Home / TECH

TECH

TECH

Telefoni me 5G i OnePlus mund të mos jetë OnePlus 7

Telefoni me 5G i OnePlus mund të mos jetë OnePlus 7

OnePlus kishte deklaruar më parë se ata do të lansonin një telefon 5G në 2019, për të cilin shumë kishin supozuar se do të ishte ose OnePlus 7 ose 7T. Kjo bazohet në orarin e lansimit të kompanisë në të cilën ata zakonisht lëshojnë dy telefon premium në vit. Por …

Read More »

Facebook vjen me lajmin qe po e prisnin të gjithë

Facebook se shpejti do të vjen me risi.Së shpejti do të hyjë në funksion veçoria e Facebook e cila ju lejon ta anuloni mesazhin e dërguara në aplikacionin Messenger, deri në 10 minuta pasi t’i keni dërguar, veçori kjo ekzistente në rrjetin social “Instagram”.Planet për këtë përditësim të fundit të aplikacionit, i cili u bë i disponueshëm për përdoruesit e iPhone dhe iPad të martën, transmeton lajminet.“Së shpejti: Fshijeni mesazhin nga biseda pasi të jetë dërguar. Nëse e keni dërguar aksidentalisht foton, informacionin apo mesazhin e gabuar, tani mund ta përmirësoni atë duke e fshirë mesazhin deri në 10 minuta afat pasi ta dërgoni atë”, shkruhej në shënimin e përditësimit.Një prototip i këtij përditësimi është mundësuar nga Jane Wong, profesoreshë në Universitetin e Uashingtonit Perëndimor, e cila shpërndau fotografitë në Twitter, duke shpjeguar se si do të funksionojë ndryshimi.

Read More »

Përveç sasisë, matësi i karburantit kryen edhe këtë funksion

Matësi i karburantit ka për qëllim kryesor të tregojë sasinë e karburantit në automjet, në mënyrë që drejtuesi i automjetit me qenë i informuar.Në shumicën e veturave përkrah ikonës së pompës në treguesin e karburantit ka një shigjetë që tregon djathtas ose majtas, po cili është kuptimi i kësaj shigjete?Na ndodhë shpesh që kur shkojmë në pompë të mbushim veturën me karburant të mos jemi të sigurt se nga cila anë gjendet rezervuari.Pikërisht, kjo shigjetë tregon se në cilën anë është vendosur gryka ku mbushet rezervuari me karburant.

Read More »

Nokia prezanton super telefon, me ekran gjigant

Prezantohet telefoni i ri të mençur Nokia 7.1.Nokia 7.1 ka ekran me rezolucion 1080 x 2280 piksela dhe diagonale prej 5.84 inç. Ai është mbrojtur nga Gorilla Glass 3. Përveç kësaj, ekrani mund të bëjë konvertimin HDR në kohë reale në video SDR.Telefoni i ri i Nokias ka procesor Snapdragon 636 SoC, kurse ka RAM 3 ose 4GB. Hapësira e tij e brendshme është 32 ose 64GB. E nëse kjo hapësirë nuk është e mjaftueshme atëherë ajo mund të shtohet përmes një karte microSD.Kamera e tij është 8MP f/2.0 – për selfie, dhe 12MP f/1.8 kamera kryesore. Dhe një kamerë tjetër bardh e zi 5MP.E kamerat e pasme kanë optikën Zeiss dhe disa veçori të mrekullueshme të softuerit me modalitet të dyfishtë, që iu mundëson të përdorni në të njëjtën kohë kamerën para dhe atë të pasme.Bateria e telefonit të ri të Nokias është 3,060 mAh. E Nokia thotë se 50 për qind e baterisë mund të mbushet për 30 minuta. Telefoni ka sistemin operativ Android 8.1 Oreo, transmeton Koha.net.Nokia 7.1 mund të paraporositet q..

