Home / BOTA

BOTA

BOTA

Hong Kongu përballet me kaos pas përplasjes së trenave(Foto)

Shërbimi i pasagjerëve në rrjetin e trenave që përdoret nga 6 milionë njerëz gjatë orëve të pikut është ndalur pas përplasjes së dy trenave në Hong Kong. Një përplasje e rrallë në rrjetin e trenave në Hong-Kong, i cili përdoret nga 6 milionë njerëz në javë, bëri që shërbimi të …

Read More »

Shpërthen zjarri në një ndërtesë, ka edhe viktima

Zjarr në një ndërtesë në Stamboll. Shkaku i zjarrit mbetet i panjohur, ndërsa ekipi i zjarrfikësve ende punon në terren. Gjatë zjarrit në një ndërtesë pesë katëshe në qarkun historik Beyoğlu të Stambollit katër persona kanë humbur jetën, ndërsa një tjetër është lënduar, theksuan burime të sigurisë, raporton Anadolu Agency (AA). Shkaku i zjarrit mbetet i panjohur, theksoi një burim në kushte anonime për shkak të kufizimeve për të folur në media. Ekipi i zjarrfikësve ende punon në terren.

Read More »

Ja sa për qind e qytetarëve votuan deri në orën 19:00 në Tuz

Tuzi ka marrë statusin e plotë si komunë e pavarur. Anëtarët e koalicionit të partive shqiptare kanë bërë të ditur se deri në ora 19.00, të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 62.42 për qind e qytetarëve të Tuzit. Qytetarët që kanë mbetur ende pa votuar, kanë kohë deri në ora 20.00 për një gjë të tillë. Ndryshe, në zgjedhjet që po mbahen sot në Tuz, tri partitë politike kryesore shqiptare kanë themeluar Forumin Shqiptar për Komunën e Tuzit, me moton “Malësia na bashkon”, ku për herë të parë pas 62 vjetësh ky vend pritet të ketë një udhëheqje komunale të pavarur nga Podgorica, raporton KP. Tuzi ka marrë statusin e plotë si komunë e pavarur, më 1 shtator të vitit të kaluar. Gara më e fortë zgjedhore po zhvillohet mes koalicionit të forcave politike shqiptare “Malësia na bashkon” dhe Partisë Demokratike Socialiste të presidentit malazez, Milo Gjukanoviq.

Read More »

Goditje e qëllimshme me veturë, dy persona të vdekur dhe shumë të lënduar

Një ngjarje mjaftë e rëndë ka ndodhur në Neë Orleans në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dy persona kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë janë lënduar pasi u goditën nga një veturë në një rrugë të ngarkuar. Policia e ka kapur një person lidhur me këtë ngjarje, i cili ndodhi rreth orës 20 sipas kohës lokale. “E kemi kapur menjëherë personin e dyshuar sepse qytetarët e kanë ndalur atë duke u përpjekur ta ndihmojnë. Ata kanë menduar se ai thjesht është përfshirë në një aksident të paqëllimshëm”, tha një zyrtar policor. Një dëshmitar ka thënë se e ka parë një veturë sportive që i ka goditur disa persona. Sipas tij, vozitësi i kësaj veture ka filluar të vrapojë, por më pas është shtrirë në tokë dhe ka mbetur pa vetëdije. Raportohet se ata që kanë humbur jetën në këtë incident janë një burrë dhe një grua të moshës rreth 30-vjeçare. Ndërkaq, personat e plagosur janë të moshës 28 deri 65-vjeçare. Tre persona që janë dërguar në spital ndodhen në gjendje të rëndë.

Read More »

Zbulohet mesazhi që Rama u ka dërguar policëve, e publikon Berisha

Sali Berisha publikon mesazhin. Ish-kryeministri Sali Berisha referuar qytetarit dixhital ka publikuar një mesazh, që sipas tij, Rama ia ka dërguar policëve. Ai shkruan se për shkak të protestës së opozitës, Rama ka kërkuar që policëve t’iu kthen paratë e papaguara për më shumë se një vit si dhe të përjashtohen nga procesi i vettingut. Denoncimi i Berishës Policet brohorasin rroftë protesta! Lexoni mesazhin e oficerit dixhital. sb Pershendetje doktor! Nga frika e protestave dhe per te joshur policet, Edi Rama ka dhene urdher te njoftohen policet ne te gjithe vendin se do t’u jepen parate e papaguara prej nje viti per oret shtese etj dhe se nuk do te behet vetingu. Sot paradite, Sander Lleshi, me porosi te Edi Rames, ka shperndare kete urdher tek drejtuesit e larte te policise. “Ne ëhatsupp dhe ne rrjetin e brendshem duhet te shperndani pa vonese keto mesazhe: 1. Keshilli i Ministrave ka miratuar dje ndryshimet ne ligjin per vetingun ne Policine e Shtetit. Keto ndryshime parashi..

