Home / 2018 / November / 03

Daily Archives: November 3, 2018

Sylejman Selimi do të vizitohet në burg nga Avokati i Popullit

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari do ta vizitojë javën e ardhshme në burg sih komandantin e UÇK-së Sylejman Selimin Pas kërkesës së deputetit të AAK-së, Daut Haradinaj, që institucioni i Avokatit të Popullit ta vizitojë në burg ish-komandantin e UÇK-së, Syleman Selimi, pritet që Avokati i Popullit ta vizitojë gjeneralin dhe do të bëhet një vlerësim i procesit gjyqësor. Avokati i Popullit, Hilmi Jashari ka thënë se javën e ardhshme do ta vizitojë Selimin, pasi këtë vizitë e kishin të planifikuar më parë. Ai ka deklaruar se një vizitë të tillë e kishin realizuar edhe në mars të këtij viti.. “Po nuk mundem ne të kemi pritje përderisa si shohim shqetësimet që mund të ngritën prej vet z. Sylejman Selimit dhe të tjerëve”, ka thënë Jashari. “Po ndërkohë janë përcjellë edhe tek ne këto shkresa para sa kohësh dhe ndërkohë kemi me marrë edhe vendimin e gjykatës pas disa ditësh, mirëpo nuk ka një kërkesë formale as prej avokatit për të iniciuar procedurë të hapur, mirëpo as prej palës”. “Nd..

Read More »

Mos ia mësyni Merdarës, ja çfarë po ndodh atje

Pritje të gjata janë krijuara në pikën kufitare në Merdarë që lidh Kosovën me Serbinë. Në pikëkalimin kufitar më të frekuentuar të Kosovës, Merdarë sonte ka kolona dhe pritje, shkruan Indeksonline. Sipas të dhënave të Qendrës kombëtare për menaxhim kufitar të MPB-së, në matjet e bëra në ora 20:58, në këtë pikë pritjet në dalje ishin 60-90 minuta, apo një orë e gjysmë. Ndërsa kolona e gjatë në dalje, raportohet të jetë 60 deri në 70 metra. Kolonë e gjatë në hyrje e dalje raportohet të jetë krijuar edhe në Han të Elezit, ku sipas të dhënave, radhët janë të gjata 70 deri në 100 metra.

Read More »

Longari një baba me fat, ja çfarë vajze të bukur ka

Ilir Prapashtica është emri i aktorit të njohur me emrin artistik “Longari” nga seriali “Familja Moderne”, me të cilin emër u bë i famshëm, sikur që u bë thuajse edhe për çdo rol të tij në seriale të ndryshme e të shumta. Ilirin jemi mësuar gjithherë ta shohim duke aktruar në rolet e tij, të cilat janë shumë argëtuese, por edhe mjaft të vështira,shkruan Kosovarja. Ai, ndryshe nga ajo se si e njohim është në përditshmërinë e tij. Është parimor, serioz. Prapashtica po ashtu ka një familje të mrekullueshme, të cilën rrallë herë keni pasur rastin t’i njihni, meqë ai ruan privatësinë dhe nuk dëshiron të eksponohet e të jetë aq i përfolur me familjen e tij nëpër faqe roze. “Keni çka të shkruani për mua mjaft, andaj më kurseni në këtë aspekt” – thotë Iliri, të cilin së fundi kemi pasur rastin ta shohim në serialet “Kombinati” dhe “Çka ka shpija”.

Read More »

E dhimbshme, Ibrahim Tatlises i paralizuar, po ja si kujdeset për vajzën e vogël

Ibrahim Tatlises ndonëse gjatë gjithë kohës së tij derisa ishte në kulmin e karrierës, pati një jetë të mbushur me aventura, por sot po përballet me shëndetin e tij të ligë. Baba i gjashtë fëmijëve, Ibo do më së shumti të voglën e tij, Elifin, përcjell ORAinfo. Edhe në këtë gjendje, Ibo mundohet të kujdeset për të dhe t’ia plotësojë kërkesat e saj. Në rrjetet sociale, ai mban me shumë kujtim fotografitë e Elifit që nuk jeton me të, pasi u nda edhe nga Aysegul Yildiz, gruaja e tij e fundit. Për më shumë shikoni fotografitë e tij./ORAinfo/

Read More »

“Bomba” e mbrëmbjes: Ylli i Milanit po transferohet në Bundesligë

Ylli i Milanit, Hakan Calhanoglu thuhet se është një objektiv transferimi për klubet e Bundesligës Eintracht Frankfurt dhe RB Leipzig. Calhanoglu nuk ka qenë duke shijuar jetën e tij te Rossonerët, pasi që ai erdhi nga Bayern Leverkusen në verën e vitit 2017 dhe ishte pjesë e skuadrës së nënshkrimeve të reja që erdhën atë verë, përcjell ORAinfo. Calhanoglu arriti që të zë vend starutes tëe skuadra e Milanit ku në dia ndeshje ka treguar cilësitë e tij. Mirëpo, kohën e fundit ai ka rënie të formës. Dhe, tranferi i ri i Milanit Lucas Paqueta nga Brazili thuhet se do të zë vendin e Calhanoglu dhe turku tash po mendon largimin e tij nga San Siro. /ORAinfo/

