.
Saturday , July 20 2019
Home / INTERESTING / Publikohet videoja e rrallë e rrëqebullit të Ballkanit në Pukë (Video)

Publikohet videoja e rrallë e rrëqebullit të Ballkanit në Pukë (Video)

Publikohet videoja e rrallë e rrëqebullit të Ballkanit në Pukë (Video)

Kamerat kurth kanë filmuar rrëqebullin e Ballkanit në Malin e Munellës.

Këto pamje të rralla janë realizuar në rajonin Pukë-Mirditë, nga Qendra e Ruajtjes dhe e Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri, PPNEA.

Në këto video është filmuar momenti kur rrëqebulli thërret për t’u çiftëzuar, gërvisht veshët dhe duket të jetë i qetë e i gëzuar.

View this post on Instagram

Have you seen how Balkan lynx call their mates? 🐆🔊🎥 Our lynx are getting way too comfortable in front of the camera-traps. One individual in the Puke-Mirdite region poses, calls for mates, scratches its ear, cleans itself and, all in all, seems to be quite happy and relaxed to do all these in front of our cameras. Trying to make it easier for our researchers who study them. Thank you, marvelous lynx! ********* A e keni dëgjuar ndonjëherë se si rrëqebulli i Ballkanit thërret për t’u çiftëzuar?🐆🔊🎥 Rrëqebujt tanë tashmë po rehatohen me kamerat-kurth. Këtë e tregon fare mirë ky individ në rajonin Pukë-Mirditë, ku qetësisht pozon, thërret për t’u çiftëzuar, gërvisht veshët dhe në tërsi duket të jetë i qetë e i gëzuar. Larmishmëria e këtyre veprimeve, po ja lehtëson së tepërmi punën studiuesve tanë. Faleminderit rrëqebull i mrekullueshëm! #ppnea #4acause #balkanlynx

A post shared by PPNEA (@ppnea) on

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com April 16, 2019 8:58 am ne link https://kosovatoday.com/?p=441611
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Publikohet videoja e rrallë e rrëqebullit të Ballkanit në Pukë (Video) Publikohet videoja e rrallë e rrëqebullit të Ballkanit në Pukë (Video)Rating: 4.8