Read More »

Vjen edhe rrëfimi i Ervin Mataj për rastin tragjik në ish-Bllok: Ika nga frika, më…

Ervin Mata flet për rastin tragjik në ish-Bllok Pas 4 muajsh arrati, Ervin Mata u dorëzua sot te autoritetet. Siç raporton “Gazeta Shqip”, ai ka deklaruar para policisë se nuk ka lidhje me rastin e ndodhur në tetor dhe se ai nuk ka qëlluar. “U largova se u frikësova, por nuk kam qëlluar. Mua më sulmuan”, ka thënë Mata. Sipas dosjes së Prokurorisë, mësohet se nga këqyrja e pamjeve filmike të subjekteve pranë vendit ku ndodhi ngjarja tragjike e bllokut dhe nga krahasimi edhe me aktet e tjera procedurale, është ndërtuar edhe dinamika e ngjarjes. Më datë 04.10.2018, në orën 18:54, shtetasit Ervin Mata, Geldo Hoti (Liçaj), Fabio Allushi, Mevjol Bilo kanë hyrë brenda në ambientet e dyqan “Monopol”. Rreth orës 20:37, nga dyqan “Monopol”, ka dalë shtetasi Ervin Mata, i cili ishte duke folur në telefon dhe, sipas deklarimit të shtetasit Redi Popesku, Ervini doli jashtë për t’u takuar me të fejuarën e tij, shtetasen Elvana Gjata, për të shkëmbyer një çelës shtëpie. Ajo e kishte parkuar a..

Read More »

Dalin detaje të reja pas dorëzimit të Ervin Mataj, ja ku fshihej

Ervin Mata fshihej në Tiranë. Kanë dalë detaje të reja nga vetdorëzimi në polici i Ervin Matës, një ndër protagonistët e ngjarjes së rëndë të 4 tetorit të vitit të kaluar në Tiranë. Bëhet e ditur se ai është vetdorëzuar mbremjen e djeshme pas negociatave të bëra me policinë. Sipas njoftimeve paraprake, që nga mbrëmja e 4 tetorit, Ervin Mata fshihej në Tiranë. Pikërisht më 4 tetor, pas një sherri të ndodhur në një prej lokaleve në zonën e ish-bllokut, mbeti pa shenja jete Fabiol Gaxhaj, ndërsa u plagosën disa persona. Në njoftimin e policisë saktësohet se “Ervin Mata është person i dyshuar për kryerjen e veprave penale të “Privim nga jeta në rrethana të cilësuara, e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim” dhe “Mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”, të parashikuara nga nenet 79 dh, 22, 25 dhe 278 të Kodit Penal.

Read More »

Lajmi i fundit: Humbin jetën pesë persona nga një zjarr i madh

Pesë persona të vdekur nga një zjarr në Gjermani. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit të zjarrit ndërsa në mesin e të vdekurve janë një grua dhe 4 fëmijë Të paktën 5 persona humbën jetën nga shpërthimi i zjarrit në një ndërtesë në qytetin Nuremberg të Gjermanisë Policia thotë se zjarri shpërtheu në një ndërtesë të vogël banimi. Ata konfirmuan se 5 persona e kanë humbur jetën, përfshirë një grua dhe 4 fëmijë. Katër persona të tjerë u shtruan në spital. Arsyeja e shpërthimit të zjarrit ende nuk dihet.

Read More »

Humb jetën një 12 vjeҫare, arsyeja do t’iu trondis

Një ngjarje mjaftë e rëndë ka ndodhur në Shkup. Një 12-vjeçare nga Shkupi me paralizë celebrale si dhe një 86-vjeçar, po ashtu nga Shkupi, janë dy të radhës që kanë ndërruar jetë si pasojë e komplikimeve nga gripi. Vajza ka ndërruar jetë gjatë paradites së sotme në Klinikën e Fëmijëve në Shkup ndërkaq i moshuari i cili po ashtu ka qenë i prekur nga një sëmundje tjetër, ka qenë i shtrirë për disa ditë me radhë në Klinikën për sëmundje Infektive në Shkup ndërkaq vdekja e tij është konstatuar gjatë javës së shkuar. Sa I takon moshës, akoma më të përfaqësuar janë mosha e rritur, ajo prej 15 deri në 64 vjet, por sipas numrit të popullsisë më të përfaqësuar janë fëmijët, prej moshës 0 deri në 4 vjet dhe prej 5 deri në 9 vjet. Ajo që duhet të thuhet është se mosha mbi 65 vjet është faktori rreziku, imuniteti nuk është I njejtë sikurse tek të rinjtë prandaj ne rekomandojmë vaksinimin te personat e moshës mbi 65 vjet me qëllim të ndalohen sëmundjet ose format e rënda të gripit”- tha Vladim..

Read More »

Dështon samiti Trump-Kim, kjo është arsyeja

Ka dështuar samiti Trump-Kim, duke dëshutaru kështu edhe marrëveshja për denuklearizimin e Koresë Veriore. Presidenti amerikan, Donald Trump dhe pushtetmbajtësi koreanoverior, Kim Jong Un e përfunduan para kohe samitin në Hanoi, Vietnam. Nuk u arrit dot marrëveshja për denuklearizimin e Koresë së Veriut. Samiti i nivelit të SHBA-Kore e Veriut ku morën pjesë presidenti amerikan, Donald Trump dhe pushtetmbajtësi koreanoverior, Kim Jong Un përfundoi pa asnjë marrëveshje. Njoftimi erdhi të enjten në mëngjes nga Shtëpia e Bardhë. Konsultimet nuk sollën “asnjë ujdi”, theksohet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë. Edhe dreka e planifikuar u anuluan, raporton DË, transmeton Express. Trump dhe Kim debatuan për rrugë të ndryshme për denuklearizimin e Koresë së Veriut. Presidenti amerikan kishte theksuar perspektivën e mbështetjes ekonomike për Korenë e Veriut, bëri të ditur Shtëpia e Bardhë. Megjithatë Shtëpia e Bardhë bëri fjalë për “një takim shumë të mirë dhe konstruktiv” në Hanoi. Del..

Read More »