.
Saturday , July 20 2019
Home / MEDICINE / Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbje

Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbje

Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbje

Shkencëtarët thonë se sistemet e lajmërimit, zmadhuesit i zërit dhe dyert automatike, mund të shpërndajnë efekte të sëmundjes në ultrazë.

Madje edhe pajisjet elektronike që përdoren për të frikësuar minjtë dhe macet, nxisin simptome si vjellja, marramendja, lodhja, dhimbja e barkut dhe dhimbje koke, transmeton Telegrafi.

Zakonisht, simptomat e sëmundjes së ultrazërit, janë lidhur me punëtorët që përdorin turjela të mëdha, mjete saldimi, apo pajisje tjera industriale.

Sidoqoftë, zyrtarë nga Universiteti Southampton thonë se teknologjia moderne, bën që të gjithë të jenë të rrethuar me shumë ultrazë, në jetën e përditshme.

Këto valë, i ngatërrojnë pranuesit në veshin tonë, duke ngacmuar njëjtë si irritimet e ndryshme, që për pasojë kanë çrregullimet në organizëm.

Megjithatë, kjo teori ende nuk është provuar në mënyrë shkencore, por po bëhen studime të detajuara, për të vërtetuar efektin e ultrazërit, në hapësira publike. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com April 17, 2019 9:42 am ne link https://kosovatoday.com/?p=441918
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbje Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbjeRating: 4.8