Inteligjenca amerikane paralajmëron: Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë

Presidenti Vladimir Putin nuk do t’i japë fund luftës në Ukrainë me fushatën e Donbasit dhe është i vendosur të ndërtojë një urë tokësore në territorin e kontrolluar nga Rusia në Moldavi, tha të martën Drejtoresha e Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines.

Inteligjenca amerikane gjithashtu e sheh gjithnjë e më të mundshme që Putini të mobilizojë të gjithë vendin e tij, duke përfshirë urdhërimin e ligjit ushtarak, dhe po mbështet në këmbënguljen e tij për të pakësuar mbështetjen perëndimore për Ukrainën.

“Ne vlerësojmë se presidenti Putin po përgatitet për një konflikt të zgjatur në Ukrainë, gjatë të cilit ai ende synon të arrijë qëllime përtej Donbasit”, tha Haines.

Inteligjenca amerikane mendon se vendimi i Putinit për të përqendruar forcat ruse në rajonin lindor të Donbasit është “vetëm një zhvendosje e përkohshme” pas dështimit të tyre për të marrë Kievin.

Forcat ruse ende synojnë të fitojnë territor përtej bregut të Detit të Zi, pjesërisht për të siguruar burimet ujore për Krimenë, të cilat Moska e mori në vitin 2014, i tha Haines Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit.

“Ne… shohim indikacione se ushtria ruse dëshiron të zgjerojë urën tokësore në Transnistria,” tha Haines, duke iu referuar rajonit separatist të Moldavisë të mbështetur nga Moska përgjatë kufirit jugperëndimor të Ukrainës.