Home / BOTA

BOTA

BOTA

Serbia po e rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Serbia mund të rifillojë shërbimin e detyrueshëm ushtarak, nëntë vjet pas heqjes së këtij obligimi. Kështu ka thënë sot presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq. E gjitha kjo sipas tij po bëhet për përmirësimin e gatishmërisë luftarake të ushtrisë së saj në Ballkan, ku shpesh shpërthejnë tensione. “Ne ende po mendojmë për këtë. Kjo varet nga financat,” është shprehur ai para gazetarëve në bazën e forcave ajrore të Batajnicës. Vuçiq bëri me dije se po planifikojnë që shërbimi në fjalë të jetë obligim nga tre deri në gjashtë muaj pas vitit 2020. Politikanët serbë kanë hedhur vazhdimisht idenë e rifutjes së rekrutimit. Por shumë ekspertë ushtarakë thonë se kjo do të ishte shumë e kushtueshme dhe se një periudhë kaq e shkurtër shërbimi do të kontribuonte pak në aftësitë mbrojtëse të vendit. Sipas buxhetit të vitit 2018, Serbia ka ndarë 703 milionë dollarë, ose 1.39 përqind të produktit të brendshëm bruto (BPV) për ushtrinë e saj. Në vitin 2006 Serbia, e cila mban neutralitetin ushtara..

Read More »

Zbulohet: Rusët do t’i trajnojnë fshehtas serbët

Grupi paramilitar rus ENOT Korp, i cili trajnon fëmijët serbë në një kamp ushtarak të mbyllur kohët e fundit në Zllatibor, njoftoi në faqen zyrtare të internetit se aktivitete të ngjashme do të vazhdojnë të mbahen sekrete në të ardhmen, pasi këtë herë, thonë ata, “armiku dha gjithë informacionin dhe qëllimet”. “E parashikueshme sipas përfundimit, por e papritur në madhësi, ishte misioni ynë i parë në Serbinë vëllazërore”, thuhet në tekst. Grupi rus përshkroi të gjithë projektin si një “kamp patriotik ushtarak” dhe e karakterizoi mbylljen e saj si absurde. Kompania ushtarake private u krijua gjatë konfliktit në Ukrainë në 2015. Sambarov, një nga udhëheqësit e E.N.O.T. tha se organizata e tij dëshiron të ndihmojë të rinjtë “të bëhen njerëz të vërtetë dhe luftëtarë për të mbrojtur vendin e tyre”. Trajnimi zhvillohet në kampe ku marrin pjesë shumë të rinj dhe fëmijë. Ato ekzistojnë në Rusi qysh nga fillimi i vitit 2015, e cila përkon me themelimin e ENOT Korp, por edhe me apelin e Kre..

Read More »

Tjetër ngjarje e rëndë godet Italinë!

Në Itali, tragjeditë nuk po kanë të ndalur. Të paktën 11 ekskursionistë kanë humbur jetën në grykat e Raganelos në Civita, të Kozencës, në parkun e Polinos, pas shirave të rrëmbyeshëm që shkaktuan një rritje të papritur të nivelit të ujit. Dy trupat e fundit të pajetë, që i shtohen atyre të katër femrave dhe katër burrave të gjetur më herët, janë gjetur në një largësi prej tre km nga pika ku ishin gjendur në vështirësi. Pesë mbeten akoma të zhdukur dhe 11 janë të lënduarit. Në anën tjetër 20 janë të shpëtuarit. Skuadrat e shpëtimit kanë punuar përgjatë gjithë natës ndërkohë që operacionet e kërkimit vijojnë edhe sot. Janë zjarrfikësit, policia pyjore, trupa kombëtare e shpëtimit etj që janë angazhuar në këto operacione. Por fatkeqësisht bilanci i viktimave pritet të rritet. Siç shpjegon kreu i mbrojtjes civile të Rajonit të Kalabrisë, Carlo Tansi, vështirësia për të pasur një pasqyrë të qartë se kush është zhdukur është për shkak të faktit që ekskursionistët ishin në grupe të shpër..

