Home / SPORT

SPORT

SPORT

Pingpongistët në formë të mirë para Lojërave Mesdhetare

Ekipi i pingpongistëve që do të përfaqësojnë Kosovën në Lojërat Mesdhetare Tarragona 2018, po vijon përgatitjet nën udhëheqjen e përzgjedhësit, Yll Bislimi dhe ndihmësit të tij, Baton Çitaku. Garuesit kanë filluar përgatitjet të shtunën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, kurse do të stërviten deri më 21 qershor. Fatih Karabaxhaku, Kreshnik Mahmuti dhe Mentor Shabani janë tre pingpongistët që do të kërkojnë sukses në Tarragona 2018. Sipas Federatës së Pingpongut të Kosovës (FPPK), garuesit e tyre ndodhen në formë të mirë. “Përgatitjet i kemi filluar pak me vonesë për shkak se dy lojtarët e rinj, Fatihu dhe Kreshniku kanë qenë pjesëmarrës në kampionatin ballkanik, ku kanë pasur paraqitje mjaft mirë, Kreshniku ka shënuar pesë fitore, kurse Fatihu plot 12 fitore. Shpresojmë që edhe në Tarragona do të jenë në formë të mirë”, thuhet në njoftimin e FPPK-së. Gjatë këtyre pesë ditëve do të organizohen nga dy përgatitje në ditë. Pingpongistët udhëtojnë më 24 qershor për në Tarragona,..

Read More »

Arbnor Morina, Isa Sadriu e Megzon Visoka, marrin licencat Profi-level

Nuk do mend se njëri nga prioritet e Federatës së Futbollit të Kosovës, është padyshim edhe ngritja profesionale e trajnerëve të futbollit, duke qenë se gjatë okupimit shumë trajnerë nuk e kishin mundësinë e ngritjes së tyre profesionale. Kështu që në bashkëpunim me FSHF-në numrit të trajnerëve me Licencën Profi-level tashmë i janë shtuar edhe tre trajnerë të futbollit. Përzgjedhësi i Kombëtares U-15 Isa Sadriu, trajneri i Kombëtares U-19 femrave Megzon Visoka dhe trajneri i mirënjohur Arbnor Morina janë tre trajnerët e pajisur së fundmi me licencën Profi-level. Por, FFK-ja do të vazhdojë të punojë dhe angazhohet edhe më tutje në ngritjen profesionale të trajnerëve edhe në të ardhmen. The post Arbnor Morina, Isa Sadriu e Megzon Visoka, marrin licencat Profi-level appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Shqipëria, gati për Danimarkën

Kombëtarja e Shqipërisë në basketboll do të luajë më 1 korrik ndaj Danimarkës, në sallën sportive “Feti Borova” në Tiranë, ndeshjen e fundit të fazës para-eliminatore të Kampionatit Europian “Eurobasket 2021”. Deri më tani, kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Antonios Doukas, kanë 3 humbje në tri sfidat e zhvilluara (dy ndaj Armenisë dhe një ndaj Danimarkës), ndodhen në vendin e fundit të Grupi B dhe nuk kanë asnjë shans për të shkuar më tej. Ndaj dhe përballja e 1 korrikut është më së shumti për statistikë për kuqezinjtë, pasi i kanë thënë që në shkurt “lamtumirë” këtij eventi. Sipas një informacioni që ka publikuar Federata Shqiptare e Basketbollit (FSHB), kombëtarja është grumbulluar në kryeqytet, ku do të vijojë përgatitjet gjatë këtyre dy javëve deri në sfidën e 1 korrikut. Kuqezinjtë do të stërviten dy herë në ditë, me shpresën që të korrin suksesin e parë në këtë ngjarje. The post Shqipëria, gati për Danimarkën appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Mehmeti ia numëron gabimet Federatës së Volejbollit të Kosovës

