Home / JETA

JETA

Lajme nga Jeta ne KosovaToday News

Aktivitet i çuditshëm filmohet në një tunel

Përderisa një nga tunelet po ndërtohej në lumin Cauca, ky fenomen i çuditshëm u pa dhe u filmua brenda tunelit.Kjo u kap në një nga tunelet transit që po ndërtoheshin atje, gjatë ditëve kur u përjetua një situatë kritike për shkak të rrjedhjes aksidentale të lumit, duke bërë që tunelet të shemben.Videoja e publikuar në YouTube tregon momentin e aktivitetit të çuditshëm në tunel, transmeton Express.Shikojeni:

Read More »

Plasari: Fajet e opozitës së paguar. Vokshi: Bëmë ç’mundëm

Fatmira Nikolli – Mes diskutimeve për të ardhmen, pati edhe përplasje. Një pjesë e të pranishmëve shohin fajtore për situatën sa qeverinë edhe opozitën. Aurel Plasari, ish-drejtor i Bibliotekës Kombëtare, studiues e përkthyes dhe një ndër zërat më të qartë e me të formuar në mbrojtjen e Teatrit, renditi disa prej problematikave të shfaqura, duke dhënë edhe një farë rru-gëzgjidhjeje. Por teksa pa gabime edhe te PD, nuk munguan replikat mes tij dhe deputetes Albana Vokshi, njëherësh kryetare e Komisionit të Medias.AUREL PLASARI Me zotin Velo do bëjmë dy shkrime të përkundërta. Unë nuk jam dakord me Maksin për projektin e ri. Unë do të shkruaj që ai është një bizhu, është bizhu europiane, botërore, planetare. Rama thotë se ai arkitekti është ndër më të mëdhenjtë e botës, unë do them që ai është më i madhi, po kjo s’ka asnjë lidhje me prishjen e kompleksit të këtushëm. Ky është kurthi ku të fut Rama me të tijtë, me skilet e tij. Nuk di ndonjë shoqatë a organizatë që të thotë nuk duam tea..

Read More »

Intelektualët: Gati për burg e përplasje fizike për Teatrin

Fatmira Nikolli – Salla “Gëte” e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” qe mbushur plot dje me intelektualë të mbledhur për të marrë një vendim për të ardhmen e dy teatrove kombëtarë. Ndërsa ligji që i shemb, miratuar më 5 korrik e i kthyer nga presidenti do të amendohet, pyetja që shtrohej nga Aleanca për Mbrojtjen është: Po tani, si do veprojmë? Restaurimi është opsioni i tyre i kahershëm, por në një kohë që qeveria do të hapë konkurs për një projekt që shemb dy teatro për të ndërtuar një të ri PPP shumëçka mbetet e paqartë. Si fillim, mënyra se si. Dje prej orës 12:00 deri në orën 15:00 arkitektë, shkrimtarë, shoqëri civile e përfaqësues të së djathtës deri deputetë kanë shqyrtuar hapat që mund të ndërmerren.Maks Velo, Jorida Tabaku, Aurel Plasari, Edmond Tupja, Fatos Lubonja, Artan Raça, Neritan Sejamini, Mirela Karabina, Kastriot Çipi, Alert Çeloaliaj, Robert e Edmond Budina e dhjetëra të tjerë diskutuan për tri orë. Më poshtë propozimet e tyre, që nga përplasja fizi..

Read More »

Puntini deshi ta mbyste, rrëfimi i dhimbshëm i modeles 30 vjeçare

Modelja 30-vjeçare nga Rusia, Ana Shapiro, pretendon se presidenti Vladimir Putin deshi ta mbyste atë.Ajo tha se ishte në qendër të një komploti të helmimit në Salisburg, ku pësoi bashkëshorti i saj Alex King, 42 vjeç, shkruan “The Sun”.Ajo tha se gjeti bashkëshortin e saj duke shkumuar nga helmimi që ia bënë kolegët e Putinit, transmeton Indeksonline.Anna beson se ajo ishte në shënjestër të porositësve të presidentit rus, Vladimir Putin për ta mbytur atë.“Unë isha në shënjestër nga kolegët e Putinit. Ata më duan në botën tjetër, sepse unë e kundërshtoj Putinin dhe ia kam kthyer shpinën në vendin tim. Rusia është e aftë të bëjë gjithçka”, ka thënë ajo.

