin social Facebook. Ja postimi i Emin Baliqit “Të Allahut jemi dhe te Ai do kthehemi” Sot ishte humbja më e madhe në jetën time,humbëm një fëmijë që njihej si fëmija më i dashur dhe me i buzëqeshur në botë,sa here u takonim peshendetja ishte “Perhajr bajrami trener” mirëpo sot kjo përshëndetje nuk u realizua. Allahu të deshti dhe të mori kurse neve na sprovoi me humbjen tënde , që ishte sprova ma e madhe e jetës time. Ngushllime familjës dhe gjithë atyre qe e kan njoftë , Allahu ua shtoftë sabrinë familjës dhe neve gjitheve , Inshallah në Xhehnet.

Read More »

Çka po ndodh me Italinë e Mancinit, ky është rezultati final me Ukrahinën

Roberto Mancini nuk po arrin që ta këndell Italinë. Ata sonte kanë barazuar me Ukrainën me rezultat 1-1. Të dielën Italia është mysafirë i Polonisë, ndeshje kjo e Ligës së Kombeve Italia ka vazhduar me rezultatet negative me Kombëtare. Që nga kualifikimet ku Italia do të shënonte fitoren e fundit kundër Shqipërisë, Azzurri nuk janë këndellur derisa kanë dështuar në dy ndeshjet zyrtare në kuadër të Ligës A të Kombeve në shtator kundër Polonisë dhe Portugalisë. Pjesa e parë e këtij takimi ishte e baraspeshuar, me Italinë që kërkonte golin dhe Ukrainën të cilët disa herë kundërsulmuan. Megjithatë, rezultati mbeti 0-0. Pjesa e dytë pati një ringjallje te të dyja skuadrave, me Italinë të cilët arritën ta shënojnë golin e parë në minutën e 55’të. Bernardeschi pati një goditje të fortë në drejtim te portës se portierit Ukrainas, i cili nuk arritur që ta priste atë dhe që ajo përfundoi në rrjetë. Ukraina reaguan menjëherë dhe arritën që të barazojnë rezultatin në minutën e 62’të. Rusla..

Read More »

Lajmi i fundit: Tërmet i fuqishëm, vendi ‘troditet’ nga lëkundjet

Një tërmet me magnitudë 6 ballë Righter ka shkaktuar një thellësi të lehtë përgjat brigjeve të ishujve indoneziane Xhava dhe Bali, njoftoi sot Instituti Amerikan i Gjeofizikës (USGS). Tërmeti ra rreth orës 18:44 GMT (20:44) në verilindje të pikës lindore të Xhavas në një thellësi prej 10,3 kilometra sipas USGS-së. Ky tërmet bie më pak se dy javë nga një tjetër tronditje e fuqishme që u shoqërua me një cunami që goditi ishullin indonezian të Sulavesit, duke shkaktuar humbje jete për rreth 2 000 persona.

Read More »

Pas martesës, Elita merr dhuratën e shumëpritur, si do të reagojë Gjiko

Pas dasmës Elita dhe Gjiko kanë shijuar muajin e mjaltit. Ata të dy kanë bërë postime nga më të ndryshmet nga koha që kaluan së bashku, shkruan ORAinfo. Pas kësaj Elita po vazhdon të jetë mjaftë aktive. Sot ajo ka publikuar një foto në të cilën tregon se ka marrë një dhuratë shumë të bukur, e ajo është buzëkuq. Duket se kjo i ka pëlqyer shumë Elitës, pasi e ka publikuar në Instagram./ORAinfo/

Read More »

Shqipëria dështon përsëri, ja ҫfarë ndodhi në ndeshjen kundër Jordanisë

Shqipëria nuk ka arritur të tregojë asgjë në ndeshjen kundër Jordanisë. Ata kanë barazuar në Elbasan Arena me rezultat 0-0, derisa nuk ishin në gjendje që rastet e shumta ti konvertojnë në gola. Paraqitjet e dobëta të Kombëtares shqiptare kanë vazhduar edhe në miqësoren e saj të fundit me Jordaninë. Djemtë e Panuccit e filluan mirë në këtë ndeshje dhe kishin disa herë mundësi për të shënuar por nuk arritën që rastet e tyre ti shndërrojnë në gol. Rasti më i mirë ishte ai i Grezdës në fillim të ndeshjes por që ai dështoi për të shënuar nga një afërsi duke gjuajtur topin mbi traversë. Po në Grezdën u shkaktua një ndërhyrje e palejueshme e cila përsëri nuk u referua nga gjyqtari. Me rezultat 0-0 përfundoi pjesa e parë. Pjesa e dytë prapë filloi me një dominim të lehtë të Shqipërisë. Manaj nuk arriti që të shënoi nga goditja e lirë, e në ndeshje nuk pati impak as inkuadrimi i Bakajt. Panucci bëri gjashtë zëvendësime në pjesën e dytë por prapë ata nuk e patën impaktin e duhur në këtë..

