.
Tuesday , July 16 2019
Home / MEDICINE / Tumeriku, ilaç i çrregullimeve të gjëndrrës tiroide

Tumeriku, ilaç i çrregullimeve të gjëndrrës tiroide

Tumeriku, ilaç i çrregullimeve të gjëndrrës tiroide

Mjekësia alternative, ka zënë shumë vend sidomos në shërimin e disa problemeve të lidhura me gjëndrrën tiroide, tranmseton Gazeta Express.

Sipas shumë studimeve, përbërësi kryesor I tumerikut ka veti anti-inflamatore dhe anti-bakteriale, specifikisht ka shumë efekte pozitive edhe për disa sëmundje të lidhura më këtë gjëndër. Efektet pozitive të tumerikut në shëndetin e njeriut janë të shumta, disa prej tyre janë si më poshtë:

Tumeriku ka agjent të fortë të forcimit të sistemit imun. Sistemi imunologjik I njeriut prodhon qeliza të bardha si kundëpërgjigje ndaj një infeksioni apo dëmtimi në indet e trupit. Këto qeliza inflamatore quhen qeliza citokinine përkatësisht Th1 dhe Th2. Më shumë se 90% e njerëzve me sëmundjen e Hashimoto’s , e cila manifestohen me një çrregullim të këtyre dy llojeve të qëlizave. Tumeriku njihet për regullimin e balancit në mes tyre.

Tumeriku mbronë sistemin e tretjes duke e mbrojtur nga bakteret dhe mikrobet, që do të mund të shkaktonin sëmundje dhe infeksione të gjëndrës tiroide.

Ai gjithashtu mbronë homronin tiroid, duke ia zvogëluar efektet helmuese të metaleve të rënda, fluroideve dhe disa barnave. Disa nga efektet tjera të agjentëve që janë pjesë përbërëse e tumerikut janë: veprimi si antidepresantë, lehtëson efektet e dëmtimeve gjenetike, mbronë dhe shkatërron kancerin tiroid dhe parandalon metastazën si dhe balancon sasinë e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. /Gazeta Express.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com April 15, 2019 12:52 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=441564
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Tumeriku, ilaç i çrregullimeve të gjëndrrës tiroide Tumeriku, ilaç i çrregullimeve të gjëndrrës tiroideRating: 4.8