Home / TECH / Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)
Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)

Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)

Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Dimitri Kanevsky është shkencëtari hulumtues në Google, që ka krijuar aplikacionin i cili transmeton në kohë reale, të folurën nga bashkëbiseduesit.

Teknologjia e identifikimit të fjalëve dhe kthimit të tyre në shkronja, është avancuar shumë së fundmi dhe ka ndihmuar që të krijohet ky aplikacion që do t’ju ndihmonte shumë personave të shurdhër dhe me probleme në dëgjim, transmeton Telegrafi.

“Me krijimin e këtij programi, do ta plotësoja ëndrrën që të komunikoj me njerëz, duke shfrytëzuar këtë teknikë” ka thënë Kanevscy, që ka humbur dëgjimin që kur ishte njëvjeçar.

Aplikacioni për momentin është në formën beta, teksa do të jenë në dispozicion së shpejti, por fillimisht vetëm në versionin Android. /Telegrafi/

Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com February 11, 2019 9:30 am ne link https://kosovatoday.com/?p=422397
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video) Google krijon aplikacion që transkripton të folurën, për të ndihmuara ata që kanë probleme me dëgjim (Video)Rating: 4.8