Home / BOTA

BOTA

BOTA

Vjehrri këshillon dhëndrin të gjej punë, tajlandezi qëllon për vdekje gruan dhe babanë e saj (Video, +16)

Vjehrri këshillon dhëndrin të gjej punë, tajlandezi qëllon për vdekje gruan dhe babanë e saj (Video, +16)

Kamerat e sigurisë kanë filmuar momentin kur një burrë qëllon për vdekje gruan dhe babanë e saj, të cilët i qëllon me revole derisa prisnin në hollin e spitalit së bashku me djalin e tyre gjashtëjavësh. Vrasësi Chaiyaporn Thanamsri, 31-vjeç, kishte shoqëruar gruan e tij Thanayamas, 26-vjeç dhe vjehrrin Samphan, …

Read More »

Zaev zbulon se si do të quhet tani e tutje Maqedonia

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për media në selinë e Qeverisë së Maqedonisë, së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë ka folur në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri të Republikës së Maqedonisë. Kryeministri Zoran Zaev ka njoftuar sot gjatë konferencë për gazetarë, ku ka dhënë detaje për arritjen e marrëvshjes për emrin: Republika Veriore e Maqedonisë, duke ruajtur kështu identiteti nacional dhe kulturor të popullit maqedonas. “Me këtë marrëveshje do të kemi identitetin, gjuhën dhe kulturën tonë. Nga sot e tutje nuk do të quhemi më FYROM-as, por maqedonas. Nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, nacionaliteti maqedonas të veriut, gjuha maqedonase dhe po ashtu do të përkthehet në të gjitha gjuhët e botës. Më parë do të ratifikohet në Kuvend e më pas do të shkoj për firmë në Presidencë dhe më pas do të ketë dhe aprovimin e popullit me anë të një referendumi. E njëjta do të aprovohet edhe në Kuvendin e Greqinë”, ka thënë Zaev, transm..

Read More »

Zaev zbulon emrin e ri të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka thënë se është arritur marrëveshja për emrin, sipas të cilës nga sot ky vend do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut. “Sot është një ditë me e mirë për Maqedoninë, më shumë perspektivë dhe ditë më të mira për Maqedoninë po vijnë. Kemi një marrëveshje historike mes Greqisë dhe vendit tonë. Me këtë marrëveshje do të kemi identitetin, gjuhën dhe kulturën tonë. Nga sot e tutje nuk do të quhemi më FYROM-as, por maqedonas. Nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, nacionaliteti maqedonas, gjuha maqedonase dhe po ashtu do të përkthehet në të gjitha gjuhët e botës”, tha Zaev në një konferencë për media.

Read More »

Donald Trump dhe Kim Jong arrijnë marrëveshje historike

Presidenti i SHBA-së Donald Trump dhe ai i Koresë së Veriut Kim Jong Un kanë nënshkruar mëngjesin e kësaj të marte një marrëveshje të përbashkët, ndonëse detajet e saj janë ende të panjohura. “Ne jemi duke nënshkruar një dokument shumë të rëndësishëm, një dokument mjaft të plotë,” u tha Trump gazetarëve. Ai tha se do ta diskutonte atë “gjerësisht” në një konferencë shtypi të ardhshme dhe tregoi se do të vihej në dispozicion publikisht. Kim tha se donte të shprehë mirënjohjen e tij për Presidentin Trump lidhur me takimin. “Kemi pasur një takim historik dhe kemi vendosur të lëmë pas të kaluarën dhe ne jemi gati ta nënshkruajmë dokumentin historik”, tha Kim përmes një përkthyesi. Presidenti Trump tha se procesi i denuklarizimit për Korenë e Veriut do të fillojë “shumë, shumë shpejt”. I pyetur nëse udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ra dakord për denuklarizimin, Trump tha, “Ne do ta fillojmë këtë proces shumë, shumë shpejt”. “Bota do të shohë një ndryshim të madh”, vazhdoi ai..

Read More »

Kim Jong Un selfie për herë të parë në jetën e tij

Lideri i famshëm i Koresë Veriore, Kim Jong Un, është parë teksa bërë selfie për herë të parë në jetën e tij, në mbrëmjen e të hënës në Singapor, teksa po vizitonte çdo pjesë të qytetit, një ditë para takimit me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, raporton Periskopi. Lideri i Koresë Veriore është fotografuar në në një kopsht, së bashku me ministrin e Punëve të Jashtme të Singaporit, Vivian Balkarishnan, rreth orës 9 e 30 të mbrëmjes,raporton Daily Mail, shkruan Periskopi. Ai me pas ka vazhduar të shijojë pamjet e qytetit nga hoteli ‘Marina Bay Sannds’, sipas raportimeve në mediet sociale. Gjithashtu edhe Donald Trump ka bërë një natë në Singapor, përpara takimit historik me Kim Jongu-Un, që do të ndodh nesër në orën 9 të mëngjesit.

Read More »

Zbulon se ia përdhunuan të bijën, 51 vjeçari vret gruan vajzën dhe djalin

Një burrë në Ankara ka vrarë gruan e tij, të bijën, djalin dhe ka plagosur dy vajzat e tjera, pasi ka zbuluar se njëra prej vajzave tre vjet më parë ishte përdhunuar. 51 vjeçari, i identifikuar me inicialet A.C., ka kryer vrasjet gjatë një mosmarrëveshje familjare kur raportohet se mësoi që familja nuk i kishte treguar atij për sulmin, që kishte ndodhur në Bodrum më 2013. Policia ka raportuar se A.C. kishte qëlluar pesë anëtarët e familjes para se të qëllonte vetën. Gruaja, djali dhe njëra vajzë vdiqën menjëherë derisa dy vajzat tjera ndodhen në spital. Njëra prej tyre raportohet të jetë në gjendje të rëndë.

Read More »

A do të kandidojë Barack Obama për president në vitin 2020?

Ish-presidenti amerikan Barack Obama, muajve të fundit, po mban disa mbledhje sekrete me disa nga emrat potencial që mund të garojnë për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në vitin 2020, shkruan Politico. Në mesin e emrave që Obama ka takuar deri tani dhe ka folur ‘sy më sy’ me ta janë: Bernie Sanders, Elizabeth Ëarren, Joe Biden dhe Deval Patric. Të gjitha mbledhjet po mbahen në fshehtësi dhe në to po marrin pjesë edhe këshilltarë të të gjitha kandidatëve të mundhshëm për president, shkruan Politico. Ata po diskutojnë për të ardhmen e Partisë Demokratike dhe që të jenë sa më të gatshëm në garën presidenciale të vitit 2020. “Të gjitha takimet, janë konfirmuar nga persona që kanë marrë pjesë në këto mbledhje’, shkruan Politico. Obama, fillimisht është i interesuar që ta gjejë emrin që do të garojë për president. “Ai nuk po bën ndonjë premtim për mbështetje, pa e ditur emrin që do të garojë nga demokratët në zgjedhjet e vitit 2020”, shkruan Politico, transmeton Perisko..

Read More »