Izrael, prodhohet “zami” special mjekësor që zëvendëson qepjet

Sallata e verës, pjata që nuk duhet ta ndani nga menyja juaj!
Sallata e verës, pjata që nuk duhet ta ndani nga menyja juaj!
Një “zam” special mjekësor që zëvendëson qepjet u krijua nga studiuesit në “Technion” – Institutin Izraelit të Teknologjisë, në Haifa.

Me një mjet të posaçëm në formën e një pistolete silikoni, ngjitësi shtrihet në indin e dëmtuar të trupit. Pas aplikimit, masa e zamit integrohet shumë shpejt dhe dekompozohet brenda pak javësh.

Ngjitësi është gjithashtu i përshtatshëm për plagë brenda trupit dhe është katër herë më i fortë se ngjitësit ekzistues të përdorur për këtë qëllim.

Aktualisht zami mjekësor është testuar vetëm në kafshë laboratorike, duke demonstruar efektivitetin e saj në mënyrë që të përshpejtojë procesin e shërimit dhe për të zvogëluar plagët.

The post Izrael, prodhohet “zami” special mjekësor që zëvendëson qepjet appeared first on ShqipMedia.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !