Home / KURIOZ / Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)
Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)

Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)

Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Mbetjet e nëndetëses nga Gjermania, që është shfrytëzuar gjatë Luftës së Parë Botërore, është rishfaqur në një bregdet të Francës.

Lëvizja e rërës në bregdetin e Calais, ka bërë që UC-61 të rishfaqet sërish, 100 vite pasi ishte braktisur, transmeton Telegrafi.

Nëndetësja gjermane ishte nxjerrë prej kontrolli nga vet kapiteni, që së bashku me 26 pjesëtarë të ekuipazhit ishin dorëzuar te ushtria franceze më 1917.

Raportohet se kjo nëndetëse shfaqet për çdo tri apo katër vjet, ndërsa pas stuhive të fuqishme humbet sërish.

“Shfaqen pjesë të ndryshme, por këtë herë kemi pamjen më të mirë” ka thënë Vincent Schmitt, që është një udhëheqës i turistëve ën atë zonë. Historianët kanë bërë të ditur se UC-61, i ka fundosur 11 anije duke hedhur predha dhe torpedo.

Në momentin që nëndetësja e gjatë afro 50 metra, me peshë prej 150 tonelatave, u bllokua në baltë, atë e rrethuan rojat bregdetare dhe e ndaluan të largohej. /Telegrafi/

Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com January 14, 2019 10:05 am ne link https://kosovatoday.com/?p=404088
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video) Rishfaqet nëndetësja gjermane, 100 vite pasi ekuipazhi iu dorëzua ushtrisë franceze (Video)Rating: 4.8