Home / BOTA

BOTA

BOTA

A u përçan Merkel dhe Macron?, kjo besohet të jetë arsyeja

Këtë të enjte në Bruksel janë mbledhur liderët e të gjitha vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për të diskutuar rreth ndarjes së posteve udhëheqëse të Bashkimit Evropian. Por ky samit ka vënë në dukje përçarjen e kancelarisë gjermane dhe presidencës franceze. Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron …

Read More »

Mogherini dhe Pompeo diskutojnë për Ballkanin

Federica Mogherini takohet me Michael R. Pompeo dhe këshilltarin e presidentit amerikan, Kushner, diskutojnë edhe për Ballkanin. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, ka konfirmuar udhëtimin zyrtar që ka pasur në Washington DC gjatë të martës, ku ka zhvilluar takim bilateral me Sekretarin amerikan të Shtetit, Michael R. Pompeo, …

Read More »

Gjashtë të vdekur nga zjarri në një spital psikiatrik në Ukrainë

Gjashtë vetë vdiqën pasi zjarri përfshiu një spital psikiatrik në qytetin Odesa të Ukrainës, thanë autoritetet. Pesë persona u shtruan në spital si pasojë e helmimit me monoksid karboni, njoftoi Shërbimi Emergjent i Ukrainës. Sipas gazetarit të Radios Evropa e Lirë, të vdekurit përfshijnë një infermiere dhe pesë pacientë. Shkaku …

Read More »