.
Tuesday , July 16 2019
Home / MEDICINE

MEDICINE

MEDICINE

Mushkonjat i pickojnë disa njerëz e disa jo – përse?

Mushkonjave u pëlqejnë të njëjtat gjëra si ju, përveç gjakut. Këto insekte sillen rreth kampeve të zjarrit, ujit, etj., transmeton Telegrafi. Por, a e keni vërejtur se zakonisht mushkonjat e pickojnë vetëm një person në turmë? Epo, këto krijesa të vogla vërtet se zgjedhin shumë. Si e bëjnë zgjedhjen e …

Read More »

Pse nuk bën ta përdorni telefonin gjatë natës

Të gjithë e përdorim telefonin para se të flemë për të shfletuar në rrjete sociale, për të luajtur ndonjë lojë apo për ta përdorur ndonjë aplikacion të ri që e kemi marrë. Pavarësisht se çfarë bëni para gjumi me telefonin tuaj, ekspertët thonë se është koha ta largoni këtë shprehi, …

Read More »

Sa gramë sheqer guxoni t’i konsumoni brenda ditës

Një lugë e çajit përmban rreth 4g sheqer. Mbajeni mend këtë sepse do t’ju duhet për të pasur parasysh sa sheqer jeni duke konsumuar. P.sh., mesatarisht një kënaçe e një pije freskuese i përmban rreth 40g sheqer – ekuivalente me konsumimin e 10 lugëve të çajit me sheqer, transmeton Telegrafi. …

Read More »

Meshkujt vërtet janë më pak emocionalë sesa femrat

Nuk është sekret se disa meshkuj i kanë pikë të dobët emocionet e tyre. Një studim i ri, i publikuar në revistën ‘Translational Psychiatry’, mund t’i shfajësojë femrat të cilat ndonjëherë ndihen sikurse të dashurit e tyre nuk po i kuptojnë ato, transmeton Telegrafi. Hulumtimi, i kryer nga Universiteti i …

Read More »

Çfarë i ndodhë trupit nëse e hani një kastravec në ditë

Qysh prej kohërave të lashta, kastravecët janë përdorur në kuzhinat indiane, por janë përdorur edhe në mjekësinë tradicionale. Kjo për shkak se, në shtetet e nxehta si India, kastravecët e ofrojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin, transmeton Telegrafi. Dhe, ky nuk është i vetmi përfitim që kastravecët na …

Read More »