Read More »

Vendi goditet nga një stuhi e fuqishme, më e ‘keqja’ e 100 viteve

Uragani Michael – stuhi e kategorisë katër, me erëra deri në 250 kilometra në orë – zbarkoi në rajonin Penhendëll të Floridës, në Shtetet e Bashkuara. Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganeve, stuhia preku tokën pranë Plazhit Meksiko. Qindra-mijëra njerëz janë urdhëruar të evakuohen, por shumë nuk kanë ikur. Guvernatori i Floridës, Rick Scott, paralajmëroi për “shkatërrim të paimagjinueshëm”, duke thënë se stuhia do të jetë më e keqja në 100 vjet. Së paku 13 njerëz kanë vdekur në Amerikën Qendrore gjatë fundjavës, si rezultat i shirave të furishëm dhe përmbytjeve, përcjell REL. Stuhia pritet të lëvizë shpejt drejt Bregut Lindor të SHBA-së, duke shkaktuar shira në rajone që tashmë janë goditur rëndë nga uragani Florence, muajin e kaluar.

Read More »

Shitja e biletave në të ‘zezën’, reagon ashpër lojtari i Kosovës

Kapiteni i Kombëtares së Kosovës, Samir Ujkani, në konferencën për shtyp para ndeshjes së nesërme Kosova – Malta, e vlefshme për Ligën e Kombeve, ka thënë se organizimi i shitjes së biletave nuk është në rregull dhe se populli nuk e meriton një trajtim të tillë. “Për neve është kënaqësi e madhe kur ka interesim të madh nga tifozët. Organizimi i shitjes së biletave nuk është në rregull, nuk e meriton populli këtë trajtim. Duhet zgjidhje më e mirë. Po e shohim në Facebook se po shiten bileta në të zezë. Populli nuk e meriton me ble një biletë të 2 eurove më shtrenjtë. Jemi të kënaqur me përkrahjen e tifozëve tanë. E duam Kosovën, duam përkrahjen e tifozëve ta kemi gjithmonë. Dëshirojmë ta çojmë Kosovën sa ma lartë”, ka deklaruar Ujkani. Kapiteni dhe portieri i Kombëtares së Kosovës ka deklaruar se nesër është një ndeshje shumë e rëndësishme për Kosovën. “Besoj që Malta vjen këtu me marrë pikë siç ia ka bërë me Azerbajxhanin, duhet me pasë kujdes. E dimë që jemi duke luajtur kundër një..

Read More »

A do të luaj Bale kundër Spanjës, konfirmohet gjithҫka

Trajneri i Wales, Ryan Giggs ka folur për media para ndeshjes së të enjtes kundër Spanjës dhe ka konfirmuar që Gareth Bale nuk do të luan për shkak të një lëndimi të vogël muskulor. Ylli i Real Madridit u largua më herët kundër Alavesit vikendin e kaluar dhe ka “50 për qind” mundësi që të luaj kundër Republikës së Irlandës të martën në Ligën e Kombeve. “Nuk është serioz dhe ai ka mundësi të luaj të mërkurën, por ne duam që ai të jetë gati me kohë”, tha Giggs për gazetarët. “Ne nuk duam që të rrezikojmë me të, ne jemi të përgatitur për të dy skenarët për ndeshjen kundër Irlandës. Duke folur për kundërshtarët e së enjtes dhe trajnerin Luis Enrique, Giggs ka thënë së ai ishte “me të vërtetë i impresionuar” me rezultatin kundër Anglisë dhe Kroacisë muajin e kaluar dhe e sheh këtë miqësore përfekte për t’u përgatitur për ndeshjen zyrtare të së martës. “Ne duam që të fitojmë nesër, por të martën janë tri pikë të rëndësishme për ne”, ka vazhduar ai. “Është e vështirë por kënaqësi të lua..

Read More »