Drejtori i klubit të volejbollit Prishtina F. (femrat), Mehdi Mehmeti, vazhdon luftën e ashpër me Federatën e Volejbollit të Kosovës. Ai shprehet kritikë dhe sipas tij, Europa e bota punojnë me letra dhe nuk lejojnë falsifikime! Sipas tij, Federata nuk po i respekton rregulloret dhe herë pas here bënë shkelje. “Sulmet ndaj klubit tonë (Prishtina F.) nuk kanë të ndalur, pse i kemi shkruar CEV-it (Federatës Evropiane të Volejbollit). Por për Bardhylin nuk kemi shkruar, vetë federata ka kërkua për disa lojtarë se a janë me rregull me dokumentacione. CEV-i ju ka kthye përgjigjen me shkrim se cilët lojtarë kanë drejtë të luajnë për kombëtare e kush nuk ka të drejtë. CEV-i dhe FIVB i intereson pasaporta si lojtarë e jo pasaporta e shtetit. Disa lojtarë si Gazmend Husaj, Adriatik Kajtazi, Bardhyl Hajdari, Vildane Jashari janë regjistruar si lojtarë në kombëtaren e Shqipërisë dhe janë në listat e Vis, prandaj pa bërë pagesat sikurse që u bë pagesa për Vildane Jasharin atëherë këta lojtarë n..

Read More »

Belgjika “tregon dhëmbët”, 3 gola për 3 pikë ndaj Panamasë (VIDEO)

Belgjika e nisi me këmbën e duhur eksperiencën në kampionatin botëror, teksa mposhti në debutim Panamanë, me rezultatin e thellë 3-0. Vendi nga Amerika Qendrore, që luante për herë të parë në finalet e një kampionati botëror, rezistoi vetëm në 45 minutat e para, të cilat u mbyllën me rezultatin 0-0. Më pas ishte Dries Mertens që zhbllokoi rezultatin me një gol mjaft të bukur nga distanca, ndërsa Romelu Lukaku shënoi dy herë për të vulosur fitoren 3-0. Gjithsesi, përtej fitores, Belgjika shfaqi probleme në fushën e lojës, veçanërisht në bashkëpunimin mes lojtarëve, që nuk ishte në nivelin e duhur për një skuadër pretendente. 18 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Botërori i fëmijëve, fiton skuadra “Shimpanze”, pjesë edhe një shqiptare

Në Moskë është zhvilluar finalja e “Futboll për miqësi” ku fitues ka dalë ekipi i quajtur “Shimpanze”. 32 ekipe me fëmijë nga 211 vende dhe rajone të botës përjetuan një eksperiencë të rrallë në Rusi. Për disa ditë me radhë, ata zhvilluan ndeshje futbolli mes tyre. Në fund të turneut disa ditor sigurisht që do të kishte një fitues. Ekipet mbanin të gjithë emrat e kafshëve më të rrezikuar për t’u zhdukur sot në botë. Në secilin ekip ishin 6 fëmijë me kombësi të ndryshme. Skuadra fituese, “Shimpanze”, kishte në përbërjen e saj lojtarë nga Dominika, Kolumbia, Malavia, Benini, Republika Demokratike e Kongos, St Kitts dhe Nevis si edhe trajner një i ri nga Rusia. Ekipi fitues, në fazën e parë, gjendej në të njëjtin grup ku luante edhe skuadra pjesë e të cilës ishte Megi Jata, vajza 12-vjeçare që përfaqësoi vendin tonë në këtë program social të Gazprom. Në ndeshjen mes tyre “Shimpanze” fitoi me një rezultat të thellë. Në fund të turneut ishin ata që triumfuan mbi të gjitha ekipet e tjera..

Read More »

Gruaja s’e la të ikte në Rusi, ja surpriza e shokëve (Video)

Shtatë miq blenë një autobus për të udhëtuar gjithë rrugës nga Meksika në Rusi 2018, por kur rrethanat personale ndaluan një prej tyre të shkojë, të tjerët vendosën që Javi duhej të shkonte në Kupën e Botës në një mënyrë ose në një tjetër. Në një plan të dështuar në Botërorin e Brazilit katër vjet më parë, miqtë blenë një autobus të vjetër shkollor në qytetin e Durango, e pikturuan atë me ngjyrat kombëtare dhe e dërguan atë deri në Portugali, duke u përgatitur për të hyrë në udhëtimin kontinental. Javi en la inauguración del Mundial ¡Javier ya camate pofavo!Compórtate que es la inauguración del Mundial!#IngueSuMatrushka #Rusia2018 #FifaFanFest #MiViejaNoMeDejo #TodosSomosJavier Gepostet von Ingue Su Matrushka am Donnerstag, 14. Juni 2018 Por Javi u tërhoq – nëpërmjet një postimi të tmerrshëm në Facebook, i cili që atëherë është bërë viral. Shokët shkruan se Javier iu kishte thënë:”Gruaja ime nuk do të më lejojë të vij”. 1 of 10 “Ai nuk mund të bashkohej me ne, por ne vendosëm ..

