Covid-19 në Korenë e Jugut, kryeministri synon arritjen e ‘imunitetit të tufave’ deri në vjeshtë


Koreja e Jugut do të arrijë imunitetin e tufave nga Covid-19 deri në vjeshtë, ka thënë kryeministri i saj për BBC, pavarësisht nga fillimi i mëvonshëm i programit të saj të vaksinimit.
Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendi ishte një nga vendet e para të goditura nga pandemia vitin e kaluar dhe u bë një model për testimin masiv dhe masat agresive të gjurmimit të kontakteve.
Por vaksinimet kanë qenë shumë më të ngadalta.
Siç bëhet e ditur, zyrtarët shëndetësorë do të fillojnë të vaksinojnë stafin mjekësor në spitale dhe shtëpitë e kujdesit më vonë këtë javë.
Qëllimi është të jepen dozat për rreth 800,000 njerëz gjatë muajit të ardhshëm duke përdorur vaksinat e prodhuara nga AstraZeneca dhe Pfizer-BioNTech.

Në një intervistë një vit pasi ai u bë “figura e coronavirusit” e vendit, kryeministri Chung Sye-kyun mbrojti shpërndarjen e mëvonshme dhe tha se kjo i lejoi zyrtarët e Koresë së Jugut të shihnin se si vaksina kishte reaguar diku tjetër.

“Nuk është një qëllim i lehtë për t’u arritur, por ne synojmë të përfundojmë grupin e parë të vaksinimeve në 70% të popullsisë sonë deri në fund të tremujorit të tretë në shtator. Unë besoj se është e mundur”.

Qeveria ka blerë më shumë vaksina se sa janë të nevojshme për 55 milionë njerëz të vendit, por shumica e këtyre furnizimeve nuk pritet të mbërrijnë deri rreth korrikut.

Dhe kjo u jep punonjësve të shëndetësisë vetëm disa muaj për të përmbushur afatin e fundit të qeverisë.

The post Covid-19 në Korenë e Jugut, kryeministri synon arritjen e ‘imunitetit të tufave’ deri në vjeshtë appeared first on Hapur.


Na lexoni...

Edhe informacione tjera

Mundesia me shume...
Pamje me shume...