Read More »

Mësuesit shqiptarë, fisnikët e kombit

Pavarësisht vështirësive që ka sektori i arsimit duhet komplimentuar shumë fisnikëria e mësuesve shqiptar. Ne kemi një brez të artë mësuesish të grupmoshës 45 deri 65 vjeç, por me shumë kënaqësi pohoj se ndër studentët e shkencave sociale ka një grup shumë të mirë studentësh të cilët përzgjedhin profesionin e …

Read More »

Artur Schnitzler/ Hipokrizia e jetëve intime, burra këmbëzbathur e gra me taka

Fatmira Nikolli – Kur drama “Reigen” (Rrethi) e Arthur Schnitzler u vu në skenën vjeneze më 1921, teatri u mbyll nga policia dhe pas një gjyqi 6-ditor, vetë autori vendosi që pjesa të mos shfaqej më. Sfondi ishte një epidemi sifilizi. Mund të mendohet ‘skandali’ në sytë e grave të veshura me fustane ‘corsette’ me ‘balena’ dhe burrave me kapele eduardiane, që shihnin në skenë atë që nuk ia pranonin vetes, shoqërinë e palumtur dhe me gjasë tradhtitë që i fshihnin njëri-tjetrit.Drama e Schniztler ka 10 skena, ku vendosen përballë njëri-tjetrit prostituta dhe ushtari, ushtari dhe shërbëtorja, shërbëtorja dhe zotëria i ri, zotëria i ri dhe gruaja e re, gruaja e re dhe bashkëshorti saj, bashkëshorti dhe vajza e ëmbël, vajza e ëmbël dhe poeti, poeti dhe aktorja, aktorja dhe konti, konti dhe prostituta e skenës së parë.Përveç prostitutës që është vetvetja – gruaja që shkon me të gjithë pa premtuar e pa marrë premtime besnikërie, të gjithë të tjerët fshehin dhe fshihen, teksa premtojnë dy h..

Read More »

“Trimëri por dhe mjerim”, Reshat Arbana feston 78-vjetorin dhe nxjerr një ‘sekret’ të jetës së tij

Reshat Arbana ikona e skenës shqiptare ka festuar 78-vjetorin e lindjes. Dhe në këtë ditë të shënuar për të, i është rezervuar një festë e veçantë.I emocionuar për festën mes miqve dhe kolegëve, ku i kanë uruar për një jetë të gjatë dhe me role të tjera në teatër dhe kinematografi, aktori ka falënderuar të gjithë pjesëmarrësit, ndërsa ka treguar edhe një ‘sekret’ nga jeta e tij. “Asnjëherë nuk i kam festuar përvjetorët sepse nuk i dua. Më krijojnë emocione shumë të mëdha, por sonte po më duket krejt ndryshe. Për burrin qenka trimëri e madhe të bëhet 78 vjet dhe të eci nga 80-tat, por na qenka edhe një mjerim i madh, kur mendon se ku do iki pas këtyre viteve që po kalojmë. Po ishallah në atë dynja, do shkojmë te ai vendi i mirë, jo te ai i keqi atje.Faleminderit shumë, ju jam shumë mirënjohës, jashtëzakonisht faleminderit. Kam emocione shumë, më besoni që kam shumë emocione. Por, ju falënderoj shumë me gjithë zemër dhe j’ua shpërblefsha që të gjithëve në gëzime, në festa nëpër famil..

Read More »

Kushtet e rënda ekonoike, ky qytetar flen në rrugë

Shumë qytetarë në vendin tonë jetojnë në kushte të rënda ekonomike.Kushtet e vështira detyrojnë njerëzit të bëjnë edhe atë që s’mund të paramendohet, shkruan Indeksonline.Kështu një i moshuar pa kulm mbi kokë, strehën e vetme e ka gjetur nën qiell.Në këtë fotografi që prek emocionet, mund të shihni se si ai shtrirë në një dyshek, po fle nën dritën e hënës në rrugët e Pejës, saktësisht fare pranë Fakultetit të Biznesit në këtë qytet.

Read More »

Trondit shkrimtarja: Gratë duhen rrahur ndonjëherë

Ndonjëherë duhen rrahur gratë, dhe për këtë çdokush ka të drejtën të më quaj të çmendur për aq kohë sa i besohet bindjes se të vërtetat më të çuditshme duhet t’ja themi vetëm vetes. Nuk ka burrë që më pak se një herë, përgjatë jetës së tij, të mos ketë …

Read More »

Rekuiem i gruas prej letre

Autori shquhet për një poezi me një mendim të gjerë dhe figuracion të pasur, që i shërben idesë së tij. Edhe format që shpërfaq për poezinë e tij e tregojnë me shumë pretendime në artin e vet…Nga Petraq RistoAnkimi i Luciferrit (fragmente)Ndonjëherë të shohësh brenda vetes si të shohësh pasqyrimin në pusin e errët Atje poshtë ku drita lëngon nga plagët e viteve Dhe qielli shkon e vjen si tekat e një gruaje të ndezur. I etur të shohësh brenda teje, të hedhësh kovën në thellësi Atje ku uji përzier me pak kurth reje, pret të biesh edhe ti. Kërcet çikriku, litari me kujtesë varrmihësi bren buzët e pusit Siç gdhend i burgosuri ditët, javët, vitet, në murin e tij Bie kova në pus dhe plagët e ujit të lusin: na pi, na pi!… …………………………… Kam qenë engjëll me flatra blu, jam hije me bërthamë drite Shpesh zgjohem në sytë e tu, shpesh në gjakun tënd vritem. Ringjallem, përsëritem… Si drita nga ferri ulëritem… Në një det squfuri, në vorbull ankimesh: vërtitem. Zverdhen parabolat e gjithçka ësht..

Read More »