Konfirmohet transferimi i Renato Sanches te PSG

Tre arsye pse humbja e Renato Sanches nuk është një dështim për Milanin

Trajneri i PSG-së, Galtier konfirmon transferimin e Renato Sanches.

Trajneri i PSG, Christophe Galtier ka lajmëruar arritjen e Renato Sanches nga LOSC. “Kjo ishte një mundësi e mirë dhe ne e shfrytëzuam”.

Mesfushori është në një luftë transferi që disa javë dhe pavarësisht sugjerimeve që janë bërë javëve të fundit, kuqezinjtë bën disa hapa por Galtier duket se ua mbylli dorën atyre.

“Renato Sanches është një lojtar i cili ka kualitete që të tjerët nuk i kanë, sidomos nëse e krahasoni atë me Marco Varrattin dhe Vitinhan”, tha Galtier në konferencë për shtyp.

“Ai është një tip ndryshe i lojtarit, ai mund të krahasohet me Danilon. Ai është shumë eksploziv, shtynë përpara dhe ka një impakt real në lojë”.

“Ne e pamë këtë mundësi në tregun e transferove dhe e morëm lojtarin që ne e njohim mirë, i cili ka përvojë ndërkombëtare dhe e njeh mirë Ligue 1, kështu që kur ka këso mundësish, ne i shfrytëzojmë ato”.

Edhe pse Milan i ofrojmë më shumë para Lille, Renato Sanches preferoi më shumë Paris Saint-Germain dhe bëri marrëveshje me ta.