Home / KOSOVA / Hoxhaj për dialogun: Nëse nuk përfundon me njohje, atëherë është dështim

Hoxhaj për dialogun: Nëse nuk përfundon me njohje, atëherë është dështim

Hoxhaj për dialogun: Nëse nuk përfundon me njohje, atëherë është dështimIsh-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daciq në lidhje me qëllimet e Serbisë në dialogun e brendshëm për Kosovën.

Hoxhaj ka thënë se nëse dialogu nuk çon drejt njohjes së Kosovës shtet i pavarur, atëherë ai është i destinuar të dështojë.

Ai ka thënë se nuk mund të flitet për normalizim marrëdhëniesh përderisa Serbia vazhdimisht organizon fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata dhe mekanizma ndërkombëtar.

“Ministrit të Jashtëm serb Ivica Daciq: nëse dialogu i brendshëm nuk ka për qëllim njohjen e pavarësisë së Kosovës, atëherë është i barasvlershëm me dështimin. Dhe nëse Serbia vazhdimisht bën fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare, për çfarë normalizimi po flasim?”, ka shkruar Hoxhaj në Twitter.

Javëve të fundit, presidenti serb, Vuciq ka bërë publike idenë për dialog të brendshëm në Serbi, për zgjidhjen e problemit me Kosovën, duke iu referuar një zgjidhjeje të përhershme, e cila u mirëprit në Kosovë si hap i parë drejt pajtimit në mes të shoqërive të të dy shteteve.

Read Offline:
Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Hoxhaj për dialogun: Nëse nuk përfundon me njohje, atëherë është dështim Hoxhaj për dialogun: Nëse nuk përfundon me njohje, atëherë është dështimRating: 4.8