Read More »

CIA paralajmëron ‘bombë të kurdisur’ në Ballkan

Agjencia Inteligjente e SHBA-së CIA ka publikuar së fundmi një raport të ri për Ballkanin, ku e cilëson si një “eksploziv gati të shpërthejë”. Duke u ndalur tek të gjitha vendet, CIA shkruan në raportin e saj se Shqipëria mbetet vend kyç i pastrimit të parave, trafikut të armëve, narkotikëve dhe emigrantëve. Sipas Agjencisë Inteligjente amerikane, vendi ynë vijon të ketë probleme me pastrimin e parave, si dhe kanale për kontrabandën e narkotikëve dhe armëve. Për CIA-n, Shqipëria konsiderohet akoma si një vend kyç i prodhimit dhe trafikimit të kanabisit si dhe një pikë aktive për transitin e drogave. Ndërsa për agjencinë amerikane, Serbia dhe Mali i Zi po bëhen strehë e organizatave të frikshme terroriste nga e gjithë bota. CIA thotë se Serbia nuk i zgjidhi problemet kufitare me Kosovën, Kroacinë dhe Bosnjën. Raporti i CIA-s gjithashtu thotë se rruga për të transportuar heroinë nga Azia në Evropë kalon nëpër Serbi dhe se ekonomia e saj është e ndjeshme ndaj pastrimit të parave. Rap..

Read More »

Gjatë faljes së Bajramit Pallati Presidencial goditet me raketa

Të paktën nëntë raketa janë hedhur në Kabul mëngjesin e së martës (21 gusht). Disa prej raketave kanë synuar Pallatin Presidencial dhe zonën diplomatike në kryeqytetin e Afganistanit. Sulmi erdhi ndërsa presidenti Ashraf Ghani po fliste në ceremoninë e faljes së Bajramit. Zyrtarët afganë thanë se luftimet shpërthyen midis forcave të sigurisë dhe grupeve të armatosura në lagjen e vjetër të qytetit, dhe flitet për të paktën 2 të plagosur. “Këtë mëngjes një grup terroristësh hypën në një ndërtesë në Reka Khana dhe qëlluan disa raketa drejt Kabulit,”-tha Najib Danishm, një zëdhënës për ministrinë e brendshme, për agjencinë e lajmeve AFP. Tym dhe helikopterë shihen pranë xhamisë së Eidgah. Ndërsa trupat ushtarakë kanë siguruar zonën e shënjestruar, ende nuk ishte e qartë se kush i hodhi raketat ose nëse kishte pasur ndonjë viktimë. Presidenti Ashraf Ghani po fliste drejtpërdrejt në televizion për të festuar Kurban Bajramin kur u dëgjuan shpërthime, disa prej tyre pranë pallatit presi..

Read More »

Mbi 1 miliardë myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Myslimanët në të gjithë botën kanë nisur festimet e Kurban Bajramit, një prej datave më të rëndësishme në kalendarin islam ndërkohë që mbi 2 milionë pelegrinë kryejnë ritet finale të Haxhit në Arabinë Saudite. Pelegrinët ecën në një kompleks në mina ku hodhën gurë mbi tre kolona. Myslimanët besojnë se djalli u përpoq të fliste me profetin Ibrahim duke sfiduar vullnetin e zotit.Myslimanët besojnë se besimi i Ibrahimit u testua kur zoti e urdhëroi atë të sakrifikonte djalin e tij të vetëm, Ismail. Zoti i mbajti dorën duke i kursyer jetën të birit. Në versionin kristian dhe hebre të historisë, Abrahami u urdhërua të vriste të birin, Isak. Ditët e fundit të Haxhit koinçidojnë me festën e Kurban Bajramit, apo festën e sakrificës, pikërisht në nder të vënies në provë të besimit të profetit Ibrahim. Myslimanët therin në këtë ditë bagëti dhe ia shpërndajnë mishin të varfërve. Rreth 1 miliardë myslimanët e botës do të jenë sot në festë në të gjithë planetin. Vëmendja është drejtuar drejt mek..

Read More »

Panikë e madhe te njerëzit, uragani i madh pritet ta godasë këtë shtet

Një uragan i kategorisë 3, nga niveli maksimal 5 po orientohet drejt Hawait dhe mund të përfshijë disa ishuj të arkipelagut amerikan në ditët në vijim, paralajmëroi sot Qendra e Uraganeve në qendrën e Paqësorit (CPHC). ”Uragani ”Lane” mund të jetë një kërcënim për disa ishuj të Hawait këtë javë’’, njoftoi CPHC në edicionin informues të orës 5 sipas asaj lokale (15:00 GMT), duke i kërkuar arkipelagut të monitorojë nga afër ecurinë e lëvizjes së uraganit. ”Lane” po avancon me një shpejtësi 22 kilometra në orë, me erëra me një intensitet mesatar deri në 205 kilometra në orë, të parashikuara të zgjasin deri të martën në mëngjes. Të hënën në mëngjes, uragani ndodhej rreth një mijë kilometra nga Hilo, qytet në bregun lindor të ishullit kryesor të arkipelagut.

