Drejtojnë qeverinë, Vetëvendosje e Albin Kurtit nis protestat në Kosovë (FOTOT)

Në një kohë kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur për të dhënë vendimin mbi dekretin e Presidentit, Hashim Thaçi për formimin e qeverisë së re, simpatizantë të Vetëvendosjes kanë dalë në protestë.

Në tre sheshe kryesore të Prishtinës janë mbledhur rreth 5 mijë persona në atë që është quajtur “test-protestë”. Në këtë protestë nuk janë parashikuar fjalime dhe as marshime. Protestuesit po respektojnë distancën dhe janë të pajisur me maska dhe doreza.

Protesta është kërkuar nga vetë qytetarët për të shprehur zemërim mbi zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Shumë prej pjesëmarrësve janë dëgjuar duke thirrur: “Duam zgjedhje”, “dy dekada me hajna”.

Gjykata Kushtetuese pritet të shprehet brenda kësaj jave për dekretin e Presidentit Hashim Thaçit , që mandaton Avdullah Hotin për krijimin e qeverisë së re.

Ish-zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, ka thënë se vetëm në shtetet me regjime autoritare mund të organizohen protesta nga partitë në pushtet, duke komentuar protestën e Vetëvendosjes.

“Shembujt janë të shumtë kudo në botë kur protestat përdoren si instrumente të fundit për të qëndruar dhe mbajtur pushtetin në mënyrë të dhunshme”, ka thënë Hoxhaj.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !