Home / LAJME / Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tij
Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tij

Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tij

Deputeti i LDK’së, Lumir Abdixhiku ka uruar banorët e kryeqytetit për rritjen e granitit vjetorë për Prishtinën që parashihet në amendamentimin e ligjit të ri për Kryeqytetit.
Abdixhiku tha se 4 milion Euro është shuma në vit që i shtohet buxhetit të Prishtinës, sipas këtij ligji.

Ky është shkrimi i plotë i tij:

Prishtinës sime,
Banorëve të Kryeqytetit,

Jam jashtëzakonisht i lumtur të ju njoftoj se sot në Kuvend u mbështet amandamenti im bërë Ligjit të Kryeqytetit – me të cilin ndryshim Prishtina do t’i marrë 6% të grantit në vend të 4% sa parashihej fillimisht me ligj.

Me këtë ndryshim buxhetit të Prishtinës do t’i shtohen edhe nga 4 milion euro tjera në vit – secilin vit – me mundësi rritjeje për aq sa rritet Buxheti i Kosovës. Për 4 vitet e ardhshme kjo shumë shtesë pritet të kalojë mbi 20 milionë euro. Me këto mjete mund të ndërtohen plot rrugë, çerdhe, shkolla apo edhe qendra mjekësore në Prishtinë.

Prishtina vazhdon të jetë kontribuesi më i madh i Buxhetit të Kosovës; por njëkohësisht përfituesi më i pakët i investimeve kapitale.

E pavarësisht bindjeve politike, Kryeqyteti mbetet i të gjithëve dhe duhet të trajtohet si i tillë. Dhe ky është një kontribut modest i imi për Prishtinën; qytetin ku kam lindur – qytetin që m’ka rritë me plot sfida e plot dashni.

Në emër të banorëve të Prishtinës, falenderoj secilin në Komision për Administratë Publike që mbështeti amandamentin tim.Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tij

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Nga KosovaToday.com March 12, 2018 7:42 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=155993
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email info@ kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tij Lumir Abdixhiku u drejtohet prishtinasve, tregon sa milionë përfitoi kryeqyteti nga iniciativa e tijRating: 4.8