Home / KURIOZ / Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg
Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg

Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg

Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Astronomët kanë zbuluar një planet të ngrirë i cili është tre herë më i madh se toka, dhe që ‘orbiton’ një yll që gjendet vetëm gjashtë vite dritë larg.

Ky planet, ka orbitë ndaj yllit të Barnardit, i cili është më së afërti me Diellin tonë

Kjo e bën atë planetin e dytë që që ka orbitë ndaj një ylli jashtë sistemit tonë solar.Pasi që një i tillë ishte gjetur edhe më herët.

Planeti është zbuluar pas 20 viteve përmbledhjeve të të dhënave, dhe fakteve të ndryshme.

Astronomët që bënë zbulimin pritet të publikojnë më shumë të dhëna rreth tij në revistën Nature gjatë së mërkurës së ardhshme./gazetametro.net

Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com November 15, 2018 2:33 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=369166
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë larg Astronomët zbulojnë ‘supër-Token’, gjendet gjashtë vite dritë largRating: 4.8