Home / LAJME

LAJME

Nënkryetarja e VV-së: Mbledhja është e zakonshme

Nënkryetarja e VV-së: Mbledhja është e zakonshme

Zyrtarja e Vetëvendosjes, Fatmire Mulhaxha – Kollçaku ka tentuar të relativizojë mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Partisë. Ka thënë se ka ardhur koha për të mbajtur mbledhjen e organit më të lartë partiak. “Nuk është mbledhje e jashtëzakonshme”, ka thënë Nënkryetarja e VV’së. Ajo para anëtarëve të KP’së së …

Read More »

Konjufca merr pjesë në mbledhjen e Partisë

Konjufca merr pjesë në mbledhjen e Partisë

Shefi i GP-së së Vetëvendosjes, Glauk Konjufca është pjesëmarrës në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të VV-së. Ku po pritet ballafaqimi i dy krahëve, ai i Albin Kurtit dhe ai i Dardan Molliqajt. Mbledhja tashmë ka filluar, pjesëmarrës janë pothuajse të gjitha figurat kryesore të Lëvizjes. Ndërkaq, kryetari aktual i …

Read More »

OKB: Shqyrtohet Propozimi i Masës Kundër Njohjes së Jerusalemit

OKB: Shqyrtohet Propozimi i Masës Kundër Njohjes së Jerusalemit

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po e shqyrton një propozim-rezolutë, me të cilën do të refuzohej vendimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për shpalljen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit. Me këtë dokument, të përpiluar nga delegacioni i Egjiptit, do shpallej se çfarëdo vendimi për …

Read More »

Gjendet i vrarë djali i ish-kryeministrit turk

Gjendet i vrarë djali i ish-kryeministrit turk

Është gjetur i vrarë në shtëpinë e tij në Stamboll mëngjesin e së shtunës djali i tri herë ish-kryeministrit të Turqisë, Mesut Yilmaz. Policia e ka klasifikuar vdekjen si të dyshimtë, teksa hetimet e para tregojnë për vetëvrasje. Biznesmeni 38-vjeçar Yavuz Yilmaz, sipas agjencisë së lajmeve “IHA”, raportohet t’i ketë …

Read More »

Bursa e dytë turistike e Maqedonisë

Bursa e dytë turistike e Maqedonisë

Mbi 150 punonjës turistik, përfaqësues të agjencive turistike, hotele, restorante, bodrume verërash, muze. udhërrëfyes turistik, transportues, studentë dhe përfaqësues qeveritar do të marrin pjesë në Bursën e dytë turistike në Maqedoni që do të mbahet më 21 dhe 22 dhjetor në Shkup. Në fokus të ngjarjeve, që nën slloganin “Të …

Read More »

Nikolla Gruevski edhe nesër në gjykatë për rastin “Shuplakat”

Nikolla Gruevski edhe nesër në gjykatë për rastin “Shuplakat”

Nesër do të mbahet seancë për rastin “Shuplakat”, ku të akuzuar janë ish kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ish ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski edhe nëntë persona të tjerë. Gruevski dhe Janakieski gjykohen bashkë, pasi që dy të akuzuar tjerë të rastit “Shuplakat” në seancat paraprake …

Read More »

Kryeministri Zaev dhe liderët tjerë të Ballkanit Perëndimor në takim joformal me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini

Kryeministri Zaev dhe liderët tjerë të Ballkanit Perëndimor në takim joformal me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini

Kryeministri Zoran Zaev sëbashku me kryeministrat e shteteve tjera të Ballkanit Perëndimor nesër mbrëma në Bruksel do të marrë pjesë në një takim joformal me ftesë të përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme, Federica Mogherini. Në takimin e tretë joformal të kryeministrave me Mogherinin do të bisedohet …

Read More »