Këta do të jenë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit


KQZ ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Sipas rezultateve përfundimtare, Lëvizja Vetëvendosje si parti e parë ka marrë 438 334 mijë vota apo 49.95 përqind.

Sipas kësaj përqindje, Lëvizja Vetëvendosje do të ketë 58 deputetë në Kuvend, shkruan Reporteri.net.

E pjesë e kësaj liste janë edhe kandidatët nga Lista ‘GUXO’ e Vjosa Osmanit.

Nga 14 kandidatët për deputetë nga kjo listë që garuan në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit, 7 nga ta kanë arritur që të bëhen pjesë e legjislaturës së tetë.

Këta janë emrat e 58 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës së Vjosa Osmanit që pritet të jenë pjesë e legjislaturës së tetë:

VJOSA OSMANIGLAUK KONJUFCAARBEN VITIADONIKA GËRVALLA-SCHWARZVASFIJE BLAIRMIMOZA KUSARI LILAAVNI DEHARIARMEND MUJAHEKURAN MURATIHAXHI AVDYLI MSARANDA BOGUJEVCI FFATON PECILIBURN ALIU M 22 551ARBERIJE NAGAVCILABINOTË DEMI MURTEZI FMEFAIL BAJQINOVCISHQIPE MEHMETI SELIMIHAJRULLA ÇEKOEMAN RRAHMANIGAZMEND GJYSHINCAFITIM HAZIRIALBAN HYSENIDRITA MILLAKU FARTAN ABRASHIGANI KRASNIQIARBËR REXHAJARBËRESHË KRYEZIU HYSENINIJAZI ISAKUAGON BATUSHAVALON RAMADANIFITIM UKAARJETA FEJZAFJOLLA UJKANIJETMIRE VRENEZIARDIAN GOLA MARIJETA REXHEPIADNAN RRUSTEMIROZETA HAJDARIDOARSA KICA XHELILIFATMIR HUMOLLIADRIANA MATOSHISALIH ZYBAXHELAL SVEÇLADIMAL BASHAVISAR KORENICAFATMIRE KOLLÇAKUVENDENIS LAHUJETA STATOVCI FLUAN ALIUDRITON HYSENITINKA KURTIFITORE PACOLLI DALIPIMILAZIM SALIJAJARTA BAJRALIJABESIM MUZAQIMIRLINDA SADIKU FBURIM KARAMETAHAKI ABAZIPartia Demokratike e Kosovës ka marrë 148 296 mijë vota apo 16.900% dhe pritet të përfaqësohet me 19 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e të gjithë deputetëve të PDK-së:

ENVER HOXHAJURAN ISMAILIBEDRI HAMZAMERGIM LUSHTAKUMEMLI KRASNIQIELMI REÇICAFERAT SHALAARDIAN KASTRATIXHAVIT HALITIBEKIM HAXHIUELIZA HOXHAHAJDAR BEQAGANIMETE MUSLIUABELARD TAHIRIBLERTA DELIUFADIL NURAARIANA MUSLIU SHOSHIADELINA GRAINCAFLORETË ZEJNULLAHULidhja Demokratike e Kosovës ka marrë 110 978 mijë vota, apo 12.647% dhe pritet të përfaqësohet me 15 deputetë në Kuvend.

AVDULLAH HOTIKUJTIM SHALALUMIR ABDIXHIKUANTON QUNIARMEND ZEMAJHYKMETE BAJRAMIAGIM VELIUBEHGJET PACOLLIARBEN GASHIBESIAN MUSTAFADRITON SELMANAJMARIGONA GECIVLORA DUMOSHIVALENTINA BUNJAKU-REXHEPIRREZARTA KRASNIQIAleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë 62 111 mijë vota, apo 7.078% dhe do të përfaqësohet me 8 deputetë në Kuvend.

Këta janë emrat e 8 deputetëve të AAK-së:

RAMUSH HARADINAJDAUT HARADINAJBESNIK TAHIRIBEKË BERISHATIME KADRIJAJPAL LEKAJALBENA RESHITAJMELIZA HARADINAJ STUBLLALista Serbe ka marrë 44 404 mijë vota apo 5.060% dhe do të ketë 10 deputetë në Kuvend.

SLAVKO SIMIĆIGOR SIMIĆMILJANA NIKOLIĆZORAN MOJSILOVIĆIVAN TODOSIJEVIĆVERICA ĆERANIĆBRANISLAV NIKOLIĆMILOŠ PEROVIĆLJUBINKO KARADŽIĆJASMINA DEDIĆPartia Turke do të përfaqësohet në Kuvend me dy deputetë. Ata janë:

FİKRİM DAMKAFİDAN JILTAROMANI INICIYATIVA – RI ka dy deputetë:

FADIL GASHIHATIXHE ĐORĐEVIĆINICIATIVA E RE DEMOKRATIKE E KOSOVËS – IRDK do të përfaqësohet me deputetin Elbert Krasniqi.

Koalicioni VAKAT do të përfaqësohet me deputetin Bahrim Shabani.

UJEDINJENA ZAJEDNICA do të përfaqësohet nga Adrijana Hoxhiq.

PARTIA E ASHKALINJËVE PËR INTEGRIM në Kuvend do të përfaqësohet nga Bekim Arifi.

NOVA DEMOKRATSKA STRANKA do të përfaqësohet në Kuvend nga Emilija Redzepi.

JEDINSTVENA GORANSKA PARTIJA do të përfaqësohet në Kuvend nga Adem Hoza.


Mundesia me shume...
Pamje me shume...