Home / 2018 / November / 12

Daily Archives: November 12, 2018

Ky shtet merr vendim t’i ndalojë automjetet e vjetra me naftë

Parisi ka marrë vendim të ndalojë për qarkullim automjetet e vjetra me naftë. Ky vendim është ndërmarrë për të mbrojtur ambientin. Rajoni i Parisit nga vera e ardhshme do të kufizojë qarkullimin e makinave të vjetra me naftë. Këtë vendim e morën autoritet rajonale të hënën, njofton Klan Kosova. Këshilli i Metropole du Grand Paris tha në një postim në Tëitter se kishte votuar për të ndaluar makinat me naftë të regjistruara para datës 31 dhjetor 2000. Ky vendim përfshin Parisin dhe 79 komuna rreth tij, një rajon me 5.61 milionë banorë, raporton Reuters. Ndalimi do të përdorë sistemin e ri të Francës “Crit’Air”, i cili identifikon vjetërsinë e makinave dhe nivelin e ndotjes. Makinat me afishe Crit’Air 5 (diesels 1997-2000) si dhe makina pa etiketë do të ndalohen.

Read More »

Nesër na presin këto temperatura!

Edhe ditën e nesërme (e marte) moti mbi vendin tonë do të mbretroj me diell dhe i ngrohtë. Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës, parashikon qe edhe nesër në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm, me diell dhe mjegull në orët e para të mëngjesit. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 0 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet dukshëm mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes e lehtë deri mesatare. Moti sipas rajoneve:

Read More »

Për ku është nisur Ryva Kajtazi me këtë fustan kaq provokues?!

Këngëtarja kosovare, Ryva Kajtazi mbetët ndër personazhet më të dashura për publikun. Pas një pauze goxha të gjatë për shkak se u bë nënë, Ryva Kajtazi u rikthye e freskët për të nisur punën për projekte të reja, përcjell ORAinfo. Ryva është shumë aktive edhe në rrjetet socaile. E vetëdijshme për linjat e saj përfekte, Ryva shfaqet tepër joshëse në postimet e saj. Se fundmi ajo ka publikuar një foto ku shfaqet e veshur me një fustan të gjatë, por goxha provokues. Për ku është nisur me këtë veshje Ryva? /ORAinfo/

Read More »