Home / SHENDETESIA

SHENDETESIA

SHENDETESIA

Metoda më e shpejtë për të humbur peshë – nevojitet vetëm ujë, mjaltë dhe limon

Obeziteti është sëmundje e cila ndërlidhet me yndyrë të tepërt trupore. Yndyra e akumuluar mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, duke përfshirë probleme me zemrën, me sistemin e tretjes dhe me sistemin e imunitetit, transmeton Telegrafi. Veç kësaj, mbipesha dhe obeziteti e shkurtojnë edhe jetëgjatësinë. Megjithatë, fatmirësisht ka ilaçe natyrale …

Read More »

Perime të cilat pastrojnë organizmin

Ky racion dreke i eliminon toksinet nga tërë trupi! Përbërësit: ▪ 1 kokë qepe të kuqe ▪ 3 thelpinj hudhre ▪ 3 karota ▪ ½ të kokës së selinos ▪ 300 gr thjerrëza  ▪ 2 speca djegës, erëza (trumzë, origano, majdanoz) ▪ pak ujë, pak vaj, pak kripë dhe pak …

Read More »

Efektet e dëmshme anësore që i kanë pilulat e gjumit

Vështirësia për të fjetur natën mund të vijë si pasojë e problemeve fizike apo mendore. Jeta moderne, stili i zënë i jetesës dhe stresi janë disa prej faktorëve të sotëm të cilët na vështirësojnë procesin e rënies në gjumë, transmeton Telegrafi. Kjo pastaj ndikon që njerëzit të përdorin pilula të …

Read More »

Ultrazëri në vende publike nxitë sëmundje dhe dhimbje

Shkencëtarët thonë se sistemet e lajmërimit, zmadhuesit i zërit dhe dyert automatike, mund të shpërndajnë efekte të sëmundjes në ultrazë. Madje edhe pajisjet elektronike që përdoren për të frikësuar minjtë dhe macet, nxisin simptome si vjellja, marramendja, lodhja, dhimbja e barkut dhe dhimbje koke, transmeton Telegrafi. Zakonisht, simptomat e sëmundjes …

Read More »

Kosova e paprekur nga epidemia e fruthit

Vendet e rajonit me epidemi fruthi, Kosova e paprekur deri më tash. Gjatë tre muajve të parë të vitit 2019, në Kosovë janë shënuar shtatë raste të reja me fruth. Këto janë të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, sipas të cilave, në vend, këtë vit nuk ka epidemi …

Read More »

Trupi dërgon sinjale: Gjashtë shenja të cilat na paralajmërojnë që menjëherë duhet ta ndryshojmë ushqimin!

Problemet shëndetësore dhe dhembjet janë tregues që organizmi ynë mundohet dhe që i është e nevojshme ndihma Ekzistojnë shenja të cilat tregojnë qartë që nuk ushqeheni drejt dhe që mund t’ju kushtojë shtrenjtë nëse nuk i ndryshoni shprehitë, transmeton Telegrafi. Fryrja dhe tretja e keqe Nëse keni probleme me tretjen, …

Read More »