Home / TECH

TECH

TECH

Ky ndyshim i Facbook dhe Messenger do t’i gëzoj të gjithë

Ndryshime në rrjetin social, Facebook dhe messenger.Facebook njoftohet se është gati të prezantojë modalitetin e errët për aplikacionin Messenger, duke e bërë atë platformën më të fundit të mediave sociale ndjekëse të trendit, pasi Twitter dhe Reddit njoftuan versionet e tyre më herët.U zbulua për herë të parë testimin e fshehtë të modalitetit së Facebook-ut në tetor të vitit të kaluar kur Jane Manchun Ëong publikoi disa pamje të Facebook Messenger që tregonin aplikacionin me një sfond të zi dhe menunë e bisedave.Facebook nuk u përgjigj në asnjë pyetje të menjëhershme në lidhje me këtë modifikim, transmeton lajmi.Megjithatë, ashtu siç pohon CNet, Facebook javën e kaluar më në fund testoi modalitetin e errët, por gjiganti teknologjik nuk elaboroi më tutje.Pas Facebook Messenger edhe Microsoft, Google Chrome dhe Ëhatsapp po besojnë të ndjekin të njëjtin trend.

Read More »

Kujdes: Mos e mbusheni kështu telefonin

Këto janë disa nga gabimet më të mëdha që bëni kur te mbusheni telefonin tuaj.Është e vështirë të kalojmë një ditë pa përdorur telefonin.Tani është bërë pjesë e jetës tonë dhe nuk e heqim dot nga dora, sepse në një farë mënyre na mban të lidhur jo vetëm me miqtë, por dhe me botën. Megjithatë, ka një problem me to.Është pikërisht bateria dhe mesa duket ne e paskemi përkeqësuar atë.1. Mos vazhdoni ta karikoni kur bateria është 100%Momenti më i keq për të karikuar telefonin është gjatë natës, pasi në momentin kur telefoni karikohet 100% dhe vazhdon të karikohet arrin në atë që quhet ‘ngarkesë’. Kjo shkakton tensionin e lartë të telefonit tuaj dhe ndikon menjëherë në baterinë e tij. Bateria nuk duhet të jetë asnjëherë e plotë pasi mund t’ju japi probleme më pas.2. Karikojeni telefonin sa herë të mundeni gjatë ditësËshtë më mirë të karikoni telefonin tuaj sa herë të mundeni gjatë ditës sesa ta karikoni menjëherë sa bateria shkon 1%, shkruan ata. Kjo ndihmon që bateria të optim..

Read More »

Lajm i rëndësishëm për ata që kanë Samsung, fshini menjëherë këto dy aplikacione

Njoftim i rëndësishëm për të gjithë ata që përdorin Samsung.Disa aplikacione popullore të smartfonëve me sistem operativ Android kanë ndarë të dhëna me Facebook pa lejen e përdoruesve, ka zbuluar një studim i ri.Privacy International, kompani me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, zbuloi se TripAdvisor, Kajak, MyFitnessPal dhe Skyscanner janë vetëm disa prej shumë aplikacioneve të Android që dërgojnë të dhëna të ndjeshme të përdoruesve tek Facebook, transmeton lajmi.net.Në disa raste, aplikacionet po shpërndanin të dhëna private me platformën gjigante edhe nëse përdoruesit nuk kishin një llogari në Facebook.Privacy International bëri një rishikim të 34 aplikacioneve popullore të Android dhe zbuloi se të paktën 21 ose 61 për qind prej tyre filluan të mbledhin të dhëna nga përdoruesit që sapo hapën aplikacionin.Madje, kjo ndodhte pa dijeninë e përdoruesve, ashtu siç mësohet nga raporti i PI.Privacy International tha se disa aplikacione dërguan të dhëna veçanërisht të ndjeshme dhe ..

Read More »

Lajm i rëndësishëm për përdoruesit e iPhone, ja çka do t’iu ndodh kur të përditësoni telefonin

Kujdes kur përditësoni versionin në iPhone, pasi kjo mund t’iu ndërpresë shërbimet e internetit.Përditësimi i iPhone në versionin më të fundit të iOS 12 mund të ndërpresë shërbimet e internetit.Sipas Forbes, iOS 12.1.2, i cili u lancua për të rregulluar problemin e lidhjes me Ëi-Fi nga smartfoni për përdoruesit në Turqi, për ironi e prezantoi të njëjtin problem në vende të tjera, transmeton lajmi net.Në njoftimin zyrtar për iOS 12.1.2, Apple thotë se përditësimi “adreson një problem që mund të ndikojë në lidhjen me rrjet në Turqi për versionin iPhone XR, iPhone XS dhe iPhone XS Max”.Shumë përdorues kanë zgjedhur Tëitter për t’u ankuar për këtë problem, me disa madje duke pretenduar se smartfonë e tyre kanë qenë jashtë funksionit.