Read More »

Ҫfarë po ndodh? Rritet numri i të prekurve nga fruthi

Më shumë se 41.000 fëmijë dhe të rritur janë infektuar me fruth në gjashtë muajt e parë të 2018, duke çuar në 37 numrin e personave që kanë humbur jetën. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), rastet e fruthit kanë shënuar një rekord në Evropë. Në Francë, Gjeorgji, Itali, Rusi, Serbi dhe Ukrainë, janë shënuar mbi 1000 infeksione të fëmijëve dhe të rriturve këtë vit. Derisa Ukraina ka shkallën më të lartë të fruthit në Evropë, me më shumë se 23,000 njerëz të prekur. Humbjet që vijnë nga ky infeksion janë raportuar nga të gjitha vendet e lartcekura, derisa në Serbi raportohet se numri i të vdekurve është 14. Krahasuar me vitet paraprake, këtë vit numri i të infektuarve është rritur shumë. Në 2017 kishte 23.927 raste të infektimit, ndërsa në vitin 2016 u regjistruan 5.273. Organizata Botërore e Shëndetësisë u bënë thirrje vendeve evropiane që të ndërmarrin masa, pasi ekspertët thonë se rritja e infeksioneve lidhet me rënien e numrit të njerëzve që vaksinohen.

Read More »

Publikohen pamje rrëqethëse të shembjes së urë në Genoa

Guardia di Finanza ka publikuar pamjet e kamerave të sigurisë, që shfaqin momentin kur shembet ura Morandi në Genoa, ku humbën jetën mbi 40 persona dhe shumë tjerë u lënduan. Pamjet rrëqethëse tregojnë disa sekonda para shembjes veturat duke lëvizur lirshëm nën veturë, dhe kur befasisht krijohet një re e madhe pluhuri dhe copëza të betonit me armaturë përfundojnë në lumë, hekurudhë, ndërtesa e rrugë, transmeton Telegrafi. Shembja e kësaj ure është cilësuar si një nga tragjeditë më të mëdha që ka prekur Italianë në 10 vitet e fundit, kurse ajo lidhte Italinë me Francën. Deri më tani janë publikuar video të shembjes së urës nga kënde të ndryshme, por asgjë nuk ishte më e qartë sesa pamjet që i publikuan Guardia di Finanza. Nga shembja e urës kanë humbur jetën edhe dy shqiptarë të cilët në ato momente gjendeshin në urë, kurse qindra zjarrfikës dhe pjesëtarë të shtabit të krizave kishin bërë të pamundurën që t’i shpëtojnë personat e ngecur në vetura nën rrënoja. Deri më tani ende nuk d..

Read More »

“Vizat e Arta”: 12 shtetet në Evropë ku mund ta blini nënshtetësinë

Ato janë quajtur “Viza e Artë” dhe janë dera kryesore për të hyrë në Bashkimin Evropian: ato janë pasaportat për shitje, të vëna në dispozicion nga 12 vende të BE-së në këmbim të një investimi të konsiderueshëm. Një praktikë që, përveç paraqitjes së një çështjeje morale, gjithashtu përbën një problem të ligjshmërisë, pasi programi i Vizave të Arta ofron një shteg të lehtë dhe një imunitet substancial gjithashtu për subjektet me portofole të fryra, por me një dosje penale që nuk është gjithmonë e qartë ose së paku jo gjithmonë e kontrolluar rregullisht. Një dokumentim serioz mbi këtë çështje, janë hetimet nga Projekti i Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (Occrp) në bazë të të cilit Transparency International po përpiqet të ushtrojë presion mbi vendet e BE-së për të pezulluar praktikën apo për të intensifikuar kontrollet. Vendet në botë që zbatojnë këtë sistem janë 20 (duke përfshirë SHBA) dhe 12 prej të cilave janë evropiane: Austria, Belgjika, Bullgaria, Qipro, Greqia, Letonia, L..

Read More »