COVID-19/ Mjekët amerikanë kanë një paralajmërim të fortë edhe për 20 vjeçarët

Tiger King’s Dillon Passage and Too Hot To Hande’s Harry Jowsey unite for the crossover we didn’t know we needed

Tiger King’s Dillon Passage and Too Hot To Hande’s Harry Jowsey unite for the crossover we didn’t know we needed

Nga COVID-19 nuk janë të rrezikuar vetëm moshat e mëdha, por edhe të rinjtë, edhe pse imuniteti i tyre është më i fortë.

Mjekët në Amerikë besojnë se sëmundja inflamatore e ngjashme ne atë të quajtur Kawasaki, mund të prekë edhe të rriturit në fillim të njëzetave.

Kjo sëmundje, e cila besohet se shkaktohet nga koronavirusi, deri tani mendohej se prekte vetëm fëmijët e vegjës, por si duket tashmë janë regjistruar edhe raste në të rritur. Sipas disa artikujve të Washington Post, disa të rinj në të njëzetat po trajtohen për këtë lloj sëmundjeje në San Diego dhe New York.

Duket se pacientët në fjalë kanë qenë të infektuar me virusin korona, por kanë zhvilluar antitrupa. Pra virusin e kishin marrë disa javë përpara se t’u shfaqej sindroma e pazakontë.

Besohet se kjo gjendje hiper-inflamatore është një përgjigje e vonuar e sistemit imunitar ndaj virusit.

Sipas asaj që thonë mjekët amerikanë, pacientët e rritur që shfaqin simptoma të kësaj sëmundjeje të re, kanë probleme shëndetësore më të rënda se fëmijët. Si pasojë atyre u preken mushkëritë dhe zemra.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !