CNN, Greqia: Gati për nisjen e aktivitetit turistik në 1 korrik

Dy muaj në karantinë, festojnë me tortë në kufirin mes dy qyteteve (VIDEO)

Dy muaj në karantinë, festojnë me tortë në kufirin mes dy qyteteve (VIDEO)

Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis foli me Nic Robertson në CNN lidhur me menaxhimin e e suksesshëm që I bëri Greqia pandemia së koronavirusit. Në bisedë u prek dhe cështja e turizmit, që është industria më e rëndësishme e vendit fqinj.

“Do të jetë një verë shumë e ndryshme. Por shpresojmë se më e keqja tashmë ka kaluar. Atë që e konsideroj si trashëgimi të kësaj krize është ndjenja e suksesit kolektiv. Dhe guxoj ta them fjalën: krenari. Grekët nuk ishin ndjerë krenarë për një kohë të gjatë “, tha në intervistën e tij Mitsotakis.

Duke iu referuar perspektivës së sezonit turistik, shefi i ekzekutivit grek theksoi se në “ rastin më të mirë, Greqia do të jetë e hapur për aktivitetin e turizmit duke filluar nga 1 korriku dhe ne po punojmë në këtë drejtim. Jemi duke u përgatitur për këtë skenar, por sigurisht data e saktw varet dhe nga linjat ajrore, pasi shumë njerëz marrin avionin për në Greqi. Ka të bëjë me protokollet shumë të rrepta, por njëkohësisht të zbatueshme”, ka shtuar ai.

Sipas moderators së CNN, Julia Chatterley, masat e shpejta të qeverisë ndaj shpërthimit epidemik shpëtuan jetë njerëzish, ndërsa mesazhi që ajo përcolli nga intervista ishte se “Greqia do të jetë gati për sezonin veror”.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !