Home / KOSOVA

KOSOVA

KOSOVA News

Vuçiq thumbon keq Haradinajn: S’e kam ditur se është kaq i papërgjegjshëm

Aleksander Vuçiq thotë se nëse nuk arrihet marrëveshje me Kosovën, “na pret katastrofa”. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se me përpjekjet e tij për arritjen e një marrëveshjeje me Kosovën, e cila mund të mos pëlqehet nga populli serb, synon të përmbushë një qëllim më të lartë, sesa politika ditore. Marrëveshja duhet të arrihet, ka deklaruar Vuçiq për “Politika”. “Në rast të kundërt, do të përballemi me një katastrofë”, ka paralajmëruar ai. Vuçiq ka thënë se nëse Kosova heq taksën për produktet nga vendi i tij, Serbia “do të kthehej menjëherë në Bruksel” për të vazhduar dialogun me Kosovën. I pyetur se si e sheh deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se taksa do të hiqet vetëm pas arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare mes dy vendeve, Vuçiq është shprehur: “Unë e kam konsideruar atë gjithmonë të papërgjegjshëm, por s’e kam ditur se është kaq i papërgjegjshëm”.

Read More »

Lajmi i keq për mësimdhënësit

217 mësimdhënës nga 60 shkolla në testin e vlerësimit. Në shkollën fillore “Elena Gjika”, ende nuk ka filluar vlerësimi i performancës së mësimdhënësve, sikur në 60 shkolla tjera të Kosovës. Megjithatë, mësuesja e klasës së parë, Blerta Zeqiri-Hasani, thotë se e mirëpret këtë vlerësim, pasi do t’i inkurajonte mësimdhënësit për punë edhe më efikase me nxënës. Ajo vetëm kërkon dhe pret që vlerësimi të jetë real, raporton KTV. Vlerësimi i mësimdhënësve do të jetë i jashtëm dhe i brendshëm. Në vlerësimin e brendshëm, mësimdhënësit mund ta vlerësojnë veten, e kjo përbën 10% të vlerësimit, ndërsa drejtori i shkollës me 30%. Më pas, vlerësimi i jashtëm bëhet nga Ministria e Arsimit, ku shtohen edhe 60% të pikëve tjera. Dëfrim Gashi, drejtor i Inspektoratit të Ministrisë së Arsimit ka thënë se mësimdhënësit mund të dështojnë në këtë proces. Në anën tjetër, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, dyshon se ky proces do të jetë i rregullt pasi, sipas kryetarit Rrahman Jasha..

Read More »

Ngritja e çmimit të naftës, ky është lajmi i fundit

Pritet që të ngrihet serish çmimi i derivateve të derivateve. Kjo ngritje, sipas naftëtarëve, mund të bëhet shumë shpejt pasi, siç thonë ata, ka një ngritje të trendit të çmimit në të gjitha tregjet botërore gjë e cila ka ndikuar edhe në Kosovë. Kryetari i shoqatës së naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani, ka thënë për Gazetën Blic se kjo ngritje e çmimeve ka ardhur si shkak i berzës ndërkombëtare. “Sa i përket çmimit te derivateve, çmimin e përcakton Berza dhe organizata prodhuese OPEC. Në organizatën prodhuese OPEC kemi prodhim më të ulët dhe kjo ka ndikuar që çmimet të jenë në rritje edhe në tregjet ndërkombëtare dhe ka reflektim edhe tek ne në Kosovë. Çmimet janë në rritje me shumicë të importit dhe pritet të ketë edhe rritje me pakicë”, tha ai. Aktualisht çmimi i derivateve në Kosovë për dizel është 1.10 euro kurse për benzinë 1.11 euro. E për këtë, Berjani tha se çmimet mund të rriten deri në 5 cent më shumë. Kjo pasi gjatë vikendit, thotë ai, ka pasur ngritje të çmimit me ..