Read More »

Shitja e qymyrit në Prishtinë, reagon deputeti kosovar

Shitja e Qymyrit është ndaluar nga Qeveria e Kosovës, për një vendim i tillë nuk po respektohet. Ky vendim ishte marrë për ruajtjen e ambientit. Cilësia e ajrit në vendin tonë, veçmas në kryeqytet vazhdon të jetë alarmante. Niveli i lartë i ndotjes së ajrit shihet si rrezik potencial për shëndetin dhe jetën e njeriut, ndërsa është vet faktori njeri ai që është ndotësi më i madh i tij. Në lidhje me këtë përmes një instastory ka reaguar edhe deputeti i Kuvendit të Rupublikës së Kosovës nga radhët e PDK-së, Memli Krasniqi. Krasniqi ka postuar një instastory ku shihet një grumbull qymyri e ku ka shkruar: Në mes të Prishtinës qymyr, tani jo kerret po e ndotin ajrin, qeto kerre janë edhe verës.

Read More »

E dhimbshme: I jepet lamtumira e fundit Valmirit që humbi betejën nga leukemia

Valmir Limani nga Vitia nuk ka mundur t’i mbijetojë sëmndujes nga leukemia 19 vjeçari nga Vitia, i cili vuante nga leukemia. Ai nuk ka mundur ta përballojë sëmundjen dhe ka humbur jetën dje në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ndërsa i është dhënë lamtumira e fundit sot në fshatin Tërpezë, transmeton Klan Kosova. Në nëntor të 2017-ës dhe mars të 2018-ës Kishte raportuar për rastin e Valmirit, familja e të cilit kërkonte ndihmë për shërimin e tij.

Read More »

Nihani ka ndryshuar sa nuk njihet, ja si po duket pas serialit

Neslihan Atagul është aktorja turke që u bë e njohur me rolin e Nihanit në serialin “Karasevda”. Me këtë rol ajo u bë shumë e dashur për publikun kosovar, përcjell ORAinfo. Pas serialit ajo ka ndryshuar shumë madje edhe është martuar me aktorin turk, Kadir Douglu. Nuk është parë në ekranin shqiptar që nga seriali i fundit që bëri bujë të madhe jo vetëm në këtë publik. Aktorja joshëse turke duket se ka ndryhshuar shumë në pamje, por jo edhe në dashuri. Ajo shfaqet e lumtur dhe e dashuruar kokë e këmbë në burrin e saj./ORAinfo/

Read More »

Shyhretja me ‘vath’ në hundë shkon te Luana Vjollca

Filterët e rrjetit social Snapchat janë shumë aktuale dhe trendi, ato aplikohen masivisht nga njerëzit, sidomos nga gjinia femërore. Edhe këngëtaret dhe të njohurat tona janë përqafuese të denja të një trendi shumë të përhapur, të fotografuarit me filterin me vath në hundë. Heq rrudha, rinon lëkurën, zbukuron, plus vathi në hundë. A ka më mirë? https://video.gjirafa.com/sabri-fejzullahu-e-kendon-shpirti-i-jem-reagim-i-papritur-nga-shyhretja-me-vajza Me këtë filter ka pozuar edhe Shyhrete Behluli, që shihet pranë të bijës Engjëllushes dhe moderatores Luana Vjollca, shkruan Kosovarja. Ama, Shyhretes i ka ndodhur një “incident”, duket sikur vathi po i bije nga hunda.

Read More »

Juventus tregon forcën, vazhdon me fitore

Juventusi nuk ka të ndalur në Serie A, duke vazhduar ecurinë e fitoreve. Kampioni aktual i Italisë e ka vazhduar startin e përkryer në Serie A duke e ruajtur ecurinë pa humbje, pasi e mposhti Cagliarin të shtunën në Torino. Juventusi u fut në këtë takim me një rekord fantastike prej nëntë fitoreve dhe një barazimi në dhjetë takimet e para në ligë dhe ia doli ta mposhtë 3-1 Cagliarin në “Allianz Stadium” në ndeshjen e javës së 11-të, raporton Gazeta Express. Paulo Dybala nuk humbi shumë kohë edhe 45 sekonda brenda takimit i dha epërsinë bardhezinjve, duke shënuar në këndin e poshtë të djathtë të portës mysafire me një goditje precize.

Read More »