KOSOVA – Kosova Today News
Home / KOSOVA

KOSOVA

KOSOVA

Aktakuzat e para nga Specialja mund të nisin shumë shpejt

Aktakuzat e para nga Specialja mund të nisin shumë shpejt

Dhomat e Specializuara të Kosovës, ditë më parë publikuan listat e mbrojtësve për përfaqësimin e të dyshuarave, të akuzuarve dhe viktimave, ose të cilitdo personi tjetër që gëzon të drejtën e përfaqësimit juridik, në përputhje me Ligjin për Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Direktivën për Mbrojtësit. Kjo listë përbëhet …

Read More »

“Haradinaj të largohet nga Qeveria, shpëton shteti pa të”

“Haradinaj të largohet nga Qeveria, shpëton shteti pa të”

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli thotë se largimi nga qeveria i kryeministrit, Ramush Haradinaj, do të ndalte shumë dhimbje. Sipas tij, Kosova po lëngon nga dhimbjet e vendimeve të marra nga Haradinaj. Në një status të publikuar në Facebook, Avdyli thotë se me largimin e kryeministrit do …

Read More »

Votimi i demarkaconit, kështu e sheh zgjidhjen Jakup Krasniqi

Votimi i demarkaconit, kështu e sheh zgjidhjen Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, dialogun me Serbinë po e sheh si të pakuptimtë. Sipas tij, dialogu nuk do të duhet të fillonte sepse Kosovën nuk e ka obliguar askush dhe nuk ka pasur nevojë për bisedime politike. “Unë vazhdimisht kam qenë kundër dialogut …

Read More »

E turpshme: Haradinaj bllokon Demarkacionin veç për një fjalë

E turpshme: Haradinaj bllokon Demarkacionin veç për një fjalë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka lëshuar pe dje rreth Marrëveshjes për Demarkacionin mes subjekteve politike, por është Kryeministri Ramush Haradinaj ai që nuk po pranon kompromisin dhe atë vetëm për një fjalë. LDK ka pranuar që të përfshihet Raporti i Shpejtim Bulliqit në projektligj, por të merret vetëm si ORIENTIM, …

Read More »

LDK-ja e dërgon në Kushtetuese kryeministrin Haradinaj

LDK-ja e dërgon në Kushtetuese kryeministrin Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka filluar të mbledh nënshkrimet e deputetëve për të çuar në Gjykatën Kushtetuese, vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj, për faljen e borxheve për ambalazhuesit e ujit. Siç mëson Klan Kosova nënshkrimet e nevojshme ende nuk është arritur të mblidhen. Gjithashtu mësohet se deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, …

Read More »

Reagimi i vonuar i institucioneve për ndotjen e ajrit

Reagimi i vonuar i institucioneve për ndotjen e ajrit

Ndotja enorme e ajrit që ka ndodhur prej shumë vjetësh në Prishtinë nuk ka nxitur asnjëherë më parë reagimin e institucioneve sikurse tani, kur Prishtina u gjet midis zhurmës dhe presionit publik për të parandaluar ndotjen e ajrit. Edhe pse u mirëpritën, masat që ndërmorën institucionet, për ekspertët e mjedisit, …

Read More »

Lidhja e dashurisë e lë jashtë komunës Hysen Durmishin?

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti e la jashtë, por ish drejtori i tij ka krijuar një lidhje dashurie me një zyrtare të Komunës së Prishtinës. Ish-drejtori i Infrastrukturës në Komunën e Prishtinës, Hysen Durmishi, u la jashtë Komunës nga Shpend Ahmeti. Por, Durmishi një pjesë të “vetës” e la në …

Read More »