.
Friday , July 19 2019
Home / LIFESTYLE / Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?

Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?

Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?

Ndoshta mund t’ju duket e çuditshme, por faktikisht është një efekt i cili i bën femrat të prodhojnë rezultate negative në test të shtatzënisë.

Në një forum të prindërve, një grua ka rrëfyer se nuk e ka konfirmuar shtatzëninë deri në tremestrin e dytë – pavarësisht se ka qenë e bindur që është shtatzënë, transmeton Telegrafi.

Ajo ka shkruar: “Kam qenë shtatzëne në javën e 17-të dhe kam bërë test të gjakut dhe të urinës dhe nuk kam rezultuar shtatzënë”.

Gruaja, të cilës vazhdimisht i ishte thënë se nuk është shtatzënë, pavarësisht se kishte pasur të vjella dhe iu ishin ndalë menstruacionet, tani është nënë e një djali 13 muajsh.

Një tjetër grua ka rrëfyer për “Kidspot” se nuk ka pasur test pozitiv të shtatzënisë për asnjërin prej tre fëmijëve të saj.

Sipas doktorëve, ky efekt ndodh kur një grua ka nivele shumë të larta të HCG-së, hormon i cili prodhohet  gjatë shtatzënisë.

Kur një grua është shtatzënë, këto molekula të HCG-së në mënyrë normale lidhen me një antitrup “sinjalizues” dhe një antitrup “kapës” – i cili detektohet për rezultat pozitiv të shtatzënisë.

Por, sasitë e tepërta të këtij hormoni mund të ndikojnë të bëjnë ndryshime te këta antitrupa dhe kjo nënkuptoni se testi rezulton negativ, pavarësisht se jeni shtatzënë.

Doktorët gjithashtu tregojnë se ky fenomen është më i zakonshëm te femrat që janë shtatzënë me binjakë apo trinjakë. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com May 16, 2019 10:34 am ne link https://kosovatoday.com/?p=446812
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë? Cilave femrave testi i shtatzënisë u del negativ – madje edhe nëse janë në muajin e gjashtë të shtatzënisë?Rating: 4.8