Home / JETA / Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?
Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?

Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?

Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

“Lumturia te njerëzit e lumtur, është gjëja më e rrallë që e njoh”, kishte shkruar Ernest Heminway – një nga shkrimtarët më të mëdhenj që ka njohur letërsia botërore.

Cili është definicioni i lumturisë? A mendoni se lumturia ka të bëjë me të pasurit një karrierë apo familje të mahnitshme? A mendoni se prezenca e partnerit besnik do jua bëjë jetën më argëtuese dhe më të lumtur? – transmeton Telegrafi.

Epo, këto gjëra nuk janë të mjaftueshme për t’ju bërë të lumtur.

Inteligjent apo budalla, domethënia e lumturisë dallon nga personi në person. Sidoqoftë, personat inteligjentë e shohin jetën ndryshe dhe studime të shumta kanë dëshmuar se ky lloj i personave e kanë më të vështirë ta gjejnë lumturinë në jetë.

Ata synojnë gjëra të mëdha dhe shpeshherë kjo bëhet shkaktari i dëshpërimit të tyre.

Veç kësaj, ekzistojnë edhe arsye tjera se përse njerëzit me inteligjencë të lartë mund të mos jenë të lumtur.

P.sh., personat inteligjentë e kanë më të vështirë ta gjejnë dikë që i kupton dhe mendon me të njëjtën pikëpamje. Kësisoj, ata ndjehen të keqkuptuar dhe të vetmuar, e askënd nuk e bëmn të lumtur kjo gjë. /Telegrafi/Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com June 14, 2018 4:30 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=225331
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur? Përse njerëzit inteligjentë nuk janë të lumtur?Rating: 4.8