.
Saturday , July 20 2019
Home / KOSOVA / Thaçi tregon se a e përkrahë Trumpi marrëveshjen Kosovë-Serbi

Thaçi tregon se a e përkrahë Trumpi marrëveshjen Kosovë-Serbi

Thaçi tregon se a e përkrahë Trumpi marrëveshjen Kosovë-Serbi

Një numër i shteteve anëtare të BE-së – Greqia, Spanja, Rumania dhe Qipro, ende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur rreth qasjes së shtetit amerikan ndaj procesit të dialogut me Serbinë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel.

Ndonëse e pranon se ka një përçarje midis disa anëtarëve të BE-së, e ku bëhet fjalë për pesë vendet që ende nuk e kanë njohur Kosovën shtet, presidenti Thaçi tha për Independent se uniteti ndërkombëtar do të ndihmonte me të vërtetë dialogun për të arritur një marrëveshje me Serbinë, e cila do të përshpejtonte këtë proces.

Presidenti amerikan Donald Trump, shkruan Independent, ka shfaqur interes në këtë çështje, duke i kërkuar të dyja palët që të vazhdojnë negociatat.

“Skeptikët kanë thënë se Trump nuk do të kujdesej për Ballkanin,” thotë Thaçi.

“Në fakt ai ka qenë shumë i vëmendshëm, shumë mbështetës, por me të vërtetë po ndjek politikat e presidentëve të tjerë mbi Kosovën dhe Ballkanin, Bushin e vjetër dhe të riun, Clinton dhe Obama. Trump ka dërguar dy letra në dy muaj, si për mua dhe për presidentin Vuçiq të Serbisë, me një mesazh shumë të qartë për të arritur një marrëveshje këtë vit”.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com April 17, 2019 9:15 am ne link https://kosovatoday.com/?p=441749
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Thaçi tregon se a e përkrahë Trumpi marrëveshjen Kosovë-Serbi Thaçi tregon se a e përkrahë Trumpi marrëveshjen Kosovë-SerbiRating: 4.8