Read More »

Vëmendje: Priten ndërprerje të përkohshme të internetit në 48 orët e ardhshme

Nëse në 48 orët e ardhshme filloni të përjetoni rënie të rrjetit, mos u shqetësoni sepse kjo është planifikuar. Në një raport nga RT (nëpërmjet NDTV), Korporata e Internetit e Emrave dhe Numrave të Caktuar (ICANN) ka njoftuar se do të kryejnë punën e mirëmbajtjes dhe ndryshojnë çelësin kriptografik që ndihmon në mbrojtjen e DNS-së së Internetit.Sipas ICANN, kjo punë e mirëmbajtjes është e nevojshme sidomos në këtë kohë, ku ne po shohim një rritje në sulmet kibernetike. Në një deklaratë të bërë nga Autoriteti Rregullator i Komunikimeve (CRA), duket se jo të gjithë do të ndikohen domosdoshmërisht nga kjo çështje dhe se do të varet nga ISP-ja juaj.CRA thotë, “Për të sqaruar më tej, disa përdorues të internetit mund të preken nëse operatorët e rrjetit ose ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP-të) nuk janë përgatitur për këtë ndryshim. Megjithatë, ky ndikim mund të shmanget duke mundësuar zgjerimet e duhura të sigurisë së sistemit.”“Ne mund të supozojmë se shumica e ISP-ve duhet të..

Read More »

Vëmendje: Ja në cilat vende nuk duhet të mbahet afër telefoni

Janë bërë pjesë e pashmangshme e jetës sonë telefonat, por janë disa vende ku ne nuk duhet t’i mbajmë, transmeton Klan Kosova.XhepatMbajtja e telefonit në xhep sipas mjekëve është gjë e keqe sepse ekspozon trupin drejtpërdrejt në rrezatim.Nën jastëkMbajtja e telefonin nën jastëk mund ta bëjë telefonin të nxehet dhe më pas të shpërthejë.Afër fytyrësKontakti fytyrë-telefon mund të shkaktojë infeksione. Preferohet të përdorni kufje në mënyrë që telefoni të mos bie në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën.

Read More »

Vëmendje: Katër markat e vjetra të telefonave që shiten deri në 1 mijë euro

Telefonat e vjetër mobilë shpesh përfundojnë në bërllok sapo të blihet një model më i ri, por pas këtij lajmi mendoni dy herë para se të veproni në mënyrë të tillë.Për disa modele klasike, ky mund të jetë një gabim i madh – në eBay ose Amazon, pajisjet e vjetra nga Nokia, Samsung, Motorola shiten deri në 1,000 euro, shkruan Fenix-magazin.de.Këto janë katër pajisje veçanërisht të vlefshme:Nokia 8800 ishte një model i vërtetë luksoz kur u fut në treg në vitin 2005 dhe sot çmimet shkojnë deri në 1,000 euro, transmeton kp.Edhe Nokia 8810 në eBay varësisht nga shkalla e viteve, ndryshon deri në disa qindra euro. Në vitin 1998, ai ishte modeli i parë me antenën e vendosur në shtëpizë. Nëse pajisja juaj është ende në gjendje të arsyeshme, mund t’ju sjellë rreth 300 euro.Samsung Matrix SPH-N270 – nuk është saktësisht telefoni më i bukur mobil që kompania jugkoreane ka prodhuar. Në eBay, modeli i vitit 2003 vlen qindra euro. Vlera për pajisjen origjinale duhet të jetë shumë më e lartë..

Read More »

Do t’iu lënë pa mend fotografitë e para të Apple iPhone me ekran të madh

Në internet janë shfaqur disa fotografitë të cilat tregojnë se si mund të duket Apple iPhone me ekran 6.1-inç, i cili pritet të prezantohet në shtator të këtij viti së bashku me versionin më të vogël me ekran 5.8-inç dhe atë më të madhin me ekran 6.5-inç.Fillimisht është menduar se të tre telefonat do të vijnë me ekrane OLED, por raportet më të fundit thonë se vetëm dy prej tyre do të kenë ekran OLED, transmeton Koha. net.Modeli 6.1-inç pritet të vijë me ekran IPS LCD.Nëse i shikojmë fotografitë, mund të shohim një ndryshim shumë të vogël në dizajn krahasuar me iPhone X. Mund të shohim se ky model vjen me një prerje (notch) në pjesën e lartë dhe skajet anash, ndoshta me të njëjtin raport të ekranit prej 19:5:9, kornizë anësore prej alumini ndërsa korniza e përparme dhe e pasme prej xhami.Po ashtu, mund të vërejmë se modeli 6.1-inç ka vetëm një kamerë në pjesën e pasme.Sipas një raporti tjetër nga Korea, thuhet se ky iPhone do të shtyhet për dy muaj për shkak të disa problemev..

Read More »