Read More »

Ja me çfarë çmimi u nderua Kadri Veseli në Stamboll

Kadri Veseli është nderuar me një çmim në Stamboll. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet digjitalizimit”. Ky çmim iu nda nga Forumi Botëror i Investitorëve “ëorld Business Angels Investment Forum”, (ëBAF) që këtë vit punimet i mbajti në Stamboll të Turqisë. Në garë për këtë çmim ishin konkurrente me Kosovën disa vende të Evropës Juglindore përfshirë Serbinë, Bullgarinë, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë, por bordi i Forumit kanë vlerësuar kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe Republikën e Kosovës me vizionin më të qartë për zhvillimin e inovacionit dhe ekonomisë nëpërmjet digjitalizimit, bën të ditur një njoftim nga zyra e Veselit. “Zonja dhe zotërinj, Forumi Botëror i Investitorëve është krenar për të njoftuar Shkëlqesinë e tij Z. Kadri Veseli, Kryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës si fitues i çmimit për Udhëheqësin më të Mirë të Evropës Juglindor..

Read More »

Protesa masive në Beograd, Vuçiq akuzohet për “tradheti të madhe” me Kosovën

Edhe sot kanë vazhduar protestat në Beograd. Qindra qytetarë serbë janë mbledhur sot në Sheshin “Nikola Pashiq” në Beograd, nën organizimin e partisë opozitare Partia Demokratike Serbe (DSS), për të protestuar, siç thonë ata, kundër “tradhtisë së madhe me Kosovën” Siç raporton “Beta”, kryetari i DSS, Millosh Jovanoviq, duke iu drejtuar të pranishmëve në protestë, ka thënë se “Kosova është Serbi dhe se për këto tri fjalë nuk ka dilemë”. “Këto fjalë janë fillimi dhe fundi i diskutimeve lidhur me atë se e kujt është Kosova. Të gjithë e dimë ku janë manastirët tanë, ku është Patrikana e Pejës, sepse e tërë ‘Kosova e Metohija’ është e mbushur me shenjtëri serbe. Të gjithë e dimë sa gjak është derdhur nga Car Llazari, deri te djemtë që e kanë mbrojtur Kosovën nga agresioni i NATO-s në vitin 1999”, tha Jovanoviq, përcjell Telegrafi. Ai gjithashtu shtoi se vetëm një njeriu i ka shkuar ndërmend që ta dorëzojë Kosovën, e ai është presidenti i Serbisë, Aleksanar Vuçiq. “Nuk kemi të drejtë që..

Read More »

A po prishet koalicioni, AAK thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

Ahmeti Isufi ka thënë se AAK është e gatshme për zgjedhje. Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi ka thënë se për momentin koalicioni qeverisës është duke funksionuar mirë, por AAK është e gatshme të shkojë në zgjedhje menjëherë. Isufi, në emisionin “Dossier D” në RTV Dukagjini, ka thënë ndajnë pikëpamje të ndryshme me PDK-në për taksën, pos sipas tij tërheqja mbrapa do të ishte gabim i madh për Kosovën. Sipas Isufit, edhe nëse zgjedhjet shpallen nesër AAK është e gatshme dhe në pozitë të mirë. “Çdo moment mund të jetë i volitshme, kujt i konvenojnë. AAK është e gatshme të shkon në zgjedhje edhe nëse ato shpallen nesër. Koalicioni ka prodhuar efekte, pasi ka formuar Ushtrinë dhe ka nxjerrë ligje të rëndësishme për këtë vend”, tha ai. Nënkryetari i AAK-së ka thënë se nuk i kanë problem zgjedhjet, sepse partia e tij ka qenë konsekuente në qëndrimet e saj. “Që sot jemi të gatshëm të shkojmë në zgjedhje. Nuk e kemi problem. Zgjedhjet janë në favorin tonë, pasi k..

