Home / JETA / VIDEO: Njihuni me “ëngjëjt mbrojtës” të Forcave të Armatosura

VIDEO: Njihuni me “ëngjëjt mbrojtës” të Forcave të Armatosura

VIDEO: Njihuni me “ëngjëjt mbrojtës” të Forcave të Armatosura

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

FOTOT: Modelen e bezdisin bikinit, dhe… i heq fareForcat e Armatosura shqiptare vijojnë transformimin edhe sa i përket trajnimit të efektivëve.

Për herë të parë në historinë e ushtrisë shqiptare, 2 vajza po stërviten për t’u bërë pjesë e skuadrës së kërkim shpëtimit në ujë.

Egzime Muça dhe Margarita Gjerko janë dy ushtare, të cilat janë bërë pjesë e Forcave të Armatosura vetëm pak muaj më parë, por kaq i ka mjaftuar për të bërë atë që se ka bërë asnjë vajzë para tyre.

Përveç se janë dy vajza, të bën përshtypje mosha e tyre, Muça 21 vjeçe, ndërsa Gjerko 19 vjeçe, një shembull për t’u ndjekur nga bashkëmoshataret e tyre.Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila përmes një videoje të publikuar në Facebook përshëndet sfidën e dy vajzave.

“Nuk mendoj se e ekzagjeroj nëse i quaj ëngjëj mbrojtjes, pasi detyra e tyre është kërkim-shpëtimi në rastet e fatkeqësive.Por për herë të parë dy vajza, ushtare të reja të FA po stërviten për t’u bërë pjesë e togëujore. #Respekt për vullnetin!”- shkruan Xhaçka.

Në video ato shprehen të vetëdijshme për vështirësitë që kërkon kjo detyre, por duken të vendosura për t’i shkuar deri në fund kësaj sfide.

Angazhimet e ushtrisë shqiptare në misionet jashtë vendit, por edhe ato brenda vendit gjatë emergjencave civile kanë rithyer dëshirën e të rinjve për t’u futur në ushtri, kjo edhe për shkak të rritjes së vëmendjes së qeverisë për Forcat e Armatosura, pasi kryeministri Rama ka premtuar rritje të konsiderueshme në trajtimin financiar për ushtarakët shqiptar.

Ëngjëjt mbrojtjes në Forcat e Armatosura!

Nuk mendoj se e ekzagjeroj nëse i quaj engjëj mbrojtjes, pasi detyra e tyre është kërkim-shpëtimi në rastet e fatkeqësive.⛑Por, për herë të parë 2 vajza, ushtare të reja të FA po stërviten për t'u bërë pjesë e togës ujore.🏊🏻‍♀#Respekt për vullnetin!💪🏻

Posted by Olta Xhacka on Monday, June 11, 2018

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com June 11, 2018 4:36 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=220962
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . VIDEO: Njihuni me “ëngjëjt mbrojtës” të Forcave të Armatosura VIDEO: Njihuni me “ëngjëjt mbrojtës” të Forcave të ArmatosuraRating: 4.8