Read More »

Investimi i madh i Audi-s

Schott është kreu i përkohshëm i “Audi” pas arrestimit të Rupert Stadler për shkak të skandalit për manipulimin e testeve për ndotjen.Prodhuesi gjerman i automjeteve, “Audi” do të investojë 14 miliardë euro në zhvillimin e automjeteve elektrike, dixhitalizim dhe makinat pa pilot në vitet në vijim.Synimi është që të ofrohen 10 modele krejtësisht elektrike dhe 10 të tjera me motor hibrid deri në vitin 2025.“Ne kemi orientuar synimet tona drejt lëvizshmërisë elektrike dhe do t’i përqendrojmë edhe më shumë përpjekjet tona”, tha Bram Schot në selinë qendrore të “Audi” në qytetin gjerman të Ingolstadt.Schott është kreu i përkohshëm i “Audi” pas arrestimit të Rupert Stadler për shkak të skandalit për manipulimin e testeve për ndotjen.Investimi i “Audi” është pjesë e strategjisë së grupit “Volkswagen”, që ka shpallur një plan investimi prej 44 miliardë eurosh në teknologji të reja.

Read More »

Ja lur do të lancojë Apple smartfonët me 5G

Apple do të lancojë iPhone-in që mbështetë gjeneratën e pestë teknologjisë së rrjetit të “broadbander” në vitin 2020, sugjeron një raport i ri.Gjigandi teknologjik nga Kalifornia thuhet se po punon në një smartphone super të shpejtë që mund të shkarkojë filma të rezolucionit 4K në vetëm disa sekonda – por nuk do ta lancojë atë për dy vite të tjera, transmeton lajmi.5G është e ardhmja e smartfonëve – një përmirësim i madh në rrjetet aktuale 3G dhe 4G që përdorim sot.Ajo premton shpejtësi të shkarkimit më të shpejtë dhe më pak vonesa gjatë luajtjes së lojërave.Transportuesit celularë si EE dhe Vodafone duhet të përgatisin rrjetet e tyre për 5G dhe prodhuesit e telefonave duhet të instalojnë modemët 5G në seritë e reja të smartfonëve.Shumë kompani të smartfonëve do të fillojnë të intergojnë 5G-në në fillim të vitit 2019, por Apple nuk do ta bëjë këtë deri në vitin 2020 sipas një raporti të Bloomberg.

Read More »

Ky është telefoni më i lirë, ja sa kushton

Nëse doni të hiqni dorë nga telefonat celularë me internet, në kohën e pushimeve, Beafon C65 është një mundësi e shkëlqyer për ta bërë këtë.Ka të ngjarë të jetë një nga telefonat më të lirë që aktualisht është në dispozicion, shitet për 12.99 euro.Telefoni nuk është i pajisur vetëm me një vend të dyfishtë SIM, por gjithashtu me një kamerë dhe një ekran me ngjyra prej 1.77 inç.Ajo gjithashtu ka një jetë maksimale të baterisë deri në 180 orë të gatishmërisë dhe 220 minuta kohë bisede.

Read More »

Galaxy S10 që do t’i mposhtë të gjitha modelet e iPhone

Madje nuk mund t’i gjeni as në shumë laptopë.Kështu, me risinë e re, prurja e re e kompanisë koreano-jugore mund t’i lërë pas iPhone-t dhe laptopët e Apple.Një raport i ri, nga GF Securities i Hong Kongut, pohon se Galaxy S10 do të vijë i pajisur me 12 GB RAM. Po, e shikuat mirë, 12 GB RAM nuk mund t’i gjeni në asnjë telefon tjetër të zgjuar. Madje nuk mund t’i gjeni as në shumë laptopë.Ky hap i madh në hapësirën e RAM-it do të thotë një telefon që operon me super shpejtësi si kurrë më parë.Mendohet se risia të ketë si qëllim përpunimin me shpejtësi të lartë të sasive të mëdha të të dhënave që rrjeti 5G do ta bëjë celularin të aftë për t’i marrë, transmeton “JOQ”.Sikur kjo të mos mjaftonte, thuhet gjithashtu se hapësira e magazinimit në Galaxy S10 do të rritet në një 1TB.Me pak fjalë ju do keni në xhep një telefon super të fuqishëm që mund ta zëvendësojë fare mirë laptopin.

Read More »