Home / SHENDETESIA

SHENDETESIA

SHENDETESIA

Studimi/ Nëse bëni këto veprime, do keni gjumin e përsosur çdo natë

Gjumi është një ndër veprimet më të rëndësishme për jetën e njeriut, por shpesh herë nuk arrijmë të flemë sa duhet pasi në darkë nuk na flihet. Për të shmangur një gjë të tillë dhe për të bërë një gjumë të plotë, duhet të bëjmë disa hapa, të cilat janë: 1-Bëni një listë të gjërave që keni bërë sot ose duhet të bëni nesër. Studiuesit thonë akti i shkrimit të shqetësimeve në një letër mund të ndihmojë në qetësinë e trurit. 2-Ngrihuni nga krevati. Nëse qëndroni në këmbë derisa të jeni mjaftueshëm të lodhur mund t’ju ndihmojë që të flini më shpejt. 3-Lexoni një libër që nuk ju tërheq shumë. Nëse nuk arrini të ndaloni mendimet në trurin tuaj, merrni një libër që të largoni vëmendjen për tu fokusuar në dicka normale. Do ju lodhë sytë dhe do flini shumë shpejt. 4-Dëgjoni muzikë. Kur nuk doni të ndizni dritën dhe të mos lodhni sytë, mjaftojnë një palë kufje për të larguar cdo mendim që keni në kokë. 5-Fokusoni në frymëmarrjen tuaj. Nëse jeni në ankth, mjafton të merrni frymë ngadalë pasi..

Read More »

Katër probleme të përditshme që i zgjidh vetëm hudhra!

Kujt ja merrte mendja se hudhra përveç se i jep një shije më të mirë ushqimit, i jep edhe një zgjidhje problemeve tona të përditshme. Nuk po bëjmë shaka! Këtu kemi një listë të të gjithë trukeve që mund të realizoni, në saj të fuqive magjike të hudhrës. Fytyra Si do ja bëni nëse ju ka dalë një puçërr e tmerrshme dhe ju duhet ta zhdukni deri nesër? Epo ne po ju japim zgjidhjen! Prisni një thelb hudhër në mes dhe vendoseni mbi puçërr nga ana e prerë. Mbajeni aty për rreth 20 minuta dhe më pas hiqeni, por mos e pastroni më atë zonë. Gjithë natën hudhra ka për të bërë efektin e saj për ta përtharë e më pas zhdukur atë puçërr të tmerrshme. Këmbët Të gjithëve do t’ju ketë ndodhur t’ju kenë vrarë këpucët. E dini ç’është më e keqja? Që kur këmbët i ke copë nuk ta mban të veshësh as këpucë të tjera. Për këtë ju vjen në ndihmë hudhra. Fërkoni me hudhër plagën që ju kanë shkaktuar këpucët. Ajo do të kryejë dezinfektimin dhe po ashtu mbylljen e shpejtë të plagës. Mushkonjat Tani mushkon..

Read More »

Çfarë ndodh në trup nëse fërkoni gishtat e caktuar vetëm një minutë

Provoni metodën magjike japoneze kundër dhembjeve. Çdo gisht në dorë është i lidhur me organin e caktuar, mjaftojnë 60 sekonda të fërkoni gishtin e caktuar dhe me masazh të zbusni simptomat dhe të eliminoni dhembjen. Provoni këto metoda të propozuara! – transmeton Telegrafi. Mjekësia e lashtë japoneze thotë që secili gisht është i lidhur me organin e caktuar në trup dhe me përmirësimin e punës të atij organi dhe eliminimin e disa dhembjeve të zakonshme shëndetësore, si p.sh. dhembja e kokës dhe kapsllëku, mund të ndikohet nëpërmjet gishtit të caktuar. Për ta eliminuar këtë dhembje, fërkoni gishtin e caktuar dhe shumë shpejt simptomat do të duhej të zbuteshin, madje edhe do të duhej të zhdukeshin. Mjaftojnë 60 sekonda fërkim dhe të ndieni ndryshimin pozitiv. Mësoni se cilin gisht duhet ta fërkoni, duke pasur parasysh se çfarë problemi shëndetësor ju mundon: 1. Gishti i madh është i lidhur me zemrën dhe mushkëritë. Bëni masazh këtij gishti kur të ndieni që zemra po ju rrah tepër s..

Read More »

Jo vetëm të shijshme/ Njihuni me përfitimet kurative të farave të lulediellit!

