Home / KOSOVA / SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-së
SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-së

SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-së

Ka marrë goditje nga Shtetet e Bashkuara (SHBA) plani i Qeverisë për ta nisur transicionin e transformimit të Forcës së Sigurisë (FSK) në Forca të Armatosura (FAK), pa bërë paraprakisht ndryshimet kushtetuese. Në Ambasadën amerikane në Prishtinë kanë thënë se transicioni duhet të ndodhë përmes ndryshimeve kushtetuese, shkruan sot Koha Ditore.

I tillë qëndrim është dhënë ditën kur gazeta ka raportuar se Qeveria tani ka orientuar përpjekjet në një plan që konsiston në avancimin suksesiv të kapaciteteve të FSK-së, brenda një periudhe prej 10 vjetësh.

Një pako ligjore që prek në organikën e FSK-së, është përcjellë tashmë në Zyrën e kryeministrit dhe pasi t’i kalojë procedurat, është planifikuar t’i adresohet kabinetit qeveritar. Me t’u miratuar nga kabineti, do të përcillet për votim në Kuvend…SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-së

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Nga KosovaToday.com May 18, 2018 8:18 am ne link https://kosovatoday.com/?p=180910
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email info@ kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-së SHBA-ja ‘godet’ planin e Qeverisë për transicionin e transformimit të FSK-sëRating: 4.8