Gjithçka gati, ky sulmues në fund të këtij muaji nënshkruan me Milanin

Milan në mesin e klubeve që tenton transferimin e Jesus

Është vetëm një çështje kohe përpara se Divock Origi të konfirmohet si një lojtar i ri i AC Milan në një operacion që do të jetë pak më ndryshe nga ai që pa Olivier Giroud mbërritjen nga Chelsea verën e kaluar.

Calciomercato raporton se Origi do ta nënshkruajë marrëveshjen e tij me Milanin pas finales së Ligës së Kampionëve mes Liverpoolit dhe Real Madridit, përcjell ORAinfo.

Pengesa e fundit ishte mundësia që një klauzolë rinovimi të mund të shkaktohet me arritjen e një numri të caktuar paraqitjesh për sezonin duket se nuk është problem.

Milan në mesin e klubeve që tenton transferimin e Jesus

Çdo zgjatje do t’i kishte bërë kuqezinjtë t’i duhet të paguanin dëmshpërblim për klubin e Premier League, ashtu siç ndodhi një vit më parë me ardhjen e Olivier Giroud nga Chelsea.

Sulmuesit francez i kishte skaduar kontrata, por Blutë kishin një opsion të njëanshëm për ta zgjatur atë me një vit, gjë që iu desh, kështu që Milani duhej të paguante një tarifë simbolike të transferimit.

Ndryshe nga vera e kaluar, i njëjti ‘problem’ nuk do të lindë në marrëveshjen Origi pasi Liverpool nuk do të shkaktojë ndonjë zgjatje.

Bisedimet me Origin dhe shoqëruesit e tij filluan në mars, ai u tha “jo” ofertave nga klubet gjermane dhe angleze – përfshirë Neëcastle – dhe do të nënshkruajë një marrëveshje katërvjeçare me vlerë 4 milionë euro neto në sezon me Milanin. /ORAinfo/