Kishin shkuar për aheng, ‘dezinfektanti’ i merr jetën 7 personave në Rusi

Maqedonia e Veriut vijon të regjistrojë shifra të larta, 1 mijë e 128 të infektuar dhe 25 viktima nga COVID-19

Shtatë persona kanë humbur jetën në Rusi, pasi kanë pirë materie për dezinfektim nga COVID-19, ndërkohë që dy tjerë janë në gjendje kome.

Personat, të cilët ishin mbledhur të festonin, konsumuan dezinfektant në momentin që iu mbaroi alkooli. Ky veprim i papërgjegjshëm nga ana e tyre u bë shkaktar për tragjedinë.

Tre viktimat e para ishin 41-vjeç dhe dy burra të moshës 27 dhe 59. Gjashtë tjerë janë evakuuar me aeroplanin e spitalit, ku janë dërguar me urgjencë në qytetin kryesor të rajonin Jakutsk.

“Janë regjistruar nëntë raste të helmimit me materie dezinfektuese, ku shtatë prej tyre ishin me fatalitet”, kanë bërë të ditur zyrtar të shëndetit publik në Rusi.

E sipas gjykatësit, viktimat kishin pirë lëndë dezinfektuese me 69 për qind metanol, që përdoret për pastrimin e duarve gjatë pandemisë./Faxweb

The post Kishin shkuar për aheng, ‘dezinfektanti’ i merr jetën 7 personave në Rusi appeared first on Hapur.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !