Home / INTERESTING / U deshën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrahsh me tokë kulla mbi 100 metra (Video)

U deshën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrahsh me tokë kulla mbi 100 metra (Video)

U deshën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrahsh me tokë kulla mbi 100 metra (Video)

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Mbi 16 mijë tonë çelik janë shembur në kullën Martin në Bethlehem të Pensilvanisë, ku për pak sekonda u bë rrafsh me tokë më saktësisht 16 sekonda, kur inxhinierët shtypën butonin dhe shpërthimi i kontrolluar kreu pjesën tjetër.

Mijëra qytetarë ishin mbledhur për ta vëzhguar nga afër demolimin e ndërtesës më të lartë në atë zonë – bëhet fjalë për kullën 21-katëshe që dikur konsiderohej si selia e dytë më e madhe e çelikut në SHBA, transmeton Telegrafi.

Për vite të tëra kishte qëndruar e zbrazët, kjo për faktin se kompania që e kishte në pronësi falimentoi dhe një ditë punonjësit e saj e boshatisën, duke e shndërruar në “objekt fantazmë”.

Kulla Martin ishte ndërtuar 47 vite më parë, kurse për t’u shembur me shpërthim të kontrolluar u nevojitën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrafsh me tokë.

Ajo ishte 101 metra e lartë dhe tani që pritet ta zëvendësoj një kompleks 200 milionë dollarësh brenda të cilit do të ketë dyqane, restorante, ordinanca private dhe hotel luksoz me mbi 500 dhoma. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com May 20, 2019 4:52 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=447522
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . U deshën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrahsh me tokë kulla mbi 100 metra (Video) U deshën vetëm 16 sekonda që të bëhet rrahsh me tokë kulla mbi 100 metra (Video)Rating: 4.8