Read More »

Chelsea-Napoli, arrihet akordi për Sarrin

Maurizio Sarri mund të quhet tashmë trajner i Chelseat, ndonëse zyrtarizimi do të vijë vetëm në mesjavë. Drejtuesit e Chelseat kanë arritur akordin me Napolin, për të paguar vetëm 4 milionë euro, për kartonin e trajnerit dhe tashmë janë gati ta prezantojnë Sarrin në Londër, duke filluar nga e mërkura. De Laurentis ka pranuar të marrë vetëm gjysmën e vlerës së kartonit, duke pasur parasysh se klauzola e largimit ishte përcaktuar 8 milionë euro. Bashkë më Sarrin në Londër do të shkojë një tjetër italian, Gianfranco Zola. Ish sulmuesi i famshëm italian, ka luajtur për shumë vite te Chelsea, duke qenë një njohës i mirë i ambientit londinez. Pikërisht për këtë arsye, Abramovich ka pranuar t’i vërë në dispozicion “Magic Box”, Sarrit, në eksperiencën e tij të parë jashtë Italie, si trajner. 18 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Mariqi është fitues i garës

Kreshnik Mariqi i Auto Klubit Prizreni D&G është fitues i garës në auto sllallom, e cila u mbajt në Sllatinë. Deri te fitorja ai arriti me kohën 1:42.675 minuta. Pozita e dytë i takoi Valon Jahën e Kaçandolli PRT, i cili në krahasim me fituesin u vonua për vetëm +00.908 sekonda, ndërsa podiumi në plasmanin e përgjithshëm u plotësua me Ernest Dakën e DTM që për 01.884 sekonda ishte më i ngadalshëm se Mariqi. Në konkurrencën ekipore pozita e parë i takoi Prizrenit D&G, e dyta Kaçandolli PRT, ndërsa e treta u rendit Gjakova 137. Rezultatet në klasa: Klasa 3 (mbi 1600 ccm – Grupi 1) 1.Jeton Qerimi (BMW – Gjilani) 01:48.492 2.Faton Ferati ( – Kaçandolli PRT) +07.579 3.Mitat Vuqitërna (Audi – Rahoveci) +08.579 Klasa 6 (mbi 1600 ccm – Grupi 2) 1.Bekim Kadria (Renault – Gjakova 137) 01:57.400 2.Pajtim Qupeva (Golf – Eurogoma) +08.833 3.Fetie Halimi (Golf – DTM) +39.566 Klasa 7 (deri 1200 ccm – Grupi 3) 1.Kreshnik Mariqi (Yugo – Prizreni D&G) 01:42.675 2.Halil Çereti (Yugo – Prizre..

Read More »

Maloku pret tani të ndeshet për titull GBU të botës

Gjatë fundjavës Kamer Maloku sërish u ngjit në ring por edhe kësaj radhe për të mbroj titullin GBU Kontinental. U takua me hungarezin Janos Lakatos dhe nuk i dha të njëjtit asnjë rast që ta rrezikoj pasi e mposhti me KO qysh në raundin e katërt. Gjatë gjithë ndeshjes boksieri shqiptar dominoi në ring dhe i tregoi kundërshtarit se ka ardhur në Gjermani koti dhe me meritë në fund erdhi deri tek triumfi . Maloku për “ArenaRing” thotë se tani pret që të ndeshet për titull GBU të botës. “Tani pres që të ndeshem për versionin GBU të botës dhe më një fitore do të mi hapte rrugët që të ndeshem edhe për tituj të versioneve më të mëdha, por fatkeqëssht njëher do të më duhet një pushim i detyrueshëm sepse kam disa terapia për të shënruar krahun, kurse kur të rikuperohem do futem sërish në përgatitje intensive për aktivitet tjera që më presin”, tha Maloku. The post Maloku pret tani të ndeshet për titull GBU të botës appeared first on ABC24.AL.

Read More »