“Bild” shpall politikanin nr. 1 të javës kryeministrin Rama: “Urë lidhëse mes Turqisë dhe Greqisë për dialog”

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar së fundmi një listë ku ka përfshirë kryeministrat që kanë arritur sukses ose kanë dështuar këtë javë në politikat e tyre.

Kryeministri Edi Rama mban vendin e parë dhe është shpallur politikani numër 1 i javës, pasi insistoi të lidhte bisedimet mes Greqisë dhe Turqisë.

“Bild” shkruan se kancelarja Merkel e ka përgëzuar Ramën që po përpiqet të mbledhi në një tavolinë diskutimi krerët e Turqisë dhe të Greqisë mbi konfliktin që ata kanë për ishujt në Detin Egje.

Kryeministri Edi Rama në këtë histori është parë si ndërtuesi i urës së komunikimit mes dy vendeve, kjo edhe pas vizitave të fundit që zhvilloi me krerët e dy shteteve ditët e fundit.

Nga ana tjetër, “Bild” ka shpallur si politikanin humbës kryeministrin italia Giuseppe Conte, qeveria e të cilit u rrëzua ditën e djeshme.

Shkaku ishte një duel i brendshëm qeveritar me Matteo Renzi, kreu i Italia Viva, i cili tërhoqi ministrat e tij nga qeveria. Partnerët e tjerë të koalicionit, Lëvizja me 5 Yje dhe Social Demokratët, nuk kanë shumicë për të qeverisur Italinë duke e çuar kështu vendin në një krizë qeveritare.

The post “Bild” shpall politikanin nr. 1 të javës kryeministrin Rama: “Urë lidhëse mes Turqisë dhe Greqisë për dialog” appeared first on Zonë E Lirë.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !