Home / SPORT / Futbolli në zi, ndërron jetë portieri i njohur

Futbolli në zi, ndërron jetë portieri i njohur

Futbolli në zi, ndërron jetë portieri i njohur

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Futbolli është në zi.

Fituesi i Kupës së Botës dhe njëri prej portierëve më të mirë në histori, Gordon Banks, ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare.

Banks që njihet si njëri prej portierëve më të mirë në histori ishte pjesë e Anglisë kur fituan në finale të Kupës së Botës 4-2 ndaj Gjermanisë Perëndimore.

Ai ka zhvilluar 73 ndeshje për ‘Tre Luanët’ mes viteve 1963 deri më 1972. Banks e nisi karrierën në Chesterfield para se të kalojë te Leicester City dhe Stoke City.

Ai u bë i famshëm për pritjen që i bëri Peles në Kampionatin Botëror të vitit 1970. Te Leicester ai e fitoi Kupën e Ligës, kur edhe u bë portieri më i mriz anglez. Para se të bashkohej me Stoke Cityn.

Ai u detyrua ta dal në pension në moshën 34 vjeçare.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com February 12, 2019 9:31 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=423763
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Futbolli në zi, ndërron jetë portieri i njohur Futbolli në zi, ndërron jetë portieri i njohurRating: 4.8