Home / KOSOVA / Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i Serbisë

Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i Serbisë

Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i Serbisë

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se pas taksës 100%, Serbia mund të përballet edhe me masa të tjera.

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se çdo masë shtesë e institucioneve të Prishtinës, do të thotë qasje destruktive në raportet mes serbëve dhe shqiptarëve.

“Serbia paralajmëron bashkësinë ndërkombëtare dhe bën thirrje për vëmendje ndaj politikës në Prishtinë. Ata nuk kanë kufinjë. Është e nevojshme që dikush nga komuniteti ndërkombëtar të bëj diçka para se të jetë shumë vonë”, ka thënë ai.

Sipas Gjuriq, as Prishtina e as BE-ja nuk po e kupton rrezikshmërinë e situatës dhe brishtësinë e raporteve mes dy vendeve.

I pyetur nga gazetarët se cila mund të jetë masa e re e ndërmarrë nga Prishtina, Gjuriq u përgjigj se “nuk na duhen masa tjera”.

Në ndërkohë, nga Qeveria e Kosovës janë shprehur të vendosur se taksa prej 100 për qind ndaj produkteve me prejardhje nga Serbia e Bosnja nuk do të hiqet deri në një sjellje më konstruktive të Serbisë në politikën e jashtme.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com December 8, 2018 7:51 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=381795
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i Serbisë Haradinaj paralajmëron masa të reja, i papritur veprimi i SerbisëRating: 4.8