TIRANE – Farat e lulediellit janë të pasura me vitaminë E, B1, B3 dhe B6, si dhe kanë bakër, mangan, selen, fosfor, magnez dhe folate. Duke pasur një përmbajtje të lartë yndyrore, ato rrezikojnë të prishen lehtë, kështu që është mirë të ruhen në një enë hermetike në frigorifer. Ato mund t’i shtohen sallatës, supave të nxehta apo të ftohta. Përfitime kardiovaskulare dhe antiinflamatore Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E, antioksidantit më të madh në trupin tonë. Vitamina E neutralizon radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë membranat qelizore dhe qelizat e trurit. Duke i mbrojtur këto komponentë qelizorë dhe molekularë, vitamina E ka efekte të rëndësishëm antiinflamatorë, që rezulton në uljen e simptomave të astmës, osteoartritit, artritit reumatik dhe inflamacioneve të ndryshme. Është treguar gjithashtu se vitamina E ul rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, peshës dhe shpeshtësinë e afsheve të nxehta te gratë gjatë menopauzës shkruan Shije. Vitamina E n..

Read More »

Fryrja e stomakut, lëngu me limon dhe kastravecë e largon këtë problem menjëherë

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani diçka me të cilën nuk pajtohet trupi juaj. Metodat për trajtimin e këtij fenomeni fillojnë nga konsumimi i ushqimeve të caktuara e deri te konsumimi i shumtë i ujit. Por, Jason Vale, i njohur si ekspert i nutricionit, ka këshilluar gjatë një interviste të konsumoni lëng që përbëhet me limon, kastravecë, mollë dhe pjeshkë për ta zvogëluar fryerjen e barkut, shkruan tg. “Limoni dhe kastraveci e pastrojnë sistemin e trupit. Duke shtuar mollë dhe pjeshkë ju e bëni pijen të pasur me fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë në funksionimin e duhur të organizmit”, ka thënë ai. Edhe nutriconistja Stephanie Middleberg ka sugjeruar se kastraveci dhe limoni ndihmojnë në zvogëlimin e fryerjes së barkut. “Jo vetëm se merrni vitaminë C nga limoni, por është mënyrë e mahnitshme edhe për të ndihmuar në sistemin e tretjes. Në anën tjetër, kastraveci rekomandohet për shkak se ndihmon në uljen e ënjtjes”. ..

Read More »

Keni perioda të vështira, problem me energji, infertilitet ose menopauzë? Ky produkt mund të ju ndihmojë

Është e ditur se përveç punëve të shumta dhe aktiviteteve ditore, femrat ballafaqohen edhe me probleme të shumta shëndetësore gjatë jetës së tyre. Po sikur të njoftoheni me një produkt natyral i cili ka kaq shumë benefite shëndetësore sa që do të ju ndihmonte t’i kapërceni një numër të madh të problemeve..një produkt i cili do të ndihmonte me ngritjen e nivelit të energjisë, kapërcimin e stresit, dhimbjet e periodave dhe largimin e simptomave të menopauzës. Bio Female Power është produkt i cili ndihmon gjininë femrore në balancin dhe funksionin e duhur të trupit dhe ka një mori të benefiteve. Ky produkt është plotësisht organik dhe kjo është një prej arsyeve kryesore pse përveç benefiteve është gjithashtu shumë i sigurtë për t’u konsumuar. Produkti mund të përdoret nga kushdo që ka probleme me: Perioda të vështira me shumë dhimbje dhe të parregullta Kushdo që ka probleme me gjumin Probleme me sistemin nervor Kushdo që është në periudhën e menopauzës Probleme me infertilitetin Spec..

Read More »

Fryrja e stomakut: Lëngu me limon dhe kastravecë e largon këtë problem menjëherë

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani diçka me të cilën nuk pajtohet trupi juaj. Metodat për trajtimin e këtij fenomeni fillojnë nga konsumimi i ushqimeve të caktuara e deri te konsumimi i shumtë i ujit, transmeton Telegrafi. Por, Jason Vale, i njohur si ekspert i nutricionit, ka këshilluar gjatë një interviste të konsumoni lëng që përbëhet me limon, kastravecë, mollë dhe pjeshkë për ta zvogëluar fryerjen e barkut. “Limoni dhe kastraveci e pastrojnë sistemin e trupit. Duke shtuar mollë dhe pjeshkë ju e bëni pijen të pasur me fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë në funksionimin e duhur të organizmit”, ka thënë ai. Edhe nutriconistja Stephanie Middleberg ka sugjeruar se kastraveci dhe limoni ndihmojnë në zvogëlimin e fryerjes së barkut. “Jo vetëm se merrni vitaminë C nga limoni, por është mënyrë e mahnitshme edhe për të ndihmuar në sistemin e tretjes. Në anën tjetër, kastraveci rekomandohet për shkak se ndihmon në uljen e ën..

