Home / MEDICINE / Testi me fletë lakre të kuqe zbulon a jeni të sëmurë: Nëse ngjyra e ujit nuk ndryshon, shkoni menjëherë te mjeku

Testi me fletë lakre të kuqe zbulon a jeni të sëmurë: Nëse ngjyra e ujit nuk ndryshon, shkoni menjëherë te mjeku

Testi me fletë lakre të kuqe zbulon a jeni të sëmurë: Nëse ngjyra e ujit nuk ndryshon, shkoni menjëherë te mjeku

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Ushqimi bashkëkohor i bazuar në produktet me prejardhje shtazore, krijon sasi të madhe thartire në trup sa që mund të çojë edhe deri në acidozë metabolike

Ushqimi i tillë mund të ndikojë dukshëm në cilësinë e muskujve dhe të masës muskulore. Mirëpo, tëhollimi i muskujve nuk është e thënë që gjithmonë të jetë dukuri negative, transmeton Telegrafi.

Me atë rast në procesin e gjakut tajit sasi e madhe amino-thartirash të cilën e përdorin mëlçitë tona për të krijuar glutaminën. Megjithatë atë substancë veshkat e përdorin për të eliminuar tepricën e thartirës.

Kjo ndodh nëse ushqimi juaj është alkal. Nëse hamë pemë dhe perime, atëherë njëkohësisht ruajmë vëllimin e muskujve në sasi të njëjtë të mirë, ndërsa me atë rast neutralizojmë thartirën në trup.

Përgjigjja e kësaj pyetjeje se cili ushqim është më i mirë për ne është evidente – ushqimi alkal është plot pemë dhe perime, aq më parë zarzavatet janë më të mira se mishi, vezët dhe qumështi të cilat krijojnë thartirë.

Ushqimi bimor është më i mirë sepse përmban sasi të mëdha kaliumi, i cili lehtë alkalizohet, andaj njerëzit të cilët ushqehen në këtë mënyrë kanë më së shumti urinë të alkalizuar.

Procedura e testimit pH të urinës

Zieni një fletë lakre të kuqe derisa uji të marrë ngjyrë vjollce të errët. Pastaj hiqeni fletën. Pas urinimit, në guacën e WC-së qitni ujin (në të cilin më parë keni zier lakrën).

Nëse ngjyra e ujit në guacë mbetet ngjyrë vjollce apo bëhet ngjyrë e trëndafiltë, urina juaj është e thartë. Nëse bëhet e kaltër, urina ju është neutrale.

Këshillë

Pra, është dashur të hanim sa më shumë perime me fletë të gjelbra në mënyrë që ky test të rezultonte me ngjyrë të kaltër dhe në mënyrë që të jemi të sigurt që organizmi ynë është alkal dhe i shëndetshëm. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com June 12, 2019 9:58 am ne link https://kosovatoday.com/?p=451362
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Testi me fletë lakre të kuqe zbulon a jeni të sëmurë: Nëse ngjyra e ujit nuk ndryshon, shkoni menjëherë te mjeku Testi me fletë lakre të kuqe zbulon a jeni të sëmurë: Nëse ngjyra e ujit nuk ndryshon, shkoni menjëherë te mjekuRating: 4.8