Read More »

Platforma e bisedimeve, Serwer përgëzon Kosovën

Delegacioni Shtetëror për bisedime tashmë ka përgatitur platformën për dialog. Analisti i njohur dhe ish-diplomati amerikan, Daniel Serëer e ka vlerësuar me tone pozitive këtë platformë. Ky reagim i analistit të njohur vjen vetëm disa ditë pasi bashkëkryesuesit e këtij delegacioni, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, e kanë dorëzuar këtë dokument të rëndësishëm në Kuvendin e Kosovës. Server e nis analizën e tij duke thënë se ka shumë gjëra për t’u pëlqyer në këtë dokument. Ish-diplomati amerikan ka renditur disa pika, siç është përcaktimi i qartë i qëllimit nga ana e delegacionit shtetëror se në dialog hyn për njohjen e Kosovës nga Serbia si shtet sovran dhe i pavarur. Pastaj përmend edhe sigurimin e vlefshmërisë së Kushtetutës së Kosovës për tërësinë territoriale dhe kundërshtimin e hapur ndaj dhurimit të pjesëve të territorit të saj. “Reciprocitetin: Shqiptarët që jetojnë në Serbi të trajtohen njësoj si serbët që jetojnë në Kosovë dhe krimet e luftës që janë kryer nga serbët të traj..

Read More »

Prishtinasit kanë një problem të madh, ja ҫfarë po i shqetëson

Zhurma e lokaleve duket se po vazhdon të mbetët një problem i madh për prishtinasit. Banorët përreth rrugës “Rexhep Luci” ankohen se lokalet po u prishin rehatinë, arsyetohen pronarët. Sa herë ka festa, Violeta Geci, ka problem rehatinë në banesën e saj. Kjo pasi zhurma që vije nga lokalet në katin e parë të ndërtesës është e madhe. Ajo thotë se kjo gjë ka ndikuar edhe në shëndetin e saj. Violeta dhe bashkëshorti i saj finlandez shpesh janë detyruar t`i mbyllin të gjitha dritarët dhe të kërkojnë hapsirë më me pak zhurmë në banesën e tyre. Por, çfarë do të ndodhte në Finlandë nëse zhurma e lokaleve prish rehatinë banorëve përreth? Edhe Xhavit Shkodra, thotë të ketë të njëjtin problem me ndotjen akustike. Prandaj Shkodra incizoi këtë aktivitet të zhurmshëm si dëshmi për autoritetet komunale. Ai thotë se një situatë e tillë po e bënë të padurueshme jetën në banesat e tyre në rrugën Rexhep Luci. Por dikë, zhurma e lokaleve nuk e ka penguar asnjëherë. E pronari i një lokali në kë..

Read More »

Diskreminohen puntorët e sektorit privat, nuk iu kompensohet puna gjatë festave

Punëtorëve të sektorit privat nuk iu kompensohet puna gjatë festave Sot ishte ditë feste zyrtare dhe institucionet nuk punuan. Mirëpo, kjo datë e shënuar zyrtarisht edhe në Kalendarin e Festave, nuk vlen edhe për shumë punëtorë në sektorin privat që u desh të dalin në vendet e tyre të punës, raporton Klankosova. Sipas drejtuesit të Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi, puna në këto ditë është e ligjshme por ka kushte që duhet plotësuar. Të hënën edhe ata që duhet t’i kontrollojnë punëdhënësit a është plotësuar ky kusht janë në pushim.

Read More »

Mësimdhënësit kanë edhe një kërkesë tjetër

Mësimëdhënësit tanimë kanë edhe një kërkesë. Rreth 4 mijë nënshkrime janë mbledhur nga mësimdhënësit e ciklit fillor të klasave të para deri në të pestën. Me anë të këtij peticioni, mësimdhënësit kanë shprehur pakënaqësitë e tyre me koeficientin që ua përcakton atyre pagat më të ulëta se mësuesit e klasave gjashtë deri nëntë. Gjithashtu, këta mësues nëpërmjet peticionit shprehin pakënaqësinë ndaj vendimit të SBASHK’ut për ndërprerje të grevës pa u plotësuar kërkesat e tyre. Ky peticion do të dërgohet të martën në disa nga institucionet e Kosovës. Kurse, sipas Lanit, disa mësimdhënës, të cilët edhe kanë nënshkruar peticionin, kanë bërë thirrje që të kompensohen orët e humbura gjatë grevës. Ndërsa, Ministria e Arsimit ende nuk ka vendosur se kur do të zëvendësohen orët mësimore të humbura. Të gjithë mësimdhënësit nëpër shkollat e Kosovës kanë mbajtur grevë tri javore, për shkak të pakënaqësive me sistemimin e tyre në kuadër të Ligjit për paga.

Read More »