Read More »

Probiotikët ndihmojnë në parandalimin e depresionit

Mjekët dhe ekspertët nëpër botë pajtohen me faktin se nuk ekziston asnjë ilaç çudibërës për të gjitha sëmundjet, por studimi i ri për probiotikë riafirmon se probiotikët vërtet e kanë një efekt çudibërës në shëndetin e të gjithë organizmit. Studimi, rezultatet e të cilit u botuan në revistën Brain, Behavior and Immunity, zbulon se probiotikët nuk janë të mirë vetëm për shëndetin e sistemit të tretjes, por edhe se mund ta përmirësojnë shëndetin mendor. Shkencëtarët e kanë studiuar shëndetin e 40 personave gjatë një periudhe prej katër javësh. Ata e përcollën gjendjen e tyre shpirtërore dhe e matën mundësinë e shfaqjes së depresionit dhe luhatjes së psikike. Ata u ndanë në dy grupe – njëri grup kishte marrë probiotikë, ndërsa tjetri placebo. Rezultatet zbuluan se pjesëmarrësit të cilët kishin marrë probiotikë, e kishin një rrezik më të ulët të ndryshimeve të papritura të gjendjes shpirtërore dhe incidencë të emocioneve negative, kur jo çdo gjë është ashtu siç duan ata. Edhe pse shken..

Read More »

Gjërat që njerëzit e lumtur i kanë të përbashkëta

Çdo njeri dëshiron të jetë i lumtur, prandaj edhe shkenca që merret me lumturinë ka fituar shumë vëmendje viteve të fundit. Hulumtuesit anë e mbanë globit kanë filluar të prodhojnë raporte mbi çështjen e lumturisë dhe psikologjinë pozitive, e cila fokusohet në atë çfarë i bën individët dhe komunitetet të jenë shumë të lumtur, transmeton Telegrafi. Duke marrë parasysh se janë kryer tërë këto hulumtime e studime, hulumtuesit besojnë se rreth 40% e lumturisë sonë varet nga vetë ne; pjesa tjetër përcaktohet nga gjenetika dhe faktorët e jashtëm. Pra, kjo nënkupton se ne mund të bëjmë më shumë se ç’kemi menduar për ta kontrolluar lumturinë tonë. Më poshtë i keni disa këshilla nga shkencëtarët se si mund ta ndihmoni veten sa i përket lumturisë. – Lidhjet janë esenciale. Një studim i përmasave të mëdha, i cili ka zgjatë për më shumë se 70 vite, ka zbuluar se personat më të lumtur dhe më të shëndetshëm janë ata që kultivojnë lidhje të forta me njerëz të cilëve iu besojnë. – Koha është më ..

Read More »

STUDIMI I RI/ Borziloku, vlera shëndetësore të padiskutueshme

Kjo erzë verore, me një shije dhe aromë tepër pikante dhe të veçantë, duket se ka vlera ashtu sikurse populli ka besuar gjithmonë. Borziloku është i pasur në flavanoide, substanca bimore të cilat kanë potencial të lartë antioksidues dhe anti-inflamator. Në sajë të kësaj force, arrihet të shihet efekti mbrojtës ndaj dëmtimeve të kromozomeve nga rrezatimi dhe nga oksigjeni reaktiv. Një studim rishikues, i publikuar në revistën “Nutrition and Cancer” në vitin 2013, hetoi efektet e mundshme të borzilokut në trajtimin e kancerit. Ai rezultoi se borziloku, në sajë të përmbajtjes në përbërës bio-aktiv si eugenoli, acidi rosmarinik dhe acidi karnosik, mund të luajë rol mbrojtës kundër kancerit të lëkurës, mëlçisë, gojës dhe mushkërive, sipas të dhënave në eksperimente laboratorike. Efektet anti-plakje Studimet vërtetojnë atë çka popujt kanë besuar dhe praktikuar në shekuj. Borziloku mbron qelizat e mëlçisë, zemrës dhe trurit nga dëmtimet që shkaktojnë radikalet e lira. Efekte të tjera të do..

Read More »