Home / JETA / Si ta pengoni sulmin histerik
Si ta pengoni sulmin histerik

Si ta pengoni sulmin histerik

Si ta pengoni sulmin histerik

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Kur fëmija qan në mënyrë histerike dhe kërkon diçka, duhet t’i thuhet pikërisht ajo që ai dëshiron ta dëgjojë, këshillon pediatri amerikan, dr. Harvi Karp, autor i librit “Fëmija më i lumtur”.

Qëllimi nuk është që t’i lëshoni pe, por që të komunikoni me metodën e tij, në mënyrë që t’ju kuptojë, transmeton Telegrafi.

– Përsërisni fjalët të cilat fëmija i përdor, duke shfrytëzuar frazat e shkurtra me përsëritje të mjaftueshme dhe duke reflektuar ndjenjat e tij në tonin e zërit dhe shprehjen e fytyrës, thotë doktori.

Nëse fëmijën e sulmon histeria në shitore për shkak se nuk i keni blerë sheqerkën, do të fillojë të bërtasë “Dua! Dua! Dua sheqerkën!” Dhe ju atëherë përsëritni po ato fjalë me tonin e zërit qetësues: Do sheqerkën. Do sheqerkën. Tani”.

Fëmija histerik në afat prej disa sekondash do të qetësohet dhe do ta shikojë personin e rritur me sy pyetës i cili përsërit problemin e tij.

Vetëm atëherë do të jetë në gjendje t’ju dëgjojë dhe të pranojë sqarimin tuaj përse nuk ka mundësi në atë çast të marrë atë që dëshiron.

Edhe pse qasja e tillë tingëllon çuditshëm, ajo paraqet versionin e metodës së mirë e të arsyeshme të dëgjimit aktiv të cilin të rriturit e përdorin në komunikimin e përditshëm, posaçërisht në rastet problematike. /Telegrafi/

Si ta pengoni sulmin histerikSi ta pengoni sulmin histerik

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com July 23, 2018 1:06 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=262073
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Si ta pengoni sulmin histerik Si ta pengoni sulmin histerikRating: 4.8